Дойде ли краят на приятелството между Путин и Си Дзипин?

Китай е предпазлив по отношение на Русия след инвазията в Украйна
10 юли 2022 20:00, Нели Христова
299
Дойде ли краят на приятелството между Путин и Си Дзипин?
Снимка: БГНЕС

Когато президентът Путин и президентът Си се срещнаха на Олимпиадата в Пекин през февруари, седмици преди нахлуването в Украйна, Китай и Русия заявиха, че приятелството между двете суперсили "няма граници".

И все пак, докато боевете в Украйна продължават, стана ясно, че за Си Дзипин политическите съображения имат предимство пред всяка приятелска връзка с Путин. Китай може и да обвинява разширяването на НАТО за войната, но също така се старае да не бъде въвлечен в конфликта.

Съединените щати заявиха наскоро, че Китай не предоставя на Русия военно оборудване. Показателно е, че Китай отказа да признае независимостта на двете сепаратистки републики в Източна Украйна, които Русия призна като суверенни държави малко преди Путин да започне инвазията си. Нито пък признава руското управление в Крим, който Русия анексира от Украйна през 2014 г.

Предпазливият подход на Си към отношенията с Русия по време на най-големия въоръжен конфликт в Европа от 1945 г. насам беше подчертан тази седмица от съобщения, че той е отказал поканата да посети Путин в Москва. Дипломатически източници, цитирани от японски вестник, казаха, че инициативата е била отхвърлена от страх, че така ненужно ще се изостри напрежението със Запада. Си е направил само едно пътуване извън континентален Китай след пандемията и това беше в Хонконг миналата седмица. Той е загрижен да осигури вътрешна и външна стабилност в навечерието на конгреса на Комунистическата партия, на който се очаква да поиска трети мандат, създаващ прецедент, съобщи Йомиури Шимбун.

Кремъл от своя страна казва, че пътуването на Си до Москва все още е в ход, но ще се състои, след като ограниченията, свързани с COVID в Китай, бъдат премахнати. Говорител на Пекин издаде всичко необходимо за силата на отношенията между Москва и Пекин, но нито потвърди, нито отрече японския доклад.

Анализаторите казват, че докато двете страни са обединени от антиамерикански настроения, Пекин не желае да поема рискове, за да подкрепи войната на Москва, включително да прекрачи червените линии на Вашингтон за нарушаване на санкциите. САЩ поставиха пет китайски компании в черния списък за износ миналия месец за предполагаема подкрепа на руската армия. Не е ясно каква подкрепа са предоставили, но Белият дом добави, че не е видял доказателства за систематичен опит на Пекин да помогне на Москва да избегне западните санкции.

"Китай е в несигурна дипломатическа позиция. Той не иска да изглежда твърде близък до Путин, като в същото време казва, че отношенията му с Русия са от първостепенно значение", обяснява Александър Габуев, специалист по Азия в мозъчния тръст Карнеги. Износът на Китай за Русия се е сринал през месеците след началото на инвазията, според проучване на Peterson Institute for International Economics - още една индикация, че китайските компании са предпазливи относно нарушаването на западните санкции.

И все пак, докато подкрепата на Пекин за Путин не е толкова ентусиазирана, има малък шанс той да "хвърли Русия под автобуса", ​​като въведе свои собствени санкции или директно критикува нахлуването в Украйна. Анализаторите казват, че това е така, защото е малко вероятно подобен ход да доведе до значителна промяна в политиката на Америка спрямо Пекин, включително по отношение на Тайван, който САЩ обеща да подкрепи в случай на китайско нападение.

"Западът просто ще прибере в джоба си санкциите на Китай, така че гледната точка от Пекин е "защо да разрушаваме партньорството с Русия?" Но в същото време си мисли и: "нека не бъдем глупави и да не пресичаме червените линии на Америка". Това е доста прагматичен подход", обяснява Габуев.

Както винаги, голяма част от отношенията между двете страни са отворени за тълкуване. Миналата седмица Москва изпрати три военни кораба в нестабилните води близо до Тайван. Пекин не е коментирал разполагането, но повечето западни и тайвански анализатори са съгласни, че е изключително малко вероятно Русия да е изпратила корабите в региона без съгласието на Китай. Някои казват, че това може да е било демонстрация на подкрепа за Китай или знак, че руският флот е действал както обикновено по време на войната в Украйна.

Ясно е обаче, че нахлуването на Путин подчерта ролята на Русия като младши партньор в отношенията между двете нации. Докато Китай е предпазлив относно подкрепата на военната машина на Кремъл, той няма никакви притеснения да награби петрол, който Русия беше принудена да продава с отстъпка, след като изгори мостовете си със Запада. "Когато удари западното петролно ембарго и когато Русия прекъсне газа за Европа, а товае само въпрос на време, Китай ще стане огромен вносител на руските ресурси, защото Русия няма къде иначе да търгува. Това е единственият голям купувач", казва Габуев пред The Times.

Малко вероятно е Пекин да се притеснява да използва този лост, за да се опита да диктува политиката на Русия, включително натиск за споделяне на военни технологии и спиране на продажбите на оръжия за Индия и Виетнам. Китай също иска да обучава войски в Арктика, където Русия отваря военни бази като част от стремежа си да използва неизползвани природни ресурси. "Китай ще използва Русия, докато Русия все повече ще зависи от Китай", на мнение е Даниел Трейсман, експерт по Русия, пред уебсайта Foreign Affairs. "Както някой беше казал, силните правят каквото могат, а слабите страдат каквото трябва."

Нарастващата зависимост на Русия от Китай може да лиши страната от всякакви претенции, че е демократична. Неговите лидери на теория се избират пряко от народа, за разлика от еднопартиен Китай, и има множество политически партии, въпреки че те до голяма степен се смятат за марионетки на Путин.

"Тези, които ни учеха в продължение на десетилетия, че не, не, не - обществото трябва да бъде свободно, развита икономика не може да съществува без развита политическа система или свободна политическа система — всичко това са пълни глупости", казва Маргарита Симонян, ръководител на подкрепяният от Кремъл телевизионен канал RT. "Но просто погледнете Китай, харесвате ли китайската икономика? Харесва ми. Имат ли някаква свобода? Не, нямат и никога не са имали. Може би това не е лошо, може би това е нещо добро."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
228
12
 
27
 
! Отговори
Чичо преди 1 година
https://pogled.info/svetoven/evropa/referendumi-v-evropa-galitsiya-i-volin-podgotvyaite-se.144079Когато НАТО разкъсва територии на парчета това не е сепаратор , там всичко е законно, но щом някой друг се опита да да повтори подобна схема, оппааа, сепаратизмът е налице с пълна сила.
227
44
 
37
 
! Отговори
До Атанас Велмазов преди 1 година
Нацистите са в Кремъл !
226
32
 
19
 
! Отговори
Чупка преди 1 година
Искам да пожелая смърт на всеки български американофил и украинофил, *** се от яд, и като цяло ви желая тежка смърт и поздрави на майките ви
225
33
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не се притеснявайте, бе ***. Путин знае какво прави. Никакъв край не идва. Ама америка и китай отдавна скъсаха безнадеждно.
224
17
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Надежди говежди.***,по леко с напъните да не получите стомашно-чревно разтройство и да си усмърдите лъснатите офисчета.
223
21
 
29
 
! Отговори
Един преди 1 година
Ще им се на краварите :)) БРИКС се разширява а юана е вече алтернативна валута за долора в търговията на петрол, както се изгради алтернатива на SWIFT.
222
21
 
34
 
! Отговори
Алекс преди 1 година
Боб е още един фен на Русия,който живее в Германия.Това е единствения начин да харесваш Русия-да си далече от нея.Приближиш ли се,спираш да я харесваш.
221
41
 
27
 
! Отговори
sd преди 1 година
всичко руско е омазано с кръв и екс-кременти. русия и русоидите ще се удавите в нечистотиите си. проклети да сте, нека измрете заедно с децата си
220
31
 
29
 
! Отговори
sd преди 1 година
Ще поживеем, ще видим, казала мечката и умряла
219
18
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще поживеем, ще видим, казала Мечката.
218
24
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кво се занимавате с психично-болни русофили, наполовина шизофрреник наполовина депресар, живял някъде де дори не знае къде е на картата. АреБегом.
217
17
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пудинга скоро ще умре
216
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 245 Няма никакви истински знания и му личи с елементарните опорки, които някой в някой форум му е набил. Българския език наистина му е добър, но то само с език не става, трябва и морал и идентичност.
215
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Боб българския ти е чудесен. Имаш доста знания за възрастта си но може би да си малко по кратък.
214
21
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Боб Какви "българи" са отгледали русофил? По дефиниция това е човек, който мрази България. Не ми дреме какъв е българския ти. Явно си без корен, нищо че драскаш тук. Не си българин, защото българи няма, които да симпатизират на страна, която ни мачка вече 140 години. Не си и германец, защото няма германец, който за защитава руския нацистки режим. Впрочем, истинските германци не използват думата "немец". Това е русизъм.
213
11
 
12
 
! Отговори
Боб преди 1 година
Какво знаеш ти за мене бре, аз съм роден в Германия, майка ми е българка, баща ми наполовина българин и наполовина немец! Приемам за комлимент, че българскят ми и толкова добър!!! Така че аз живея цял живот в Германия! Живял съм и в Украйна, Ивано-Франкивск и Лвив и там не беше зле преди войната..сега вече не знам!
212
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Боб "Те" обаче стои при тия "те". Поне да си беше в родната страна да се извиняваш, че там си роден и "няма как", а то, даже и това оправдание нямаш. Жалка история. :)))))
211
13
 
21
 
! Отговори
Боб преди 1 година
До 240 Е то това е бизнес модела на Нато, до ходят до други континенти и сменят едни правителства с други про-американски..разрастване сверата на влияние. Обикновено не им се получава ( справка Виетнам, справка Авганистан, Ирак, Грузия и последния трагичен пример след две цветни революции Украйна) но те продължават (!) и искат до Китай даже да стигнат и преврат в Русия. Какво да кажа, нека се опитат..
210
14
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Боб Лицемерът продължава с поклонничеството си. В Ирак влязоха първо за да изритат иракските войски от нападнатия Кувейт, а впоследствие да премахнат диктатора Саддам, който извършваше геноцид срещу собствения си народ. Гледам ,че добре си заучил руските опорки: язък за приказките на кого не си "бил фен". Но то е така, когато живееш в лъжа, трябва всеки ден, всеки час и всяка минута да се убеждаваш, че си "имаш причини". И ти си "имаш причини" да стоиш в "гадния" Запад. :)))
209
11
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А защо ЕС не наложи санкции на Украйна демек на САЩ за дето Украйна води гражданска война в Донбас вече 8год.бомбят Донецк и Гурловка....