Повишен интерес към покупка на парцели се наблюдава през четвъртото тримесечие на миналата година, пише в анализ на компания за недвижими имоти, цитирани от "Труд".
Близо 86% от запитванията в компанията са за парцели за жилищно строителство, а едва 14% - за промишлено.
Драгалевци, Симеоново и Бояна са най-предпочитаните за парцели за еднофамилни къщи, а цените в района за квадратен метър са около 200 евро/кв.м. В Бистрица достигат до 150 евро/ кв.м., а в Горна Баня и Банкя - 100 евро/кв.м. Основните изисквания на купувачите са да има добър достъп и уредена регулация, но предлагането на такива парцели е малко.Анализът на компанията показва, че двустайните и тристайните жилища са еднакво желани. Предпочитаната цена за двустаен апартамент е между 60 и 80 хил. евро, а за тристайните - от 120 хил. до 170 хил. евро. С предимство са тези сгради, които са в процес на строеж. Повишение на броя сделки с къщи се наблюдава в населени места близо до София с цени от 25 хил. до 60 хил. евро.
Според компанията най-предпочитаните квартали от софиянци могат да се разделят условно на три групи:
Висок интерес за покупка - Изток, Оборище, Витоша, Дианабад, Кръстова вада, Гео Милев, Център, Лозенец, Хаджи Димитър, Малинова долина;
Среден интерес за покупка - Овча купел, Редута, Сухата река, Дружба 1 и 2, Люлин – Център, Белите брези, Студентски град, Стрелбище, Гоце Делчев;
Нисък интерес за покупка - Зона Б-4, Левски, Слатина, Модерно предградие, Захарна фабрика, Орландовци, Павлово;
Цените на имотите продължават да се покачват за поредно тримесечие, въпреки лекото забавяне. Банките продължават да кредитират повече сделки, на пазара излизат големи жилищни проекти и все повече купувачи бързат да закупят имот още в началото на неговото строителство.
Голямата част от запитванията на клиенти към компанията са свързани с покупка на апартаменти. Повечето предпочитат тухлени жилища в нови сгради в строеж. Според данните на компанията - корекциите в цените са незначителни. При активни преговори се постига намаляване в рамките на 1 до 3%.

Най-голямата партия в румънското коалиционно правителство оттегли подкрепата си за премиера
Кадър на деня за 20 април
Учен: Предстои разработването на демографската проблематика във вътрешната ни политика
Лагард: Двойната несигурност на войната изисква повече данни преди решение за лихвите
Обемът на сключените сделки в световен мащаб се възстановява въпреки войната в Иран
Германия поставя индустрията в центъра на реформата на пазара за въглеродни емисии на ЕС
Кандев: Натиск имаше, но не се предадохме в битката за честни избори
Късна емисия
Фатална катастрофа с турски камион при Прохода на Републиката
Стадионите на Мондиал 2026: "Линкълн Файненшъл Фийлд“
Виктория Силвстед
Левски и Лудогорец треперят: ЦСКА е най-успешният отбор в плейофите
Страхотна новина за Сангаре и Левски
Хигинс пречупи Картър и чака О'Съливан в 1/8-финалите на Световното
Боят настана! Лудогорец и ЦСКА в люта битка за финала!
Дневен хороскоп за 21 април, вторник
Слотове за дамите, игри на маса за кавалерите в Betvam
Тази вечер по Bulgaria ON AIR стартира култовият сериал „Фильо и Макензен“
Kyle Dixon и Michael Stein с цялата музика от Stranger Things с концерт в НДК на 14 септември 2026
Венера преминава в Близнаци на 24 април - Търсим флирт и разнообразие
„Директно“ по Bulgaria ON AIR с извънредно издание след вота
Поколението Z избра Радев
The Washington Post: Изборите в България изправиха Брюксел отново на нокти
ПАСЕ: Изборите в България са тест за доверие и демократична устойчивост
Експерти: Около 300 млн. евро годишно се изплащат у нас за болнични, свързани със стрес и прегаряне
От Микена до Омир: историята на една забравена империя
Основна част от гласоподавателите на ПБ са бивши избиратели на ПП-ДБ (18,3%) и ГЕРБ (15,6%)
Китайската AZSpace ще изстреля първия си търговски космически модул през 2026 г.
Съкровища под водата: Откриха над 130 потънали кораба в Гибралтарския залив
Пускането по вода на „Титаник II“ отново бе отложено
Пожелайте си нещо: Кога и как да наблюдаваме Лиридите
Феноменът синестезия: Когато хората чуват цветове и усещат вкуса на думите
Междузвездният обект 3I/ATLAS проявява невиждана досега активност