Русия е заплашена от главната болест на късния СССР

Как руското правителство се бори с високите цени на храните
27 яну 2021 22:15, Елка Василева
439
Русия е заплашена от главната болест на късния СССР
Снимка: архив, БГНЕС

На онези в Русия, които въздишат по съветското минало, е много вероятно да им предстои среща с предмета на носталгията им. По данни на „Икономически мониторинг“ на Сметната палата на Русия намеренията на руските власти да замразят продоволствената инфлация чрез строго регулиране на цените от „съветски тип“ може да доведат до не по-малко съветски резултат – появата на продоволствен дефицит, пише Утро.ру.

Авторите на „Икономически мониторинг“ от Сметната палата бият тревога. Според тях класическият принцип, съгласно който всички опити за директивно препятстване на ръста на цените води до изчезване на „поевтинелите“ стоки от магазините, вече се реализира в пълна сила.

Експертите от руската Сметна палата смятат, че „замразяването“ на цените на едро и дребно, засегнало захарта и олиото, в скоро време може да се разпространи на макароните, яйцата и картофите. Макар че тези действия уж са насочени към подкрепа на групите от населението с ниски доходи, при които е висок делът на разходите за храна, подобна стъпка крие системни рискове като дефицит на стоките, попаднали под ценовите ограничения.

От Сметната палата виждат няколко възможни начина за опразване на рафтовете в руските хранителни магазини. На първо място за производителите може да се окаже неизгодно да продават продукцията по установените цени, а предложената компенсация няма да е достатъчна, за да покрие изпуснатите ползи. В резултат предприемачите ще преориентират стоковите потоци към експорт или в склада в очакване на отмяна на „замразяването“.

„Освен това съществува вероятност от възникване на силно търсене на стоки по намалени цени, което ще предизвика дефицит и ще подтиква търговските мрежи и производителите да вдигат цените въпреки поетите задължения. Второ, след отмяната на ограниченията има риск цените да се върнат към ръст с ускорени темпове“, се казва в „Икономически мониторинг“.

Изданието припомня, че в средата на декември в Русия бяха въведени пределни цени на едро и дребно за захарта и олиото – съответно 36 и 46 рубли за кг и съответно 95 и 110 за литър. През януари на регионалните власти беше наредено да проведат неформални разговори с производителите, за да ги „убедят“ да се въздържат от повишаване на цените на макароните, яйцата и картофите. Ако производителите не се опитат да „влязат в положение“, може би ги очакват официални ограничения от типа на вече предприетите за олиото и захарта.

Здравей, СССР?

Защо руското правителство прибягва в създалата се ситуация до механизми от минала историческа епоха? Най-вероятно, защото други мерки от днешния ден вече са недостъпни, а и в страната няма толкова много специалисти, които да разрешат създалата се ситуация.

В условията на падане на доходите на цели социални групи, съвпаднало със санкциите срещу Русия и обективните икономически трудности инструментариумът на правителството е оскъден. „Съветските“ методи могат да доведат до сравнително бърз резултат, макар и с множество последващи „странични ефекти“.

Не всички експерти в Русия обаче смятат, че действията на правителството неизбежно ще доведат до появата на дефицит. Според изпълнителния директор на департамента за капиталовия пазар на инвестиционната група "Универ Капитал" Артьом Тузов първо, държавното регулиране на максималното ниво на цените се въвежда за ограничен кръг продукти. Второ, мерките имат временен характер. Трето, Русия разполага с достатъчно запаси /вкл. и стратегически, във всеки регион на страната/ в случай на недостиг на някоя стока в магазините.

По мнението на първия вицепрезидент на „Опора России“ Павел Сигало дефицит е малко вероятен, тъй като наличието или липсата на продукти зависи не само от цената им.

„Търсенето на основните групи стоки остава високо независимо от годишното време, търговските мрежи няма да искат да загубят купувачите, които сменят обичайните си магазини, ако в тях не намират нужните стоки на оптимални цени – каза той. – В период на възстановяване на икономиката изтичане на клиенти и репутационен удар са опасни за всеки търговец“.

Според Артьом Деев, ръководител на аналитичния департамент на AMarkets, обаче държавното регулиране на цените трябва да започне не от търговията на дребно, а с изясняване на причините за увеличените загуби на производителите. „В текущата ситуация регулиране на цените може да доведе до това, че производителите ще започнат да държат стоките си в склада, докато не бъде свален мораториумът върху цените /той е в сила три месеца/. Естествено, търговците на дребно имат складови запаси и дефицит едва ли ще се появи. Но са възможни проблеми с доставките, както и по-нататъшен ръст на цените“, каза Деев.

По думите на експерта постоянното регулиране на стойността на хранителните стоки от страна на държавата е нарушаване на пазарните принципи на икономиката. Много експерти смятат, че вместо това са нужни действия за подкрепа на отраслите и заместването на вноса, така че стойността на хранителните стоки да не расте заради колебанията на курса на долара и еврото. И естествено е необходим стабилен ръст на доходите на населението, върху което правителството трябва да се съсредоточи на първо място, заключава руското издание.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


439
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
6
 
3
 
! Отговори
V преди 3 години
Путин много разпусна Русия.Трябва да се стегнат.Ранно пенсиониране вече не е възможно .Населението е много разпръснато още от комунизма .Четах една статия че било много скъпо и неефективно да се прави метро.Не е вярно.Ако правиш само една инфраструктура като герб е скъпо.Ако направи всичко това може да проведе монетарна реформа и златен стандарт за който вече не само аз пиша ами и швейцарски банкери .Това е много важно .Ако се съчетае с криптовалута при определени условия Русия ще спечели много.
25
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Айде сега!Задава се върла инфлация.Долара се кани да пикира и да си е...м..та.Задава се светована продоволствена криза.И познайте какво?Русанците щели да станат като СССР!Впрочем точно твърдите регулации на СССР го дигнаха до нормално съществуване въпреки военната катастрофа.А тия зад атлантика изкарваха пари от войната!та сега ще ги видиме като и те преживеят нормална криза - какво ще мислят за СССР плановата икономика след 5 години!
24
12
 
4
 
! Отговори
Джърман преди 3 години
Германците станаха дебелаци като краварите. Само санкциите помогнаха на Русия да се изправи на собствените си крака. Тежка индустря в Германия няма. Заводите на Круп и Борсиг са история.
23
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Англосаксонците забогатяха от контрол на пътищата за търговия, днес транспорта не зависи от пътища, важна е енергията, но България под заповед на англосаксонските господари се отказа от контрола върху потока на енергия от Русия и провали Южен поток. Еми бедни са българите, но затова пък могат да се навеждат и да целуват американски ***.
22
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А какво става с берлинския париент? 100 милиона гледания на видеото в ютюб, кога ще излязат тези 100 милиона да свалят Путин?
21
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ех другари, ако ви бяха смислени коментарите колкото са многобройни, ама ако имахте акъл, нямаше да сте издухани русофили.
20
18
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
90те години Русия беше в разруха както е днес България. 20 години по късно Русия е световна икономическа, военна и политическа сила и дори измести Германия - индустриалната работилницата на света, от мястото и на пета световна икономика.
19
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако някой разбра нещо смислено от статията - ще го черпя едно!(изключвайки ясно видимата цел на заглавието и социялния инженеринг)
18
4
 
8
 
! Отговори
Слънчев рай преди 3 години
Абе, дядката дали се напикава повече от 5 пъти на ден? В нашия дом им ги сменяме най-много 5 пъти, а нощно време ги оставяме да миришат.
17
11
 
9
 
! Отговори
СМЯХ преди 3 години
Цените на Храните може да се вдигнат в Русия .Но в България ще продължим да *** Гората за да се Отопляваме и ще ядем евтино свининско от САЩ .
16
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Путинчо, а двореца на кой е?
15
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Дедото на курмилото на потъващото корито фащ.
14
15
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ужас! Най-голямата държава в света не може да произведе продкукти от първа необходимост, за да изхрани собственото си население. Даже се оправдават с някакви санкции, за да въведат напълно отречени комунистически практики на регулиране на цените. Освен това само ЕС и САЩ им налагат санкции...защо не търгува с останалите държави?Много ми е жал за руснаците как Володя Владичирович се оказа некадърен икономист. Досега можеше държавата да цъфти с тези ресурси.
13
14
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
само от нефт Русия вади дневно 1 милиард долара, ами от газа, какви мужици и вили за милиард ми плещите кат папагали.
12
10
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Айде само за САЩ цъкат коментарчета нашите червени медалисти.280 лв минимална заплата в Русия.20 години ПутинПоздравления за прогреса.
11
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
САЩ да сменя пемпърсите на дядката.
10
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Пак ли дойче веле се е изявявала или е друг източник? Че не е очевидно. Иначе дори не прочетох цялата статия, видя ми се твърде глупава.
9
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Другари, в Русия е супер, само лъжат западняците. Айде юруш на рублите.
8
11
 
7
 
! Отговори
SS преди 3 години
Няма да мине много време и ние ще усетим ефекта на празните рафтове на магазините. Т.ест. стоковия дефицит.И последвалата черна борса на стоки които сега смятаме за даденост.Причините това да стане са много.Хората с търговски нюх го знаят и вече тихомълком изкупуват на тънка цена някои нещица.
7
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Боко го е страх от шамар от Вашингтон заради газа и преави всевъзможни снтируски плонжове, Белене, Навални ...