Бомбата със закъснител "Йозил" гръмна и разтърси Германия

В страната се питат: Идва ли краят на интеграцията чрез футбол?
Обновена: 24 юли 2018 06:55 | 23 юли 2018 21:30, Красимир Ангелов
198
Бомбата със закъснител "Йозил" гръмна и разтърси Германия
Снимка: Reuters

Водещ футболист от националния отбор по футбол на Германия се снима с турския президент Ердоган. Критикуват го. После този национален отбор тежко се проваля на Световното първенство в Русия, въпреки че е смятан за абсолютен фаворит за световната титла.

Още по темата
Тогава мнозина отново се сещат за снимката и за слабата форма на този футболист. И започват да го обвиняват. В резултат от което той обидено напуска националния отбор.

Дотук историята може би не е особено вълнуваща. Изведнъж обаче се оказва, че тя има много опасен политически заряд. Защото футболистите с чуждестранни корени дълги години се смятаха за едно от най-красивите лица на интеграцията в Германия. И когато – основателно или не – те заявят, че въпреки това се чувстват "германци втора ръка" и че усещането за ксенофобия наоколо им нараства, тогава сериозен проблем има и политиката, пише в своя анализ DW по повод отказването със скандал на халфа Месут Йозил, който заговори за "скрит расизъм".

"Тежко ми е на сърцето, но след дълги размишления реших, че вече няма да играя за Германия в международни мачове - поне дотогава, докогато все още изпитвам усещането за расизъм и липса на респект", писа Месут Йозил в Туитър. Футболистът, който има 92 мача и 23 гола за Бундестима, смята, че Германският футболен съюз (ГФС) и най-вече шефът на този съюз Райнхард Гриндел се отнася зле с него. "Не желая повече да бъда изкупителната жертва за неговата некомпетентност и неспособността му да си върши работата както трябва", написа още 29-годишният Йозил.

"За тях съм ту германец, ту чужденец"

Футболистът от турски произход твърди, че в редиците на ГФС се усещат ксенофобски тенденции: "Хора, които имат склонност към расизъм и дискриминация не бива повече да работят в най-големия футболен съюз в света, който обединява многобройни играчи с най-различен семеен произход", настоява Йозил, който сам е роден в Германия.

Към своите десетки милиони последователи в социалните мрежи футболистът отправи и следното обобщаващо послание по адрес на Гриндел и неговите съмишленици: "За тях аз съм германец, когато побеждаваме, и пришълец, когато губим". Йозил припомня, че за бившите национални играчи Лукас Подолски и Мирослав Клозе никой не говори като за "германци от полски произход", но за него самия винаги се казвало, че е от турски произход.

Плеймейкърът на лондонския "Арсенал" категорично защити и решението си да се снима с турския президент Ердоган, което преди Световното първенство по футбол предизвика много критики и заложи бомба със закъснител в германския футбол.

"За мен тази снимка няма нищо общо с политиката или с изборите", писа Йозил и уточни, че просто е демонстрирал уважение към най-високопоставения политик в родината на своите родители.

Снимките с Ердоган, които си направиха Месут Йозил и неговият колега от националния отбор Илкай Гюндоган, отново попаднаха под ударите на критиците, след като германският отбор напусна Мондиал 2018 още в първата фаза. Гюндоган стигна и по-далеч от Йозил тогава, след като подари на Ердоган фланелка на клубния си отбор "Манчестър Сити" с посвещението: "На моя уважаван президент – с дълбоко почитание".

Пълномощничката по интеграцията на германското правителство Анете Видман-Мауц от ХДС подчерта разбирането, което трябва да се проява към семейните корени на хората, но в същото време заяви, че когато става дума за злоупотреба с предизборни цели, критиката може да бъде основателна. И все пак тази критика не бива "да води до тоталното дискредитиране на футболистите с чуждестранен произход", каза Видман-Мауц.

Какво не е разбрал Йозил?

Пълномощничката по интеграцията в Северен Рейн-Вестфалия Серап Гюлер, която сама има турски корени, смята, че уважението към родината на родителите не изключва критика към съответното правителство. Според нея тъкмо това Йозил не е разбрал: "Той нямаше да демонстрира липса на уважение, ако беше отхвърлил поканата на един автократ. Напротив, щеше да демонстрира силен характер".

Германската министърка на правосъдието Катарина Барлей смята, че обвиненията, отправени от Йозил, са обезпокоителен сигнал за един дълбок обществен проблем. "Много тревожно е, когато голям германски футболист като Месут Йозил усеща расизъм в страната и смята, че вече не е желан, както и че Футболният съюз не го представлява."

След декларацията на Йозил, ГФС отново попадна под силен натиск. Тео Цванцигер, един от предшествениците на Гриндел начело на футболния съюз, е огорчен от случващото се - той смята, че оттеглянето на Йозил от националния отбор е "тежък удар върху усилията на нашата страна да провежда интеграция чрез футбола". Хората с чуждестранни корени по никакъв начин не бива да се чувстват като "втора ръка германци", смята Цванцигер.

"Мърляч на терена"

В дискусията се намеси и колоритният президент на "Байерн" Мюнхен - Ули Хьонес: "Радвам се, че този цирк най-после приключи. Той от години вече е един мърляч на терена", отсече Хьонес, който сам е спорна фигура заради укриването на данъци, за което излежа наказание лишаване от свобода.

Според него нещата трябва да се сведат до това, за което става дума - спорта. "А от спортна гледна точка Йозил вече от години няма работа в националния отбор", твърди Хьонес и обвинява Йозил, че прикрива слабата си форма зад цялата история около снимката с Ердоган.

В Турция пък хвалят Йозил за решението му да напусне националния отбор на Германия. Министърът на спорта Мехмет Касапоглу писа в Туитър: "Ние с цялото си сърце подкрепяме достойната позиция на нашия брат Месут Йозил".

Говорителят на Ердоган Ибрахим Калин приветства изявлението на Йозил, че отново би се срещнал с турския президент: "И представете си само на какъв натиск е бил подложен господин Месут? Къде останаха учтивостта, толерантността и плурализмът?!" А министърът на правосъдието Абдулхамит Гюл поздрави Йозил за това, че е вкарал "най-красивия гол срещу фашисткия вирус".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


198
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
55
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Интегрирани ? Вижте ги по бензиностанциите в България !
54
5
 
5
 
! Отговори
Истанбул 2025 преди 5 години
След като попадна в нужника и преседя там една седмица,турският шейтан изпрати един джин да му доведе порочната душа на Османлията .Джина измъкна душата от вмирисаното тяло и с погнуса го отнесе на шефа си.Толкова е грешен,че ме е срам да разговарям с него! посочи с копито Османлията турския шейтан на младите дяволи на които изнасяше лекция по безчестие,низост и разврат.
53
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Този случай с Йозил ви показа ясно какво ви очаква, ако се понемчите наполвина: презрение и подигравки. Най добре да се върне като национален герой в истинската си Родина.
52
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Mного ми е интересно как от всички турци немците успяха да си доведат само фенове на Ердоган. Щото не всички турци са такива, ама като ги докарват на кило и не ги питат на границата накрая така става. Същата работа като нашите русофили дето реват за Путин и не знаят кой е Пушкин.
51
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"Очевидно, макар и роден в Германия, тоя се приема по-скоро за турчин, отколкото за немец."Твоите сънародници родени вече в Холандия и Германия примерно нима се представят за холандци и немци??? Участват ли и парадите там? :))))
50
3
 
3
 
! Отговори
Истанбул 2025 преди 5 години
Доведете го!кресна бюлюкбашията.Доведоха Османлията овързан като салам,жалък и смачкан като употребен презерватив. Войниците го бяха били и изнасилвали многократно.Хвърлете го в нужника!заповяда бюлюкбашията и Османлията потъна в някаква ужасна смрад .
49
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Йозил е само първата лястовичка. Национализмът в Германия се е пробудил още 2015 след като Ангела пусна духа от шишето. АФД набира скорост ( сега към 18%). Първо са турците, а после ние. Няма защо да се радвате.
48
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"За тях съм ту германец, ту чужденец"Цитирайте правилно!!!Каза: За тях като печелим съм германец, а като загубим съм турчин!!!Цитирайте точноо!
47
7
 
17
 
! Отговори
Webley revolver преди 5 години
Голям праз. Заедно с онези "швейцарци" да си хващат чантичките и обратно към Косово и Турция, щото там им е мястото. Тия *** нямат общо с белите хора.
46
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Германия е на немците. Турците, българите и всеки друг, решил да се възползва от немската икономика и социална система, трябва да си знае мястото, а мястото на българите в крайна сметка е в България. Илюзията за безоблачен живот в чужбина я забравете. Там винаги ще сте чужди хора и натрапници. Няма как да е иначе.
45
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А шиптарите дето се изгавриха със сръбското национално знаме, Евроджендърите ги обявиха за герои.
44
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Германия има много недоволни чужденци и най-вече турци, повечето от които са чистачи или помощници на немците, а на ръководна длъжност само в дюнердийницата. Затова 75 % избраха Ердоган от Германия. Меркела трябва да разбере, че като ги пуснеш под дивана, ще ти се качат на главата. Sky is the limit.
43
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Потурчена ГерманияМоля занапред използвайте плачевното име на тази територия в медиите!!!
42
3
 
7
 
! Отговори
мюслиман преди 5 години
До Юнал ДжемиловСюнетчията чоджум,те е объркал,па ти отрезал от горната глава парче вместо от долната.
41
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И за да не се бъркат нещата, нека е ясно че и турчин не е някаква древна принадлежност. Националността я създават в края на 19 век. Оттоманската империя е била рай за легионери службогонци, които нахлувайки феса и заклевайки се в верност на султана са получавали перспектива за по добър живот. И това са го практикували както християни, така и мюсюлмани. Последните са сменяли само шапката. Така че крушата не е паднала по далече от дървото. Каквито родителите му, такъв и Юдсил.
40
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
"За тях съм ту германец, ту чужденец"...ами не си "германец" бе, пич ... "германски гражданин" си, т.е. човек с германски паспорт, но не си немец. би трябвало ясно да го осъзнаваш ... и никога няма да бъдеш немец, нито твоите деца ще са "немци"! няма да са никога!ама фифа е виновна , защото девалвира понятието "национален отбор", където трябва да е "лицето на нацията", а не "лицето на народа", т.е. на хората с паспорт. превърнаха "националните отбори" в клубни отбори с национални фланелки
39
11
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Голям прас, че някакъв резак няма да играе за Германия. Да ходи да играе за Турция!
38
13
 
10
 
! Отговори
НЕбългарин преди 5 години
Голямата демокрация Германистан даже една снимка не можеш да се снимаш с президента на страната си!
37
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами прави са германците да не приемат чужденци натрапници за свои, дори да са с немски паспорт. И аз да бях германец, нямаше да приема някакъв турчин, подпомагащ предизборна кампания на чужд диктатор, за свой. Очевидно, макар и роден в Германия, тоя се приема по-скоро за турчин, отколкото за немец.
36
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Още не са гръмнали всички. Кедира и Боатенг също ще си заминат и ще остане само черния Рудолф за патаклама.