60 години след Гагарин: Мъск блокира достъпа на Русия до доходоносния космос

Липсата на частни инвестиции в руските космически технологии поставят Москва в позиция на догонващ
11 апр 2021 20:12,
365
60 години след Гагарин: Мъск блокира достъпа на Русия до доходоносния космос
Снимка: БГНЕС

"Миналото трябва да се помни. Можеш и трябва да се гордееш с него". Това казва космонавтът Фьодор Юрчихин пред репортер миналата година. "Но не може да живеете в миналото", добавя той.

Това трябва да се вземе предвид от руската космическа индустрия, някога лидер при полетите в околоземна орбита.

Преди 60 години Юрий Гагарин се превръща в първия човек в историята, излязъл в космоса, осигурявайки предимство на Съветския съюз в една нова надпревара срещу САЩ, пише Bloomberg.

Още по темата
Космическата наука е поставена в центъра на фокуса на страната, а Гагарин се превръща в национален герой. Днес повечето руснаци все още вярват, че страната им е лидер в космическите полети.

Естествено, Москва кръсти своята ваксина срещу коронавирус на първия спътник, който е изведен в околоземна орбита през 1957 г. – "Спутник". И докато президентът Владимир Путин не е особено голям ентусиаст по отношение на космическите полети, той е наясно с военните и геополитически последици от космическата програма.

Но сега Русия не е онази сила, която някога е била в космическата надпревара. Индустрията е засегната от санкциите на Запада. Още по-лошото е, че комбинацията от тежка бюрокрация, завесата, която прикрива военните технологии и доминираната от държавата икономика, не успяват да насърчат частните инвестиции в космическите технологии – стратегия, възприета успешно от САЩ.

Китай, който успява да изстреля своя първи спътник през 1970 г., се опитва да настигне руснаците и американците с дръзки планове за орбитална станция и непилотирани (за момента) мисии до Марс.

Носталгията на руснаците по миналата космическа слава е разбираема. Първите постижения, свързани с космоса от времето на Студената война, представляват големи успехи както по отношение на политиката, така и при технологиите, независимо че печалбата тук е малка, ако изобщо я има. Както подчертава Стивън Уокър, автор на "Отвъд", разказ за първия пилотиран космически полет, събитията през 1961 г. са можели да се развият по съвсем друг начин, ако САЩ не отменят космическата мисия с Алън Шепърд заради технически проблем.

Но Русия все пак остава сред водещите космически нации. Тя е една от малкото страни, които продължават да извеждат успешно хора в космоса. През по-голямата част от последното десетилетие американските астронавти разчитат на руския кораб "Съюз", за да достигнат до Международната космическа станция (МКС). Но това е напът да приключи.

Процесът по изграждане на ново поколение ракети-носители и космически модули в Русия се сблъсква с продължаващо години забавяне и отлагания. Налице е твърде малко творчество, в същото време - твърде много разточителни разходи и някои смущаващи технически неизправности. Мисията на „Фобос-грунт“, с която Русия иска да достигне спътника на Марс Фобос, се проваля, когато през 2011 г. сондата остава в ниска околоземна орбита, а на 15 януари 2021 г. изгаря в атмосферата над Тихия океан.

Ръководителят на руската държавна космическа агенция "Роскосмос" Дмитрий Рогозин заяви по адрес на компанията на Илон Мъск Space Exploration Technologies Corp., известна още като SpaceX, че САЩ вероятно ще се нуждаят от батут, за да отведат своите астронавти до МКС, след като Вашингтон наложи санкции на Русия.

Липсата на пари е основна част от проблема за Русия.

Федералните разходи нарастват, деноминирани в рубли, но се понижават, когато бъдат обърнати в долари. Анализаторът Павел Лузин изчислява разходите за 2020 г. за космическата програма на Русия на 2,4 млрд. долара, което е по-малко от тези за 2013 г. Основна причина е секването на покупките на ракетни двигатели RD-180 от страна на САЩ.

Критична подкрепа за разходите представляват редовните плащания от страна на Вашингтон за пътуванията със "Съюз" до МКС, като мисията на SpaceX с двамата американски астронавти активира предупредителната червена лампа за Москва. "Батутът работи", отговори след мисията Илон Мъск.

Стартовата площадка "Восточен" има за цел да осигури автономията на Русия по отношение на зависимостта ѝ при полетите от Байконур, който се намира на територията на Казахстан. Експертите твърдят, че сибирският терен може да направят аварийните кацания опасни.

Класът ракети "Ангара", които са в експлоатация от около четвърт век, са съпроводени от много големи разходи. Необходим е нов пилотски модул, ако Русия все пак иска да достигне Луната. На фона на състоянието на руската космическа индустрията идеята за изграждането на кораб за многократна употреба засега изглежда малко вероятно да се осъществи.

Москва, отказвайки да разбере значението на частния сектор, настоява за централизиран подход по отношение на космическите полети. Частните инвестиции остават блокирани заради бюрокрацията и засекретената завеса над космическата индустрия.

Тъй като бъдещето на американско-руското сътрудничество в космоса остава неясно, съществува префокусиране на Москва в посока Китай и развитие на планове за изграждане на съвместна лунна изследователска станция. Но е ясно, че в същото време Пекин гони свои собствени амбиции и стремеж към автономност.

Според журналиста Ерик Бергер талантът печели над опита в космическата надпревара, а предприемаческата култура – над наследството.

Без промяна в политическите и икономическите структури, които са установени в Русия, страната, която някога дава на света Гагарин, ще продължи да буксува.

Още икономически анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


365
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
156
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Ей Хамстери и в щатите съм бил и в Русия също .... няма разлика между бедни и бедни само дето в щатите ако си на квартира законно нямаш право да имаш пералня и ходиш на общесвена 6 кг пране пет долара"____Нищо подобно.Просто сте си намерил евтиничка.Гостувал съм на доста приятели из страната, живеещи на квартира също. С пералня, сушилня задължително, и всякакви други удобства - съвсем като за нормални хора.
155
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Гагарин"Корольов си е руски гений и тия неща се предават по генетична програма. "Корольов е украински гений вкаран от руснаците в Гулаг като политически затворник. Там Корольов и бил пребит от руската охрана като куче и са му счупили чейнето. Оставили са го без медицинска помощ, съответно чейнето е зараснало накриво което е видно от по-късните му снимки вече като гениален "руски" конструктор.
154
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако Мъск е направил това, макар че не ми се вярва, то той много ме разочарова ..
153
4
 
8
 
! Отговори
Alex преди 3 години
Абе Мъск ли се взривява постоянно или руснаците?
152
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ко, Мъск и неговите медийни фантазии. А стига де. Толкоз публика не сме.Космоса не е бизнес, а достижение на организирано човешко общество. А Мъск е пълен провал по критерий ефективност на вложен ресурс и достижения.Но щом по голямата част от човечеството работи, за да използва този недорасляк, ресурса толкоз не е ефективно, значи има нещо сбъркано. Но и този балон ще се разбие с гръм и трясък, както всеки медиен балон, надуван с пропаганда.
151
1
 
4
 
! Отговори
Мнение преди 3 години
Дилетантско и едностранно написано от Блумбърк... едно е изстрелването на малки спътници, друго е на големи и със екипаж.... все едно да сравняваш стрелба с пражка и полет на самолет....
150
6
 
9
 
! Отговори
Гагарин преди 3 години
За съжаление Фон Браун почина и след него няма друг немски гений да направи една читава ракета на печатарите на пари, Корольов си е руски гений и тия неща се предават по генетична програма.
149
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Половината руснаци живеят в Америка и по света. Колко са американците и имат ли те лоби където и да е. Замислете се малко поне...
148
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Руснака още няма космодрум, сега "строи" Восточной по точната дума е краде пари от строителството му. Китай има 4 космодрума и 5-ти в строителство. Щатите имат повече от 10 включително и частни като Бока Чика на Мъск и още един на Безос, няколко военни плюс тези посроени преди 50-60 години на източното и западното крайбрежие.
147
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 191Оценявам и благодаря за обяснението.Не зацепих, че иде реч за музикално парче.Макар че веднага се сетих за поне 10-тина дълги и прекрасни музикални парчета.Щом става въпрос за 70те ще спомена Дийп Пърпъл, Ръш, Цепелин с дълги парчета.
146
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 190Съгласен. Индийските са в пъти по-ветини от Ариана 6. Ракетите на Мъск Фалкон 9 също са в пъти по-евтини от Ариана 6. Японската Н3 също е много по-евтина от Ариана 6Ариана 6 е ненужна. Милиярди изхарчени за ракета която няма икономическо бъдеще.
145
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 189Ти чете ли статията?То руски космодрум още няма.Има Казахстански.Сега строят руски.Защо да не използват и френски.
144
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 168"бащата член на БСП слязъл с Москвича под моста, за да се увери, че детето е мъртво. Мотивът бил в безизходица, след поредната загуба на БСП, не можел да преживее и синът му да има същите разочарования."Странна работа бащата нямал пари да купи един хляб на сина си но пък имал пари за колата си за да отиде с нея и да се увери че синът му е умрял.
143
1
 
3
 
! Отговори
Обяснявам по неволя преди 3 години
Отличителна черта на всяко дълго парче е че е тъпо е лаф на жаргон използван през 80 те год. от студентите и се отнася за блус и или рок парчета.Защо го използвам тук и сега си е моя работа, не мога да ви помогна на тъпите мозъци ....
142
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 180Бил си ти в селския хоримаг.
141
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 181Ариана 6 вече е ненужна ракета и то още преди да полети за пръв път. Всички правят ракети за многократна употреба.Надявам се новия шеф на ЕСА Йозеф Ашбахер да направи промени в ЕСА. Бюджета който получават от ЕСА трябва да правят много, мнооого повече.
140
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До НаблюдателПък ти си много напред с космическите технологии.Какво щеше да прави човечеството без теб?
139
3
 
4
 
! Отговори
Тракторист преди 3 години
АвторА дори не си е направил труда да прочете за новите руски кораби Федерация, .... а за ракетите на индийците и китайците вижте колко тежи една тяхна ракета и колко тежи руската .... Нещо като Кон и кокошка ....
138
8
 
6
 
! Отговори
Наблюдател преди 3 години
Този който е писал статията е далеч, мнооого далеч от космическите технологии, а познанията му за руската космическа програма са на ниво Гьобелсова пропаганда т.е. почти нищо не е вярно ... Още реди Гагарин, СССР изследва космическите кораби за многократна употреба т.нар. Совалки. Минусите са били повече от плюсовете и затова продължават да използват кораби за еднократна употреба. Също така автора, както и много други не правят разлика между СССР и Русия, което е много погрешно.
137
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В Русия пак издирват поредният масов убиец - канибал.