Тревожно: 70 000 компютри у нас – ударени от хакери

Внимавайте с прикачените файлове, актуализирайте антивирусната!
27 сеп 2017 07:52,
15
Тревожно: 70 000 компютри у нас – ударени от хакери
Снимка: Reuters, архив

Близо 70 000 компютъра у нас са били ударени от хакери от началото на годината до 26 септември. Това показват данните от Националния център за действие при инциденти в информационната сигурност (CERT).

Според цифрите, сигналите, обработени от CERT България за нарушения във и от българското Интернет пространство, до вчера са били 1554. При тези атаки са били засегнати 76595 IP-адреси, което представлява отделни компютърни конфигурации. Само за септември пък пострадалите са били 884, а получените сигнали са били 87, поясняват от CERT. Оттам допълват, че спрямо миналата година има увеличение от около 30% на подадените оплаквания за атаки от хакери.

"Всичките сигнали се обработват по определена методика и критерии, следвайки таксономията на Агенцията на Европейския Съюз по мрежова и информационна сигурност (ENISA - European Union Agency for Network and Information Security). Не всеки получен сигнал се класифицира като инцидент. За да се регистрира един сигнал като инцидент, трябва да се е случило събитието, да знаем каква уязвимост и какъв инструмент е използван и да съберем информация за атакуващия", обясниха от CERT пред "Монитор".

Според цифрите 61% от сигналите са третирани като опити за измама с цел набавянето на някакви ползи. Другите са т.нар. измами, свързани с фишинг сайтове, следвани от атаките със зловреден софтуер. Така се оказва, че близо 80% от получените сигнали в Националния център са дело на злонамерени атаки от външни лица.

Част от атаките включват и внедряването на кодове, чрез които се "копаят" биткойни. Специалистите отчитат, че интересът към криптовалутите се увеличи през последните месеци, тъй като само преди месец стойността на една от най-популярните от тях – биткойн, достигна 5000 долара. Популярността й достигна такива нива, че редица български сайтове започнаха да продават онлайн почивки, авточасти и различни услуги срещу дигиталната валута, а компания за бързи кредити започна да събира заемите си и в биткойни. Но навлизането им в ежедневието ни доведе и до интерес от електронните престъпници, които се опитват да печелят почти ненаказуемо от всеки един от нас.

Електронните престъпници използват различни начини, един от който е вграждане код на популярни интернет сайтове, който започва да използва процесора на потребителите, когато го четат, но не заразява компютъра ви с вирус. Така хакерите впрягат много компютри, които добиват криптовалути. "Това не е нещо страшно", категоричен бе Благовест Белев, зам.-председател на Българската биткойн асоциация. "В тези случаи се използва част от ресурсите на компютрите, което не е толкова неприятно. По-лошото е, когато ви криптират харддисковете и искат откуп с биткойни", допълни Белев. Това е широко разпространен начин за изнудване на много фирми и физически лица по света и у нас.

Този тип вируси се изпращат чрез прикачени съобщения в електронните ни пощи. Най-често ни поздравяват, че печелим от лотария или сме станали новобогаташи, след като сме наследили милиони от чичо в Съединените щати. Отварянето на прикачения текстови файл автоматично заразява компютъра ни.

Другият най-разпространен начин е докато теглим безплатно филми от торент сайтове в интернет. Целта на зложелателите е да достигнат до възможно най-много компютри и използват ресурсите им за добиване на криптовалути.

"Често се използва и легитимна версия на програма, която се качва на оригиналния сайт на компанията производител", коментира експертът по сигурност Димитър Ганчев. Това води до заразяване на голям брой потребители в рамките на няколко месеца. Така те също стават "съучастници" в добиването на криптовалути.

Широка разпространена заблуда е, че хакерите са непроследими. Висококачествените скриптове използват компютъра ви само тогава, когато няма друга дейност, която да се извършва на него.

Най-добрата защита е наличието на добра антивирусна програма, съветва експертът по киберсигурност Димитър Ганчев. Често създателите на кода за вграждане се стараят да създадат код, който да заобикаля антивирусните програми, затова е важно те да бъдат обновявани често. 

Усеща се липса на законодателство, но е трудно да се препоръча какво да се промени, защото и специалистите не са единодушни. "Причината е, че не става дума за директна щета, а на практика се използва само ресурс на компютъра", смята киберспециалистът и допълва, че е трудно да се дефинира каква е щетата за засегнатите, освен сметката за електричество, която нараства.  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


15
Още по темата: сайтовекомпютрихакери
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Всички се оплаквате от интернет, а пишете коментари във интернет сайт ? Парадоксално, а ?
11
1
 
1
 
! Отговори
Ани преди 6 години
Ми докато из интернет се рахождат имена и егн вече ще сме в китаи а и кои знае в коя жунгла през тия меили върви кво ли не и тия прогрями тия системи смятяте ли че имат защита точат данни като снаряд ама интернет
10
0
 
5
 
! Отговори
кой преди 6 години
Освен за торент сайтовете споменете и за в. Монитор, който беше разкрит наскоро, в чийто код има скрипт за копане на крипто-валути. То всъщност може би и тази статия е написана с цел отклоняване на вниманието от този скандал.
9
5
 
4
 
! Отговори
Я, па Я преди 6 години
Ползвайте Линукс. Най приятелски са ОпенСУСЕ и МИНТ. Може да правите всичко с тях. Иака се малко време за пренастройка на психиката и малко учене за новите условия на работа. Успех ...
8
0
 
3
 
! Отговори
а преди 6 години
абе кой ползва антивирусна, аз ползвам вирусна програма, търси ги в интернет и ми ги инсталира на компа:)))
7
4
 
8
 
! Отговори
до 4 и 6 преди 6 години
Подкрепям. С две ръце за Касперски. Непробиваема е.
6
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За предпочитане е да ме следи правителствен хакер, отколкото криминален такъв. Правителствения най - много да се оттегчи от порнетките, а криминалния ще ми отмъкне номерата на кредитните карти. Признавам само 2 антивирусни - Нортън и Касперски. на геймърските си компютри и на тези с по - стархардуер слагам Касперски. Позлвам го от над 15 години и при 150 - 200 онлайн плащания годишно досега никой никога не ми е крал банкова информация(да чукам на дърво). Нортъна е тежък и е само за корпоратив...
5
10
 
7
 
! Отговори
До 4 преди 6 години
То Касперски е вирус, бе! :D
4
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Най-добрата антивирусна е КАСПЕРСКИ. Ползвам я от 12 години вече и няма никакъв проблем. А влизам къде ли не.
3
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Добре, че са компютри, а не компоти.
2
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Сайтът за новини на Пеевски има такъв криптоскрипт. Потърсете в гугъл за монитора му.
1
4
 
15
 
! Отговори
Ъ преди 6 години
Антивируса снася данни на ЦРУ и корпорациите те по-добри ли са от хакерите!?