Помага ли спирането на интернета за ограничаване на протестите?

Лукашенко приложи именно тази тактика в Беларус
8 сеп 2020 22:30, Нели Христова
159
Помага ли спирането на интернета за ограничаване на протестите?
Снимка: БГНЕС

Когато хиляди протестиращи излязоха на улицата миналия месец след изборите в Беларус, властите решиха, че най-правилното решение е да спрат интернета в цялата страна. Навярно те са се надявали, че по този начин демонстрациите ще приключат, но седмици по-късно тълпата по улиците в Минск продължава да расте и да се противопоставя на намерението на Лукашенко да остане на власт.

През последните десетилетия все повече и повече режими свикват да блокират достъпа на гражданите си до интернет, за да прекратят усилията на активистите да комуникират и да се мобилизират. Но едно изследване показва, че подобно на Беларус, този метод рядко има ефект. Всъщност, в повечето случаи ефектът е обратен, а демонстрациите стават по-продължителни, настойчиви и насилствени. 

"Рядко виждаме блокиране на мрежите, което да е довело до спад на протестиращите на улицата", казва Ян Ридзак, анализатор в Ranking Digital Rights, организация с нестопанска цел, която насърчава гражданските свободи.

Той и екипът му наскоро публикуват проучване, в което документират какво се е случило с протестните движения в африканските страни, когато правителствата решават да цензурират социалните мрежи или директно да спрат интернета.

Изследването на Ридзак не успява да докаже, че спирането на интернета винаги е свързано с по-агресивни протести, но доказва, че то няма никакъв ефект върху броя на хората, които излизат по улиците. Един от примерите са протестите за етническо неравенство в Етиопия през 2017 г. Тогава правителството блокира достъпа до мрежи, но "напълно се проваля", тъй като броят на протестиращите не намалява и са регистрирани повече сблъсъци.

Eкипът от учени взима под внимание данните за локациите на протеста и дали е имало сблъсъци или не. Но изследователите нямат достъп до информацията какъв е бил броят на протестиращите и каква е била тяхната активност в интернет преди спирането на мрежите.

"Ако върху тези две точки бъде хвърлена повече светлина, то това би било ключово за по-нататъшното обяснение на устойчивостта на протестните движения в лицето на нарушената комуникация, предполага Дебора Браун, старши изследовател и застъпник за дигиталните права в Human Rights Watch.

Тя добавя, че в крайна сметка намесите в мрежите едва ли ще са достатъчни да заглушат активистите.

"Затъмнението не променя това, което хората искат. А те искат да бъдат чути. Те няма да си останат вкъщи, само защото не могат да комуникират помежду си", казва Браун. А Ридзак е на мнение, че протестиращите ще намерят нов начин за комуникация, когато са принудени. В случая с Беларус протестиращите веднага се обърнаха към частни виртуални мрежи VPN и Telegram, когато сайтове като WhatsApp бяха блокирани.

Но ако спирането на интернет не работи, защо правителствата продължават да го използват?

"Те често използват тази тактика в краен случай. Но стратегията е груба и може да доведе до  разпространение на слухове и дезинформация по други канали - с непредсказуеми последици", казва Джос Райт, старши научен сътрудник в Оксфордския интернет институт, пред Vice.

Ридзак е съгласен с това твърдение: "Става въпрос за създаване на атмосфера на страх и несигурност. Като пряка демонстрация на власт, изключванията могат да засилят цялостното усещане за хаос в дадена държава или населено място, създавайки нестабилна ситуация, която властите може да се надяват в крайна сметка да им помогне", казва той.

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


159
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Цветната революция се провали в Беларус. Опозиционерите хукнаха на Запад.
14
2
 
1
 
! Отговори
Активист на БСП преди 3 години
В България освен интернета ,спират и тока ! Днес ЧЕЗ спираха тока 5 пъти !!!
13
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Опозицията предлага на работниците пазарна икономика, заводите им да бъдат приватизирани, всички стоки да се внасят от ЕС, а те да ходят да мият улиците на Запад в ЕС.
12
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Спрете тока, спасете герп!
11
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всички източно-европейски страни които се ориентираха към Запада днес живеят в мизерия и загубиха стандарта си на живот от социализма, особено зле е България. Само в Белорусия която остана с Русия живеят нормално , при това Белорус в сравнение с България е бедна страна на ресурси и природни дадености.
10
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Кажете защо опозиционните лидери избягаха във Украйна ?
9
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В Белорусия няма приватизирани заводи и фабрики. Работа има за всички, дори и за тези които не желаят да работят.
8
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Последният диктатор. И той като всички мустакати членове на болшивидма е готов да събори държавата смо и само да е под чужд контрол. Ккаъв класик само.
7
0
 
6
 
! Отговори
Стелян Стоименов преди 3 години
На който не му харесва интернет, да си го спре. Не е трудно.
6
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За интернета не знам, но ако спрат кинтите на Божков и Цв.Василев не само протеста ще умре, ами *** ще избяга в КНДР! Тримата чикиджии най-вероятно няма да успеят да офейкат и Гешев ще им разкаже игрите!
5
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Според мен интернета е цумата на 21 век. Да се забранява.
4
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
дай боже по-често
3
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Напротив, интернет задушава протестите, тъй като голяма част от хората предпочитат да гледат сеира вкъщи отколкото да излязат по площадите.
2
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Спирането на грантовете помага повече !
1
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Боко ке падне!