Бомбата със закъснител "Йозил" гръмна и разтърси Германия

В страната се питат: Идва ли краят на интеграцията чрез футбол?
Обновена: 24 юли 2018 06:55 | 23 юли 2018 21:30, Красимир Ангелов
198
Бомбата със закъснител "Йозил" гръмна и разтърси Германия
Снимка: Reuters

Водещ футболист от националния отбор по футбол на Германия се снима с турския президент Ердоган. Критикуват го. После този национален отбор тежко се проваля на Световното първенство в Русия, въпреки че е смятан за абсолютен фаворит за световната титла.

Още по темата
Тогава мнозина отново се сещат за снимката и за слабата форма на този футболист. И започват да го обвиняват. В резултат от което той обидено напуска националния отбор.

Дотук историята може би не е особено вълнуваща. Изведнъж обаче се оказва, че тя има много опасен политически заряд. Защото футболистите с чуждестранни корени дълги години се смятаха за едно от най-красивите лица на интеграцията в Германия. И когато – основателно или не – те заявят, че въпреки това се чувстват "германци втора ръка" и че усещането за ксенофобия наоколо им нараства, тогава сериозен проблем има и политиката, пише в своя анализ DW по повод отказването със скандал на халфа Месут Йозил, който заговори за "скрит расизъм".

"Тежко ми е на сърцето, но след дълги размишления реших, че вече няма да играя за Германия в международни мачове - поне дотогава, докогато все още изпитвам усещането за расизъм и липса на респект", писа Месут Йозил в Туитър. Футболистът, който има 92 мача и 23 гола за Бундестима, смята, че Германският футболен съюз (ГФС) и най-вече шефът на този съюз Райнхард Гриндел се отнася зле с него. "Не желая повече да бъда изкупителната жертва за неговата некомпетентност и неспособността му да си върши работата както трябва", написа още 29-годишният Йозил.

"За тях съм ту германец, ту чужденец"

Футболистът от турски произход твърди, че в редиците на ГФС се усещат ксенофобски тенденции: "Хора, които имат склонност към расизъм и дискриминация не бива повече да работят в най-големия футболен съюз в света, който обединява многобройни играчи с най-различен семеен произход", настоява Йозил, който сам е роден в Германия.

Към своите десетки милиони последователи в социалните мрежи футболистът отправи и следното обобщаващо послание по адрес на Гриндел и неговите съмишленици: "За тях аз съм германец, когато побеждаваме, и пришълец, когато губим". Йозил припомня, че за бившите национални играчи Лукас Подолски и Мирослав Клозе никой не говори като за "германци от полски произход", но за него самия винаги се казвало, че е от турски произход.

Плеймейкърът на лондонския "Арсенал" категорично защити и решението си да се снима с турския президент Ердоган, което преди Световното първенство по футбол предизвика много критики и заложи бомба със закъснител в германския футбол.

"За мен тази снимка няма нищо общо с политиката или с изборите", писа Йозил и уточни, че просто е демонстрирал уважение към най-високопоставения политик в родината на своите родители.

Снимките с Ердоган, които си направиха Месут Йозил и неговият колега от националния отбор Илкай Гюндоган, отново попаднаха под ударите на критиците, след като германският отбор напусна Мондиал 2018 още в първата фаза. Гюндоган стигна и по-далеч от Йозил тогава, след като подари на Ердоган фланелка на клубния си отбор "Манчестър Сити" с посвещението: "На моя уважаван президент – с дълбоко почитание".

Пълномощничката по интеграцията на германското правителство Анете Видман-Мауц от ХДС подчерта разбирането, което трябва да се проява към семейните корени на хората, но в същото време заяви, че когато става дума за злоупотреба с предизборни цели, критиката може да бъде основателна. И все пак тази критика не бива "да води до тоталното дискредитиране на футболистите с чуждестранен произход", каза Видман-Мауц.

Какво не е разбрал Йозил?

Пълномощничката по интеграцията в Северен Рейн-Вестфалия Серап Гюлер, която сама има турски корени, смята, че уважението към родината на родителите не изключва критика към съответното правителство. Според нея тъкмо това Йозил не е разбрал: "Той нямаше да демонстрира липса на уважение, ако беше отхвърлил поканата на един автократ. Напротив, щеше да демонстрира силен характер".

Германската министърка на правосъдието Катарина Барлей смята, че обвиненията, отправени от Йозил, са обезпокоителен сигнал за един дълбок обществен проблем. "Много тревожно е, когато голям германски футболист като Месут Йозил усеща расизъм в страната и смята, че вече не е желан, както и че Футболният съюз не го представлява."

След декларацията на Йозил, ГФС отново попадна под силен натиск. Тео Цванцигер, един от предшествениците на Гриндел начело на футболния съюз, е огорчен от случващото се - той смята, че оттеглянето на Йозил от националния отбор е "тежък удар върху усилията на нашата страна да провежда интеграция чрез футбола". Хората с чуждестранни корени по никакъв начин не бива да се чувстват като "втора ръка германци", смята Цванцигер.

"Мърляч на терена"

В дискусията се намеси и колоритният президент на "Байерн" Мюнхен - Ули Хьонес: "Радвам се, че този цирк най-после приключи. Той от години вече е един мърляч на терена", отсече Хьонес, който сам е спорна фигура заради укриването на данъци, за което излежа наказание лишаване от свобода.

Според него нещата трябва да се сведат до това, за което става дума - спорта. "А от спортна гледна точка Йозил вече от години няма работа в националния отбор", твърди Хьонес и обвинява Йозил, че прикрива слабата си форма зад цялата история около снимката с Ердоган.

В Турция пък хвалят Йозил за решението му да напусне националния отбор на Германия. Министърът на спорта Мехмет Касапоглу писа в Туитър: "Ние с цялото си сърце подкрепяме достойната позиция на нашия брат Месут Йозил".

Говорителят на Ердоган Ибрахим Калин приветства изявлението на Йозил, че отново би се срещнал с турския президент: "И представете си само на какъв натиск е бил подложен господин Месут? Къде останаха учтивостта, толерантността и плурализмът?!" А министърът на правосъдието Абдулхамит Гюл поздрави Йозил за това, че е вкарал "най-красивия гол срещу фашисткия вирус".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


198
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
1
 
12
 
! Отговори
akud преди 5 години
ангела ние у бг си имаме една поговорка , храни куче да те лае
34
4
 
21
 
! Отговори
Иван Майстора преди 5 години
Българи, румънци и турци сме един дол дренки за немците. Те не могат да направят разлика мужду мюсулманин и източно православен (мослем или ортодокс). Когато им вършиш работа си добър, а когато не им трябваш те гонят от строежа.
33
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Може да имаш някакви несъгласия, ама да ги говориш публично, там където не ти е мястото, е доста нагло.
32
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аха германците са му виновни,че е инвалид и не може да играе.Когато някой е пропаднал тип винаги расизмът и национализмът са му виновни.Интересно след като си направи фотосесия увит в турското знаме и как се мазни на великият султан който по-принцип смята,че Европа му принадлежи до Китай какво да мислят за него германците.Защо така не го харесват тва *** гелосано момче?
31
18
 
6
 
! Отговори
Юнал Джемилов преди 5 години
Така прават наи виликите футболисти това са истенски мюсулмани Йозил, Гюндоган и Мосалах расбрахте ли зайчовци
30
2
 
7
 
! Отговори
Тема за размисъл преди 5 години
Политика + спорт! Това е сфера само за тези, които правят политика, въпреки че не е коректно! Спортистите не трябва обаче да допускат, да бъдат въвличани в политиката, ако нямат потенциал за правене на политика.Food for thought!
29
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Народът е казал, че кръвта вода не става. Не може да си германец, когато родителите ти са турци. Това е просто колкото и сложно, но футболистите много рядко са надарени с разум.
28
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Много е приятно да срещнеш турчин в Германия и да чуеш едно топло ,ОООООО КОМШОО.Аз от тези хора лоша дума по адрес на българи или България не съм чул
27
8
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"За тях съм ту германец, ту чужденец"Ами като се снимаш с Ердоган си турчин, пък после искаш да те приемат за германец. Няма как да стане.
26
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 19След многократни опити да си намеря споделена квартира веднъж ме прие една испанка, собственичката беше колумбийка. В момента живея при възрастна германка, на място, далече от всякъде е и нямаше друг избор жената. Много е учтива в повечето случай. Та като се състоя Евровизия май месец се оплака, че никой не гласува за Германия, пък и често ги представяли чужденци... Казах и че тази година ще е Михаел Шулте, при което отговори: Ааа, много немско име! Браво!
25
4
 
23
 
! Отговори
Focus Revolution преди 5 години
Месут Йозил никога не може да бъде Германец ,просто няма как да си Германец и да се казваш Месут...Жалко,че след всички войни и загинал народ,хората не си седнаха на г.за а продължават да си правят експерименти... Няма как да интегрираш "тревопасно" при "месоядно"защото и след двеста хиляди години ГЕНА си казва своето и *** си е тъпо...
24
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Немците не могат да губят. Две световни войни са запалили заради това свое, типично немско качество.
23
15
 
19
 
! Отговори
Августин преди 5 години
Този клоун да си ходи в Анадола при диктатора.
22
12
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това момче го използваха когато беше удобен за мулти култи и мути, а когато ги биха корейците като маче у дирек той им излезе виновен. Най неблагодарната и недоволна нация на планетата.
21
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нищо чудно и Юсейн Болт, както често е там да си пойска гражданство.
20
19
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Моите деца са немци и биха се срещнали с ББ само заради мен. Семейството трябва да се уважава най-много. Йозил е постъпил правилно според мен. И немците са по-неблагодарни от турците. Зная го от дългогодишен опит.
19
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Е какво като се е снимал. Мито и Наши депутати се снимат с Путин.
18
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не се бъркайте! Това, че германците са закърмени с вина и винаги са политически коректни, за да не изглеждат расисти, не ги прави по-малко нетолерантни към чужденци. Между другото това е само при по-младите. Възрастните германци не са хванали много от насаждането на вина и са доста по-открити. Ако не вярвате, елате и се опитайте да си намерите споделен апартамент само с немци. Тук трябва да ви одобрят самите живущи. После се срещнете с възрастният собственик на апартамента. Viel Spaß!
17
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Европата е националистическа по презумция. Още от римско време. С лекота се принажда към успехите на легионерите, без да акцентира на произхода им, но при неуспехи винаги търси причината там. Дали и колко, човечеството е научило уроците си тепърва ще видим, но прави впечатление, цевта на французи и белгийци в националните им отбори.
16
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Германия има и много от Камерун и Суринам с гражданства Германия.Както и от Уругвай всички са германци. И попгрупата БОНИ М от Ямаика. И много други