Европа увеличава усилията си за отказ от руския газ

Дания възобновява строителството на газопровод от Норвегия до Полша
12 апр 2022 10:02, Петя Славова
116
Европа увеличава усилията си за отказ от руския газ
Снимка: БГНЕС

В Дания големи черни тръби са на път да бъдат заровени в кален изкоп, тъй като строителството на газопровод от Норвегия до Полша се възобновява след нахлуването на Русия в Украйна.

От плановете за терминали за втечнен природен газ в Северна Германия, Финландия и Франция до потенциални нови маршрути през Испания и Средиземноморието, Европа се стреми да се отърве от зависимостта си от руския газ, въпреки че според експертите изпълнението на тази задача ще отнеме години.

Миналия месец в Миделфарт, централна Дания, беше възобновена работата по проекта „Baltic Pipe“ - планирана 900-километрова връзка, предназначена основно да помогне на Полша да намали зависимостта си от руския природен газ.

Още по темата

"Разбира се, целта е газът да постъпва и в датската система, но най-вече да се помогне на газовите системи на нашите добри съседи и на нашите добри приятели от Полша", заяви на английски език пред АФП Сорен Юл Ларсен, ръководител на проекта в датския оператор на енергийна инфраструктура Energinet.

Само седмица след нахлуването в Украйна датският орган по околната среда, който имаше опасения относно въздействието на проекта върху местните популации от мишки и прилепи, издаде разрешение за продължаване на строителството след деветмесечно спиране.

"Газопроводът беше спрян поради липса на разрешения, свързани със защитата на природата и редките видове", казва пред АФП Трине Вилумсен Берлинг, изследовател в Датския институт за международни изследвания. "Очаквахме, че скоро ще бъде одобрен, но разбира се, войната направи въпроса по-належащ", каза Вилумсен.

Замислено преди почти 20 години, строителството на частично потопения тръбопровод започна през 2018 г. Сега се очаква той да започне да функционира през октомври, преди да влезе в пълна експлоатация на 1 януари 2023 г.

С годишен капацитет за пренос на 10 млрд. куб. м газ газопроводът трябва да покрива около 50% от потреблението на Полша, която преди три години обяви, че ще прекрати договора си с руския гигант "Газпром" през 2022 г. Макар това да е добра новина за Полша, тя може да означава проблеми за други европейски държави, които се стремят да се освободят от руския газ. Норвегия, вторият по големина доставчик на газ в Европа след Русия, доставя с пълен капацитет, така че повече газ за Полша означава по-малко за останалата част от континента.

"Този проект ще помогне на Полша, но може да доведе до по-малък износ на норвежки газ за Обединеното кралство и Германия", казва пред АФП Зонгцян Луо, експерт в изследователската фирма Rystad Energy.

Освен това много дългосрочни договори между Русия и европейските доставчици са валидни за още 10 до 15 години, отбеляза той, цитиран от БГНЕС.

Въпреки че Европейският съюз се противопостави на призивите за незабавна забрана на руския газ, той обяви планове за намаляване на вноса с две трети през тази година и пълното му премахване преди края на десетилетието.

Тъй като Норвегия е с пълен капацитет, нидерландските и британските находища са в упадък, а руският газ е обявен за нежелан, Европа търси газ от по-далечни страни, включително втечнен природен газ (LNG), транспортиран с кораби от САЩ, Катар и Африка. Но този внос изисква изграждането на големи терминали за втечнен природен газ или най-малкото закупуването на така наречените плаващи съоръжения за съхранение и регазификация (FSRU).

Тъй като пускането в експлоатация на руския газопровод "Северен поток-2" беше спряно, Германия спешно възобнови три проекта за терминали за втечнен природен газ, които преди това бяха считани за нископриоритетни. Очаква се един от тях да бъде завършен през зимата на 2023-24 г., но другите два - не по-рано от 2026 г.

Миналата седмица Финландия и Естония обявиха проект за наемане на кораб за терминал за внос. Естония и другите две балтийски държави заявиха, че са спрели вноса на руски газ от 1 април.

В Южна Европа Испания и Португалия укрепват алтернативен маршрут за доставки, за да помогнат на Европа да се откаже от руския газ. За тази цел най-голямото португалско пристанище Синеш планира да удвои капацитета на своя газов терминал за по-малко от две години. Испания, която е свързана с Алжир чрез тръбопровод и разполага с огромни терминали за втечнен природен газ, би могла да осигури друг вариант за доставки за Европа, но това ще изисква значителни усилия за подобряване на връзките с останалата част от ЕС, особено през Франция.

Друг вариант, който се разглежда, е да се свърже Европа с газ от Източното Средиземноморие, където през последните 20 години бяха открити големи запаси край Израел и Кипър.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


116
Още по темата: УкрайнаРусияЕвропагаз
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
54
8
 
9
 
! Отговори
334 преди 2 години
Империята на злото - Русия, трябва да бъде поставена на колене. Така направи Рейгън навремето, сега предстои да го видим отново. А Путин - на съд като военнопрестъпник.
53
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
55 те в Германия вече спряха1/3 от заводите за автомобили и хората са на трудовата борса. Няма желязо. А още не са с дефицит на газ, от 1 май ще настане веселието в Германия. Но тука разни хубавци ни говорят колко ще сме независими с вятърни мелници и втечнен газ докарван с кораби през Босфора. Хубавото е че българите имаме опит с живот на режим, но запада няма. Ама и ние сме едни късметлии. От един режим на тока да избереме пак режим на тока. Е не сме ли каръци, а?
52
2
 
5
 
! Отговори
Сандо преди 2 години
световният пазар на газ е горе долу регулиран и предлагането е колкото търсенето. Ако някой (в случая ЕС) реши да вземе от друго място, то това става само за сметка на някой друг които трябва да се откаже от тези количества. В крайна сметка в дългосрочен план Азия ще дърпа газ от Русия а Европа от арабите и САЩ. За Европа това е къса клечка, за Азия е добре дошло
51
3
 
2
 
! Отговори
Victoria преди 2 години
Търся любовник за 1-2 нощи, моят телефонен номер и снимки в профила в сайта - kuza.me/victoria
50
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 39 "к.22 Не говори глупости без да си направил предварително справка: Италия получава газ по газовото трасе ТАР-TANAP от азербайджанското находище Шах Дениз 1. Тя се готви да си осигури пряка връзка от Алжир предварително, така че да не зависи от турския хъб." Хохохо. Поредния путинофил трансформирал се в енергиен "експерт" на руската пропаганда. Я ако искаш провери какво е "транссредиземноморски газопровод". После пак ми напиши такива нагли "поучителни" препоръки, да се посмея.
49
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен, к.38 Съотношението газ за индустриални цели - газ за битови нужди е (2-3 : : 1), като само през зимата консумацията за отопление силно нараства. Така че очевидно е рязко увеличение разхода на газ през зимата. Как собствениците на газово находище ще задоволяват тези нужди: с двукратно резервиране на разхода на газ? Потребителите ще трябва да си построят газови хранилища с голям обем. Полша,Германия, Франция, Италия и т.н. ще се сблъскат с този проблем.Тази пролет хранилищата бяха п
48
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
43 може бре, всичко може. Може и извънземни човечета да ни дадат формулата за безкрайна енергия... да де, но като я дадат дали ще имаме правото да я ползваме или пак някой ще я озурпира за себе си? Но иначе може, всичко може. Щом евроатлантиците борещи се за правата на 42та пола обявиха неонацистите на Азов за герои, значи наистина всичко може. Вече повярвах.
47
2
 
13
 
! Отговори
Сандо преди 2 години
ей много експерти много чудо тука. В Германия спира на секундата фарма индустрията и всички автомобилостроителини линии. От там насетне концерните изтрелват няколко милиона хора на безработният пазар и Германия умира. Ей това е истината. Затова и САЩ толкова ги бутат в тая посокоа да се репчат на Русия, после 1 конкурент по-малко
46
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако имаше как, досега да сте го направили.
45
0
 
5
 
! Отговори
Хмм... преди 2 години
В Европа може би, но дали и в територия ***? Като гледам всички цени растат, всичко е в посока нагоре, но не и доходи. Та лесно е да се каже,че ще се откажем и ние от руски газ, ама когато си 90 процента зависим, трябва малко и да се мисли. Освободи се от тая зависимост, намери алтернативи, ама не в пъти по скъп газ и тогава пригласях на общия хор.
44
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И как ги увеличава тези усилия? Всички европейци да си инсталират по една газова тръба в кенефите, която да се съединява общо и сутрин под команда масово производство на газ, иначе казано-пър дене. Така ще преодолеем кризата леко и меко.
43
1
 
3
 
! Отговори
До 48 Споко преди 2 години
Спойо бе. Надрусай се и си Споко.
42
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
37, когато Европа е заложник на една друга държава е готова да унищожи цялото си население и цялата си икономика. Да признае грешката си означава, т нар. елит да бъде показано колко е корумпиран и зависим. Ще хвърлят континента във война само за да прикрият зависимостите си и това колко много са корумпирани. А и ако излезе истината с ковид ваксините и ненужното им насилствено налагане може и живота си да загубят. За това ЕС избира война. Така губят хората, а те спасяват парите и живота си.
41
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Цените скачат всеки ден а те ми говорят за зелени енергии, алтернативни източници и всякакви евроатлантически малоумия !
40
8
 
2
 
! Отговори
Споко преди 2 години
Туркменистан може да сключи договор за доставка на газ в Европа и ще спрем да купуваме руска газ.
39
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ок, ще горите дърва. Путин още през 2011 година ви каза че освен от Сибир няма от къде да ги вземете!
38
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Владимир Путин потвърди, че цената на газта за Белорусия ще се запази и за 2022 година на същите нива от 128.5$.
37
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Лукашенко шутит: Все, больше не будет у вас зимы! Президент Беларуси прибыл (youtu.be/pYjqRL42mYM) с рабочим визитом в Россию. Белорусский борт номер один 12 апреля приземлился в аэропорту Благовещенска
36
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Така или иначе след като всички западни фирми които всъщност поддържат и експлоатират руските газови находища си тръгнаха от Русия просто е въпрос на време руснаците да ги потурчат безвъзвратно тия находища и да спрат да помпят газ от тях. Тогава Германия и да иска Русия да и продава газ тя няма да е в състояние да го прави. Същото е положението и с Турски поток.
35
4
 
2
 
! Отговори
Споко преди 2 години
От некъде много бързо ще ни дойде некакво решени и Русия ще фалира. Може некакви зелени енергии, водород такова или некаква дигитална квантова енергия много бързо ще ни дойде хайтек такова и ще намерим решение.