Чушки, домати, краставици, кошери - градина сред блоковете на София

Градината "Дружба" се простира на 6 дка площ, разделена на 50 отделни парцела
15 дек 2021 11:02, Анисия Иванова
133
Чушки, домати, краставици, кошери - градина сред блоковете на София
Снимка: DW

Те отглеждат сами чушки, домати, краставици. Имат и кошери с пчели. И всичко това в София, до блоковете в "Дружба". Това са ентусиазираните градинари от "Градско градинарство - София".

На токчета. Така Даниела Ничева пристига за първи път в зеленчуковата градина, скрита между панелните блокове на софийския квартал "Дружба".

Последните 15 години Даниела прекарва в месомелачката на корпоративния свят, който често я задушава. Един ден съвсем случайно попада на Facebook страницата "Градски градини", където среща общност от ентусиасти, решени да пренесат земеделието от селото в града.

Макар и появата ѝ да буди недоумение, тя бързо намира мястото си сред градинарите от града. Един от тях е 84-годишният бай Данчо – неин съсед, критик и учител.

Йордан Даянов, пенсиониран металург, живее в съседния блок. След като продава любимата си къща в Трънско, се присъединява към градинарите в "Дружба".

"Друга работа нямам. Сутрин вземам вестника, прибирам се, надраскам кръстословиците – това ми е любимото нещо, идвам в градината за час и нещо, прибирам се, хапвам, дремвам малко и пак на градината", споделя той.

Бай Данчо е учител по градинарство за Даниела. 3 години по-късно тя не заменя своята градинка за нищо.

"Бавно и славно, от първата година колегите, които въпреки че гледаха пренебрежително, оцениха моя ентусиазъм и желание да се захвана с това", казва тя.

Градината "Дружба" се простира на 6 дка площ, разделена е на 50 отделни парцела. В София има 3 подобни градини. Идеята е на Никола Бончев, който се запалва в градското градинарство, докато учи във Виена. Така се ражда движението "Градско градинарство - София". Последователите му са стотици.

"Събрани сме от кол и въже. Тук съм намерил и най-добрите ми приятели, които имам въобще", разказа той пред DW.

Градинарите ползват терена безплатно, но според наредбите на Столичната община те трябва да плащат поне 6000 лв. – непосилна за тях цена. Те търсят подкрепа от общината, но засега опитите им удрят на камък.

"Докато Столичният общински съвет не приеме наредба и регулира градското градинарство, нищо няма да се случи. Основната цел на общината е да изкарва пари от имотите, които има, а не да прави живота на гражданите по-хубав", заяви Бончев.

Най-големият напредък по темата е създадената от "Софияплан" карта на потенциалните терени. Но за да получат гражданите достъп до тях, трябват нормативни уредби, които тепърва ще бъдат предложени от работна група в общината. Дали ще получат подкрепа, зависи от Столичния общински съвет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


133
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дружбай
9
14
 
15
 
! Отговори
Алън Грант преди 2 години
Селяните може да излязат от селото, но селото никога няма да излезе от тях. Когато искаш да се занимаваш с земеделие, мястото не в града. Това много градски селяни не се научиха. Слагайте ми колкото искате минуси, те имат значение колкото една *** в жилище.
8
0
 
6
 
! Отговори
До 4 преди 2 години
Струва ми се че бъркаш значението на думата копанари.
7
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Крави, козички, прасенца и кокошки....Хора, имаме такива прекрасни селца, а и там са родните места на много"граждани", защо се измъчват между блоковете, да създават неща, които нямат място там.....Това го гледах в един стар филм"Деца играят вън"....Г'ражданин" си сковал кочинка между паркинга и игрището на децата. Но както винаги по нашите ширини, с простотията нямаше преборване.....Имам същите съседи в един уж елитен квартал....А мислих, че вече нищо няма да ме учуди!!!!!
6
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А казан за ракия кога?
5
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
на тия 6 декара колко блокчета могат да се боднат...
4
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
През шестдесетте години, всичко източно от румънското посолство сега,е било лозя и ниви. Та какви да са коренните жители. Копанapи та дрънкат.
3
5
 
11
 
! Отговори
София преди 2 години
е гетото на Европа, не на ЕС, а на Европа
2
0
 
4
 
! Отговори
селско стопанство преди 2 години
радваме се че успяхме, време беше още преди 83 години, и не забравяйте смокинята - много ценно
1
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма лошо.Ама кошерите малко ме притесняват.Какъв ли мед ще извадят при тоя мръсен въздух в София?