София не е България, но дава 40% от брутния вътрешен продукт

Безработицата е най-ниска, заплатите са най-високи, инвестициите са най-големи
160
София не е България, но дава 40% от брутния вътрешен продукт
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Около 40% от брутния вътрешен продукт (БВП) на България идва от София.

Столицата остава най-голямата областна икономика в страната, показват данните от новия Доклад “Икономически и инвестиционен профил на София 2019” на Общинската агенция за инвестиции.
Икономиката на София се характеризира и със значително по-висока от средната за страната инвестиционна активност.

По последни данни около 40% от разходите за дълготрайни материални активи и половината от преките чуждестранни инвестиции са направени именно в столицата.

Към края на 2018 г. София е привлякла 13 млрд. евро чужди инвестиции или около 9800 евро на човек от населението, което е близо три пъти повече от средната стойност за страната.

Основната част от инвестициите в София се насочват към услугите, които са и отраслите с най-голям принос в добавената стойност на местната икономика – 37% от всички ПЧИ до 2018 г. са се влели в него.

Това се дължи както на високите доходи и потребление в столицата, така и на факта, че градът е развит транспортен и логистичен център. Другите най-атрактивни сектори за чужди инвестиции в столицата са промишлеността и комуналните услуги, недвижимите имоти, ИТ и аутсорсинг индустриите.

София се отличава и с добро усвояване на европейски средства, което е основен източник на публични инвестиции.

До края на юни 2019 г. столицата е усвоила 4,2 млрд. лева.

Освен че привлича икономически активни хора от други области, столицата се характеризира и с концентрация на висококвалифицирано население.

Докато в страната делът на населението с висше образование е 28%, в столицата той е значително по-висок – над 51%.

Заетостта в София е най-висока – 76% (за възрастовата група между 15 и 64 години) през 2018 г., което е абсолютен рекорд в страната.

Предвид концентрацията на високообразовано население в работоспособна възраст, не е изненада фактът, че заетостта в София е най-висока – 76% (за възрастовата група между 15 и 64 години) през 2018 г., което е абсолютен рекорд както в столицата, така и в страната.

Безработицата в София пък е най-ниска (2,1%) спрямо всички области. Най-висок остава делът на заетите в търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети – близо 180 хиляди или ¼ от заетостта в столицата. След кризата се наблюдава сериозен ръст на работните места в ИТ индустрията и професионалните дейности, което е следствие от бума на тези сектори последните години. Заетите в административните и спомагателните дейности също се увеличават, част от които също могат да се причислят към увеличаването на аутсорсинг индустрията.

В унисон с най-високите нива на заетост в страната и с голямата тежест на отрасли, изискващи висока квалификация, заплатите в София (столица) са по-високи от средните в страната. През 2018 г. средната годишна заплата в столицата надмина 19 хил. лева, което е с над 38% повече от средната стойност за цялата икономика.

Освен образована работна ръка, София предлага и относително добра инфраструктурна свързаност. София е основен ж.п. център в страната и тук се намира и най-голямото летище в България. Летище София се състои от два пътнически и два товарни терминала. На Летище София оперират повече от 35 авиокомпании, обхващащи над 70 дестинации, а броят на пътниците се е увеличил до почти 7 милиона годишно.

София е и единственият град в страната с метро, което към момента обслужва около 380 000 души дневно и продължава да се разширява. Не на последно място, София предлага и добра интернет инфраструктура, като скоростта на интернет е сред най-високите в Европа, а ¾ от населението на 16-74 г. има достъп и ползва редовно интернет.

Местната данъчна среда в столицата е стабилна и предвидима. Противно на общата тенденция към увеличаване на местни данъци и такси в страната през последните години, основните местни данъци и такси в Столична община не са променяни през последните 8 г. (2012-2019 г.)

Интернет скоростта и достъпността също се нареждат сред предимствата на София. Столицата се отличава с една от най-високите скорости на интернет в Европа. Градът има втората най-висока средна скорост на интернет връзката в региона, както по отношение на свалянето (download), така и по отношение на качването (upload) на информация – съответно 24 и 21 мегабита в секунда. От всички големи градове в региона средната скорост на свалянето е чувствително по-висока само в Белград, но пък скоростта на качване в София е по-висока от всички останали.

Като цяло, перспективите пред развитието на София са положителни. Градът най-вероятно ще продължи да концентрира все по-голям дял от икономическата активност в страната заради положителните демографски процеси и лидерството си в развитието на най-бързо растящите сектори. Висококвалифицираната работна сила и в бъдеще ще привлича инвестиции в бързорастящите сектори на ИТ индустрията, аутсорсинга на бизнес услуги и някои промишлени дейности с относително висока добавена стойност.

София е много добре позиционирана и за развитие на някои нови форми на икономически отношения като услугите на дигиталната и споделената икономика. Това е така както заради подходящата ИТ инфраструктурата – високообразовани хора, висока средна скорост на интернет и множество ИТ компании и специалисти, така и заради големия брой на местното население.

В София е концентрирана и основната част от компаниите, занимаващи се в т. нар. творчески индустрии и този сектор също се развива бързо през последните години. Добра почва за развитие имат още търговията; транспорта, складирането и пощите; туризмът; строителството.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


160
Още по темата: СофияБВПикономика
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
3
 
16
 
! Отговори
Веско преди 4 години
Това е трагедията на държавата :(
34
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Продуктът бавно и мазно се стеле надолу по Искъра.
33
9
 
17
 
! Отговори
Истински Софиянец преди 4 години
София НЕ Е България... Ама половин България се бута в Столицата ни?!?! Искам да попитам - ЗАЩО ТАКА ?!?! .. Нали има и други големи градове - Пловдив , Бургас , Варна , Стара Загора?!?! .. Що не ходят там? .. То вече направо НАИСТИНА "НЕ МОЖЕ ДА СЕ ДИША" от бруталните и нагли "***" напълнили хубавия ни навремето град !!! Подбиват заплати... Подбиват цени... Подбиват всичко до което се докоснат ! Аз дори вече не съм сигурен в квартали като "Дружба" , "Люлин" , "Младост" има ли .. Софиянци?!
32
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Измерен в лв да, но какъв БВП е работата на примерно чиновник, счетоводител или брокер?! Те не произвеждат нищо, дори за услуга не се брои.
31
3
 
6
 
! Отговори
do 29 преди 4 години
Чезвай е, на никого няма да липсваш, скинат ***.
30
1
 
11
 
! Отговори
един преди 4 години
До: номер 30Повярвай ми, има и по-лошо място!Бил съм в Бейрут, столицата на Ливан. Там въздуха можеш да го видиш! Буквално!!!Приканвам и Фандъкова да отиде да види!А колите са толкова много и се движат хаотично, че пеша ще се предвижваш по-бързо!
29
3
 
25
 
! Отговори
Радослав преди 4 години
До пълни глупостиЕстествено, че регистрацията им е в София, нали е забранено регионални и местни ведомости да издават каквото и да е, нужни документи се издават само в централата (София) и по този начин се задължават вместо да пътуват през ден до София от някъде си направо да отидат там и да направят и централата на фирмата в София! Така изкуствено се създава работа за още администрация която се раздува до нереални размери, а генерира само бумащина, но това не е проблем за управляващите!
28
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това е един от показатели за слабо развита държава.
27
8
 
27
 
! Отговори
пълни глупости преди 4 години
И децата знаят, че цяла България храни София. Много от фирмите с високи обороти, развиващи дейност на територията на страната са регистрирани със седалище гр. София и затова се получава тая стъкмистика.
26
8
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Учих в София и с удоволствие се махнах като свърших и получих дипломата.По отвратително място едва ли има,даже в Близкия изток.
25
4
 
20
 
! Отговори
Радослав преди 4 години
В село Долно Нанадолнище има 2 души население и 2 лева се завъртат помежду им и генерират 4% от БВП, в София има 8 души и 2 лева се завъртат между тях и генерират 16% от БВП!Обаче и в двата случая 2-та лева си остават 2 лева!Затова БВП никакво мерило не е!Отделен е въпроса дали 2-та лева в Долно Нанадолнище са от произведени домати, а в София са от данъците на село Долно Нанадолнище!Износа е важен, това е колко свежи пари са вкарани в държавата!А не БВП което е колко пъти сме завъртяли едни пари
24
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Естествено и в закона е записано всички големи фирми ,да се регистрират към ведомство в София ,не случайно e писан този закон по лесно е да се развие един регион бързо отколкото огромната територия на България да се развие,което е и логично.При условие че се търси развитие ,при този строй така се прави.При стария строй търсенето на развитие е по друг начин,от типа всяко населено място трябва да има лекар и зъболекар, но това не е актуална тема.Трябва да сме адаптивни към новостите.
23
4
 
36
 
! Отговори
много зле преди 4 години
като се има предвид, че София е над 50% от населението на България, да дава 40% БВП е икономическа трагедия!
22
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Държавната администрация трябва да се изнесе.Част в Търново,част в Пловдив.Децентрализация и прогрес.
21
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нещо крива статистика имат софиянци , то няма един завод в София.. ------Ти някога виждал ли си какво има в София, поне така...отдалече?
20
2
 
13
 
! Отговори
Аха преди 4 години
Римляните са 10-15% от населението, но получават 80% от помощите в България. Тъй е живота. Ако Пловдив имаше същото население, примерно 1 млн. София нямаше да е с такъв голям дял на БВП.
19
5
 
35
 
! Отговори
Радослав преди 4 години
И каква точно е новината? БВП е колко пъти едни 2 лева са сменили собственика си, затова е напълно нормално БВП да се генерира най вече в града с най голямо население. Я дайте статистика колко % от износа се произвежда в София, това вече ще е новина! Ама няма да дадете, защото ще накърните достойнството на столичани! А чудно защо колкото повече БВП се генерира в София, толкова повече пада ръста на икономиката! Сигурно е свързано с факта, че в София освен бумащина, друго не се произвежда!
18
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дава замърсен въздух от едномилионните коли които се движат всеки ден в София.Дава молове ,хипермркети колкото си искаш,банки ,министерства,чистачи ,миячи бизнес сгради,раздута администрация,пазари и пазарчета,търговци,алъш вериши.пазачи и охранители,градски транспорт,пенсионери безброй, забързани рано сутрин да напазарувартнещо на промоция и по евтино хиляди заведения и чалготеки,казина да обират и последните пари на зарибените и заразените,наркомани и пласьори,проституция.
17
0
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо беше нужно половината страна да се събере в един град ?
16
29
 
17
 
! Отговори
Жътварски, София преди 4 години
Време е всички провинционални скакалци, дошли НА София с дисагите ,пълни с буркнИ, консерИ, зарзават и боб, с невчесани пуловери, пропити с дъх на пържен кромид, да бъдат депортирани обратно към прованса!Всеки, работещ на къса заплатка под 2000 лева чисто няма работа тук!Стъкломиячи, чистачи, дистрибутори, келнери, сервитьори, продавачи, авто - мивкаджии, общаци, готвачи, дюнерджии и прочее неквалифициране гмеж са ненужни на СТОЛИЦАТА!