Тласка ли Путин германската икономика към точката на пречупване?

Някои потенциални заплахи започнаха да стават абсолютно реални
25 юни 2022 19:17, Красимир Ангелов
342
Тласка ли Путин германската икономика към точката на пречупване?
Снимка: БГНЕС

В Германия някои промишлени пещи работят без прекъсване от десетилетия. Ако те се охладят внезапно, разтопените материали се втвърдяват и системата се поврежда. Това е проблемът, пред който е изправена най-голямата европейска икономика заради безпрецедентната енергийна криза.

Ако всичко започна като смътно предчувствие за намаляване на доставките на руски газ, то вече е съвсем реално. След като президентът Владимир Путин намали с 60 % потоците по главната връзка с Европа, експертите от администрацията на канцлера Олаф Шолц тази седмица разработиха сценарии и нито един от тях не доведе до достатъчни резерви за изкарване на зимата, пише в свой анализ Bloomberg TV Bulgaria.

"Това беше отрезвяващият момент", каза Клаус Мюлер, който ръководи германския мрежови регулатор, известен като BNetzA. "Ако имаме много, много студена зима, ако сме невнимателни и прекалено щедри с газа, тогава няма да е хубаво".

Рисковете се простират отвъд рецесията и зимата на замръзнали домове и затворени фабрики. В продължение на десетилетия Германия процъфтява благодарение на евтиния газ. Отговорът на нуждите на растящата икономика най-често е бил нов газопровод до Русия.

Тази епоха вече е отминала и компании от BASF SE до Volkswagen AG се примиряват с новата реалност.

Ще има бързи решения - като съживяване на замърсяващите въглищни централи и смяна на горивата в промишлените процеси, но се очертават структурни проблеми, тъй като преходът към достъпна енергия от възобновяеми източници ще отнеме още години.

Фирмите, произвеждащи метали, хартия и дори храни, могат да бъдат принудени да намалят мащабите си или да затворят производствените си обекти в Германия, което ще ускори постоянното изтичане на работни места в производството и ще нанесе трайни щети на икономическия пейзаж на страната.

"Компаниите ще преместят производството си там, където има конкурентен газ от тръбопроводи, а това няма да е в Германия", казва Волфганг Хан, управляващ директор на Energy Consulting Group GmbH. "Не можеш да поправиш 20-годишни политически грешки за две или три години."

Последните данни показват, че ще са необходими 115 дни, за да се постигне целта на правителството да запълни газовите резерви до 90% от капацитета до ноември. Този срок предполага, че потоците ще се запазят на сегашното ниво, което е малко вероятно, като се има предвид все по-агресивната позиция на Кремъл спрямо Европа в отговор на санкциите, наложени заради войната.

В отговор на мрачните перспективи Германия, която все още разчита на Русия за повече от една трета от доставките си на газ, повиши в четвъртък нивото на заплаха до втората най-висока степен на "тревога". Ако натискът се засили, Германия може да започне да разпределя доставките.

Моментът на истината вероятно ще настъпи следващия месец, когато газопроводът "Северен поток" ще бъде спрян за планирана профилактика. Германия се опасява, че той може никога да не заработи.

"Ще трябва да излъжа, ако кажа, че не се страхувам от това", заяви министърът на икономиката Роберт Хабек.

Вицеканцлерът на Германия направи паралел между свиването на доставките на газ и ролята на Lehman Brothers за предизвикването на финансовата криза. Ако доставчиците на енергия продължат да трупат загуби, тъй като са принудени да покриват липсващите руски доставки на високи цени, съществува риск от по-широк срив.

Uniper SE, най-големият вносител на руски газ в Германия, вече предупреди, че може да срещне затруднения при изпълнението на договорите за доставка на местни комунални услуги и производители, ако Москва удължи или увеличи прекъсванията на доставките на газ.

Кризата вече надхвърли границите на Германия, като 12 държави - членки на Европейския съюз, са засегнати, а 10 от тях са издали ранно предупреждение съгласно регламента за газовата сигурност. Увеличеното търсене на втечнен природен газ в Европа ще засегне и по-бедните страни по света, които ще се борят да се конкурират за товари.

"Притеснени сме", че Русия ще прекрати доставките на газ за Европа, заяви естонският президент Кая Калас на срещата на върха на ЕС в Брюксел в петък.  "Трябва да сме готови да имаме различни енергийни миксове, обединени покупки на втечнен газ и да правим тези неща заедно."

Сценариите на BNetzA, която ще управлява разпределението на газ в Германия в случай на нормиране, отчитат редица спешни мерки, включително два плаващи терминала за втечнен природен газ, които ще бъдат пуснати в експлоатация тази зима, търгове за излишното гориво за промишлеността и правителствена програма за закупуване на газ на спот пазара на стойност 15 млрд. евро.

"Хранилищата в Германия трябва да бъдат запълнени възможно най-скоро", каза Себастиан Блешке, ръководител на INES, асоциацията на германските оператори на хранилища. "За някои от обектите прозорецът на възможностите се затваря."

Баварската компания Wiegand Glas показва трудностите при намаляване на търсенето на газ в Германия. Единадесетте пещи за топене на стъкло на компанията - както всички в страната - работят 24 часа в денонощието в продължение на повече от десетилетие. Дори ако Wiegand спре производството си, пещите ще се нуждаят от 75% от нормалното потребление на газ, за да не се допусне разтопеното стъкло в тях да се нагнети и да разруши пещта.

"Но тогава трябва да поемем разходите за енергия, докато нямаме какво да продаваме, така че това не е опция", казва главният изпълнителен директор Оливер Виганд в интервю. Ако високоспециализираните пещи се повредят, възстановяването им ще отнеме много време и ще бъде скъпо. "Ще отнеме десетилетие, за да се възстанови нормалното производство", добави той.

Икономистите се опитват да определят обхвата на риска, но това е предизвикателство. Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви, че 75% от това, което банката е сбъркала в прогнозата си за инфлацията през миналата година, се дължи на цените на енергията.

Целият анализ четете тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


342
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
4
 
24
 
! Отговори
Обективен преди 1 година
Сами ще си се изтласкат.
16
30
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 15Ние сме ясни, 45 години соц и т.н.....но те ФРГ си беха развита държава и без руски газ, просто са сключили определени личности в Германия неподходящи договори :))
15
34
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Има една дума която Меркел не знаеше, че на Путин му е чужда и с която тя подхождаше към него и тя е vertrauen (имам доверие на нягого). За жалост тя му се предовери и Германия изяде...
14
4
 
65
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аре стига вече, н.а.***.х.т.е се вече. За всичко ви е виновен Путин. Да неби Путин да въвежда санкциите. Краварските слуги я докараха икономиката до там. Мекотели
13
7
 
61
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Те сами си го начукаха сега ше им коленичат такъв автогол си спретнаха че и на нас ни го мушнаха
12
27
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Германците са машини що се отнася до икономика, но мен ме съмнява това, че са слкючили неизгодни договори с Газпром и е трудно да си променят доставчика :)) При нас както и да е, но те са третата икономика у свето :))
11
57
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Германия на 60% индустриален потенциал ще е много по-добре от Путинландия, където след ембаргото трябва да си разглобят половината самолети, за да имат резервни части. В кръвта на германеца е да оптимизира и да планира, така че да намали ползването на ресурси.
10
6
 
44
 
! Отговори
БАНко преди 1 година
НЕеееееее ПУТИН !!! САНКЦИИТЕ КАТО НАЧАЛО ЗА УБИЙСТВО НА ЕВРОПАТА , И. СИМЕНС ЗА ДЕСЕРТ !!!
9
8
 
82
 
! Отговори
Натовеца преди 1 година
как само ви го наби тази бензиностанция с ракети не е истина на развития демократичен запад :)
8
30
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ее, при 7 процента инфлация в Германия да говорите за сриване е доста пресилено
7
7
 
59
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Преди години обвиняваха Путин, че помагал на бай Дончо да стане президент на Пиндостан. Сега имаме нов тренд. Путин тласка еврохейската икономика към точката на пречупване и раздухва енергийната криза и ръста на цените в световен мащаб.
6
8
 
30
 
! Отговори
ТТ преди 1 година
И аз мисля че немците ще изтрезнеят и ще направят некоя друга атомна централа. Не е да не могат. Сийменс строи атомни из целия свят.
5
7
 
81
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нещо не се връзва - как така една бензиностанция с ракети може да срине икономика от Г-7? Това сигурно е някакъв фейк. Другият фейк е, че на четвъртия месец, откак спряха СП-2 и чак след "шестия пакет" санкции, ръководителите в Германия са се замислили какво ще стане, ако Русия намали доставките. Всеки нормален човек мисли за това преди, а не след. Да не говорим за мъдри ръководители от калибъра на Шолц, Фон дер ... и Байдън.
4
4
 
43
 
! Отговори
ДА И СУАЩ преди 1 година
Ще се поозорят. Ще бъдат много не ориентирани поне 5 години. Не че на русите ще им бъде добре.
3
4
 
74
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кой ми сррра в гащщитте?
2
4
 
71
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не, те сами си се тласкат с тази мал.оумна политика за зелени енергии и със затварянето си на АЕЦ -вете, за разлика от Франция примерно.
1
5
 
50
 
! Отговори
Roro преди 1 година
Дай боже