Дойде ли краят на приятелството между Путин и Си Дзипин?

Китай е предпазлив по отношение на Русия след инвазията в Украйна
10 юли 2022 20:00, Нели Христова
299
Дойде ли краят на приятелството между Путин и Си Дзипин?
Снимка: БГНЕС

Когато президентът Путин и президентът Си се срещнаха на Олимпиадата в Пекин през февруари, седмици преди нахлуването в Украйна, Китай и Русия заявиха, че приятелството между двете суперсили "няма граници".

И все пак, докато боевете в Украйна продължават, стана ясно, че за Си Дзипин политическите съображения имат предимство пред всяка приятелска връзка с Путин. Китай може и да обвинява разширяването на НАТО за войната, но също така се старае да не бъде въвлечен в конфликта.

Съединените щати заявиха наскоро, че Китай не предоставя на Русия военно оборудване. Показателно е, че Китай отказа да признае независимостта на двете сепаратистки републики в Източна Украйна, които Русия призна като суверенни държави малко преди Путин да започне инвазията си. Нито пък признава руското управление в Крим, който Русия анексира от Украйна през 2014 г.

Предпазливият подход на Си към отношенията с Русия по време на най-големия въоръжен конфликт в Европа от 1945 г. насам беше подчертан тази седмица от съобщения, че той е отказал поканата да посети Путин в Москва. Дипломатически източници, цитирани от японски вестник, казаха, че инициативата е била отхвърлена от страх, че така ненужно ще се изостри напрежението със Запада. Си е направил само едно пътуване извън континентален Китай след пандемията и това беше в Хонконг миналата седмица. Той е загрижен да осигури вътрешна и външна стабилност в навечерието на конгреса на Комунистическата партия, на който се очаква да поиска трети мандат, създаващ прецедент, съобщи Йомиури Шимбун.

Кремъл от своя страна казва, че пътуването на Си до Москва все още е в ход, но ще се състои, след като ограниченията, свързани с COVID в Китай, бъдат премахнати. Говорител на Пекин издаде всичко необходимо за силата на отношенията между Москва и Пекин, но нито потвърди, нито отрече японския доклад.

Анализаторите казват, че докато двете страни са обединени от антиамерикански настроения, Пекин не желае да поема рискове, за да подкрепи войната на Москва, включително да прекрачи червените линии на Вашингтон за нарушаване на санкциите. САЩ поставиха пет китайски компании в черния списък за износ миналия месец за предполагаема подкрепа на руската армия. Не е ясно каква подкрепа са предоставили, но Белият дом добави, че не е видял доказателства за систематичен опит на Пекин да помогне на Москва да избегне западните санкции.

"Китай е в несигурна дипломатическа позиция. Той не иска да изглежда твърде близък до Путин, като в същото време казва, че отношенията му с Русия са от първостепенно значение", обяснява Александър Габуев, специалист по Азия в мозъчния тръст Карнеги. Износът на Китай за Русия се е сринал през месеците след началото на инвазията, според проучване на Peterson Institute for International Economics - още една индикация, че китайските компании са предпазливи относно нарушаването на западните санкции.

И все пак, докато подкрепата на Пекин за Путин не е толкова ентусиазирана, има малък шанс той да "хвърли Русия под автобуса", ​​като въведе свои собствени санкции или директно критикува нахлуването в Украйна. Анализаторите казват, че това е така, защото е малко вероятно подобен ход да доведе до значителна промяна в политиката на Америка спрямо Пекин, включително по отношение на Тайван, който САЩ обеща да подкрепи в случай на китайско нападение.

"Западът просто ще прибере в джоба си санкциите на Китай, така че гледната точка от Пекин е "защо да разрушаваме партньорството с Русия?" Но в същото време си мисли и: "нека не бъдем глупави и да не пресичаме червените линии на Америка". Това е доста прагматичен подход", обяснява Габуев.

Както винаги, голяма част от отношенията между двете страни са отворени за тълкуване. Миналата седмица Москва изпрати три военни кораба в нестабилните води близо до Тайван. Пекин не е коментирал разполагането, но повечето западни и тайвански анализатори са съгласни, че е изключително малко вероятно Русия да е изпратила корабите в региона без съгласието на Китай. Някои казват, че това може да е било демонстрация на подкрепа за Китай или знак, че руският флот е действал както обикновено по време на войната в Украйна.

Ясно е обаче, че нахлуването на Путин подчерта ролята на Русия като младши партньор в отношенията между двете нации. Докато Китай е предпазлив относно подкрепата на военната машина на Кремъл, той няма никакви притеснения да награби петрол, който Русия беше принудена да продава с отстъпка, след като изгори мостовете си със Запада. "Когато удари западното петролно ембарго и когато Русия прекъсне газа за Европа, а товае само въпрос на време, Китай ще стане огромен вносител на руските ресурси, защото Русия няма къде иначе да търгува. Това е единственият голям купувач", казва Габуев пред The Times.

Малко вероятно е Пекин да се притеснява да използва този лост, за да се опита да диктува политиката на Русия, включително натиск за споделяне на военни технологии и спиране на продажбите на оръжия за Индия и Виетнам. Китай също иска да обучава войски в Арктика, където Русия отваря военни бази като част от стремежа си да използва неизползвани природни ресурси. "Китай ще използва Русия, докато Русия все повече ще зависи от Китай", на мнение е Даниел Трейсман, експерт по Русия, пред уебсайта Foreign Affairs. "Както някой беше казал, силните правят каквото могат, а слабите страдат каквото трябва."

Нарастващата зависимост на Русия от Китай може да лиши страната от всякакви претенции, че е демократична. Неговите лидери на теория се избират пряко от народа, за разлика от еднопартиен Китай, и има множество политически партии, въпреки че те до голяма степен се смятат за марионетки на Путин.

"Тези, които ни учеха в продължение на десетилетия, че не, не, не - обществото трябва да бъде свободно, развита икономика не може да съществува без развита политическа система или свободна политическа система — всичко това са пълни глупости", казва Маргарита Симонян, ръководител на подкрепяният от Кремъл телевизионен канал RT. "Но просто погледнете Китай, харесвате ли китайската икономика? Харесва ми. Имат ли някаква свобода? Не, нямат и никога не са имали. Може би това не е лошо, може би това е нещо добро."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
168
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нито акъл нито образование но дава мнение и оценение.
167
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
180 Ти дори нямаш собствено мнение на мен ще ми даваш оценка. Напиши си твоето мнение тогава коментирай моето.
166
6
 
5
 
! Отговори
Боб преди 1 година
До 178 Да признавам си хаха,че съм заседнал на Запад, но ти пак отказваш да отговориш къде си заседнал ти?Кажи де, не се срамувай от Изтока! И да, тук на Запад хората могат да критикуват Запада. Има свобода на мнението и пресата..
165
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Украйна готвела контраофанзива в Херсон и призовава населението да напусне. По радиото го казаха. Те били получили далекобойни оръжия от Запада. След като тия западни оръжия са толкова модерни и точни населението какво им пречи.Няма ли да стрелят по военни цели.
164
2
 
3
 
! Отговори
Олд преди 1 година
До Анонимен177 най точния прочет на руско китайската дружба.
163
9
 
4
 
! Отговори
Олд преди 1 година
Китай има да си връща много земи от Русия и на този въпрос ще му дойде времето.
162
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
забърсан от някъде чужд текст, минат през гугъл преводач и изпляскан без вкарване на никаква мисъл и знание... професионалисти, сър
161
5
 
13
 
! Отговори
Някой преди 1 година
Айде пак представяме желаното за реално! Американски мечти!
160
11
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 179 "В Китай и Русия има пазарна икономика." Икономика: слаб 2 :)
159
11
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
*** къде виждаш комунизъм освен в ЕС. В Китай и Русия има пазарна икономика. В Европа механизмите не са пазарни а политически. Санкциите са доказателство за това. Пазарна икономика ли е да докараш руски газ от другия край на света на много по високи цени и да призоваваш населението да не се къпи и да не си пере дрехите а да ги тупа. Щеше да е смешно ако не беше жалко и тъжно.
158
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Боб "А ти къде си заседнал я си кажи? Със сигурност не е САЩ или Запада.." Значи си признаваш, че си заседнал в "гадния" Запад. Всички русофили сте така: много "обичате" просия и техния "мир", но ако може по-далечко от тях, по възможност в някоя уредена държава на "идеологическия враг" :))))) Няма по-голямо доказателство от това каква е истината за просия от вашето съшествуване. :))))
157
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До западни мечтатели - Дракона ще клеца Баба Меца почти безплатно
156
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Си иска да получи трети мандат на конгреса на партията есента. Обаче комсомолците му дишат във врата. Русия има интерес Си да остане и не е много добра идея да го канят точно сега. Но и те са притиснати. Не ги виня.
155
8
 
13
 
! Отговори
западни мечтатели преди 1 година
Те Русия и Китай са съюзници по неволя. Ще си пазят гърбовете докрай. А запада има да пише такиява статии докато мечката или дракона не им отхапе я главите я топките! :)
154
1
 
11
 
! Отговори
Боб преди 1 година
Германия ( финансовият министър) от един месец блокира 9 милиарда европеийска памощ за Украйна! Притесняват се за дълговете на ЕС..
153
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хехе, много се радваш на загубите на братушките. Не те ли е страх, че може да те накаже съдбата за злорадството, освен че е много грозно мнението ти.
152
1
 
2
 
! Отговори
Боб преди 1 година
До 165 А ти къде си заседнал я си кажи? Със сигурност не е САЩ или Запада..
151
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тези дръпнатите забравиха,че ако не бяха руснаците щяха да хапват още само ориз.
150
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пълни глупости.
149
12
 
8
 
! Отговори
Хехе преди 1 година
Загубите на Русия в Украйна само за 4 месеца са по-големи от тези в Афганистан за 10 г. А Путин вчера заяви,че още не били започнали?Сериозно???