Столичната община не носи отговорност за опасни и необозначени изкопи в зелените площи на парковете, защото макар преминаването на пешеходците през тях да не е забранено, те не са предназначени за целта.
Това излиза от решение на Софийския градски съд, за което "Лекс" разказва.
Съдия Свилен Станчев отхвърля иск за близо 90 000 лева, който жена е завела срещу общината. През пролетта на миналата година тя се разхождала с внучето си в парк "Света Троица". Там срещнала приятелка и докато си говорили, детето започнало да тича из тревата. Бабата тръгнала след него, за да го спре, но се спънала в дълбока дупка, паднала и счупила рамото си. След това била откарана в болница, където претърпяла две операции с поставяне на импланти, а възстановяването ѝ отнело повече от 4 месеца. Затова тя е поискала обезщетение от 86 000 лева за болките и страданията от инцидента, както и над 2300 лева за лечението.
Съдът обаче отхвърля изцяло иска, приемайки, че общината няма отговорност за тревните площи в парка, където жената е паднала, а само за пешеходните алеи.
За да освободи общината от отговорност, съдът припомня предназначението и функциите на озеленените площи, съгласно Закона за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО). "Предназначението на пешеходните алеи е да се използват за движение на пешеходци и задължение на общината е да ги поддържа в състояние, в което да бъдат използвани от пешеходците без затруднения и без опасност от нараняване или травма", посочва съдът.
Макар изрично забранени за пешеходци да са само представителните озеленени площи с цветни фигури, зелените площи не са предназначени за движение на пешеходци, казва съдът. "От това следва, че общината няма задължение (а според площта на зелените площи, често няма и възможност) да поддържа зелените площи извън пешеходните алеи в състояние, годно за удобно и безопасно преминаване на пешеходци. Когато пешеходец навлезе в озеленена площ извън пешеходна алея, той следва сам да се погрижи за своето удобно и безопасно преминаване, като избира и наблюдава повърхността, по която преминава и избягва препятствията по нея", се казва в решението.
Според съда, след като е навлязла в затревената част на парка, пострадалата е трябвало внимателно да гледа къде стъпва. Магистратът посочва, че според свидетелката, която е била с пострадалата, дупката в парка е била голяма, следователно тя е могла да я избегне, а общината няма вина за това.
"Произшествието, причинило увреждането, е настъпило изцяло вследствие действия на ищцата без проявена от нейна страна грижа за нейната безопасност", се казва в заключение в решението.
То не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

Кризата на трудовия пазар в Русия ще тежи върху икономиката с години
Японската икономика расте по-бързо и дава възможност на централната банка да повиши лихвите
Съдебното жури отхвърли иска на Мъск срещу OpenAI след само 2 часа обсъждания
Петролът поевтинява, след като Тръмп заяви, че е отменил удар срещу Иран*
Volkswagen ограничава свръхкапацитета в Германия
Фарма секторът очаква предвидимост в бюджета по компенсаторния механизъм
Симидчиев: Всяко изкривяване на конкуренцията винаги води до увеличаване на цените
"Локо" (Пловдив) поиска смяна на съдията за финала за Купата с ЦСКА
Заради нападението от мечка: Започва оглед на района около хижа "Рудничар" на Витоша
Лидерът на ЦСКА: Ще се бием до последната минута за Европа
Бразилия с Неймар и Игор Тиаго на Мондиал 2026
Локо Пловдив скочи преди финала: Назначиха фен на ЦСКА за главен съдия
Мачовете по телевизията днес, 19 май
Лудогорец и Монтана взимат пари от Мондиал 2026
Така се прави! Георги Костадинов спази шампионско обещание в Левски
5 пролетни маникюра, които можете да си направите у дома
Спасовден идва с важно поверие: Който не празнува, няма да се спаси
Даниел Пеев – Дънди спечели „Като две капки вода“ и ще дари наградата си
7-дневен план за хормонален баланс
Как да понижим кортизола натурално – хитри трикове
Рецепта за царевична питка с мащерка
Коцев: Победата на Дара ще ни държи в еуфория още дълго време, но това не бива да спира важните теми
Започва електронният прием за първи клас за учебната 2026/2027 година във Варна и региона
Портних: Варна може и да сбъдне мечтата на Дара за Дом на Артиста в родния ѝ град!
Константин Проданов: Амбицията на „Прогресивна България“ е да се вместим в 3% дефицит
Обявяват носителя на международен Букър 2026, роман на Рене Карабаш е сред номинираните
Полицията със засилено присъствие заради абитуриентските балове
Отложиха изстрелването на Starship V3: Кога ще гледаме тестовия полет?
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти