Засилват се опасенията способен ли е Тръмп да управлява

Той още не е започнал да изпълнява обещанието си за много победи
27 мар 2017 15:30, Елка Василева
35
Засилват се опасенията способен ли е Тръмп да управлява
Доналд Тръмп. Снимка: архив, Reuters

Едва два месеца след началото си управлението на президента Доналд Тръмп се носи опасно по вълните без посока.

Първото му голямо законотворческо начинание претърпя крах в петък, когато републиканци от Камарата на представителите пренебрегнаха подкрепян от Белия дом законопроект за здравеопазването, устоявайки на неколкодневно придумване и извиване на ръце от самия Тръмп. На неговите помощници, които уверено изтъкваха Тръмп като главен фактор за сключването на сделката, не остана нищо друго, освен да се вайкат за ограниченията пред президентската власт, пише Асошиейтед прес.

"В края на краищата насила хубост не става", заяви говорителят на Белия дом Шон Спайсър.

Сам по себе си, провалът на здравния законопроект е шокиращо отхвърляне на нов президент от собствената му партия. Поражението ужили Тръмп по особено болезнен начин. Президентът се сблъска с цяла серия от точно обратното на обещаните в предизборната кампания "толкова много победи". Всяка спънка и всяко отклонение от зададения маршрут пораждат нови тревоги дали превърналият се от аутсайдер в президент Тръмп е способен да управлява.

Още по темата

"Не може просто така да дойдеш и да притискаш всички", каза Брус Мироф, преподавател в Нюйоркския държавен университет в Олбани по американска политика и президентска власт. "Повечето хора имат ограничено разбиране колко сложно нещо е президентската институция. Мислят, че лидерството се изразява в това да даваш нареждания и да си самонадеян. Но федералното правителство е нещо много по-сложно, най вече защото така е заложено в конституцията."

Амбициозният дневен ред, който Тръмп обеща тържествено да наложи, сега е блокиран и от Конгреса, и от съдилища. Цели седмици от неговото управление бяха похабени в кризи, често самопредизвикани, включително и тази с недоказаното му твърдение, че президентът Барак Обама е разпоредил монтиране на подслушвателни устройства в неговия небостъргач в Ню Йорк. Миналата седмица директорът на ФБР потвърди, че се води разследване за вероятно координиране на кампанията на Тръмп с Русия по време на изборите - разследване, което може да надвисне заплашително за години наред над Белия дом.

Съветниците на Тръмп казват, че такива сътресения може да се очакват от президент с неконвенционален стил и незачитащ установения ред във Вашингтон. Те контрират твърдението за криза в Белия дом, като изтъкват колко добре е било прието назначаването на Нийл Горсъч във Върховния съд. Призовават за търпение и отбелязват, че все пак е изминало съвсем малко време от встъпването в длъжност на правителството.

Но ранните грешни стъпки може да се окажат трудни за преодоляване, особено за президент като Тръмп, който пое поста при исторически нисък рейтинг на одобрение и продължава да губи подкрепа след встъпването си в длъжност. Според социологическо проучване на "Галъп" от петък 54 процента от американците не одобряват как Тръмп се справя с работата си.

Джеймс Търбър, основал научен център по въпросите на Конгреса и президентската институция към Американския университет, обвинява Тръмп за очевидното "погрешно разбиране или невежество как функционира разделението на властите", което му вреди в момент, "когато трябва да постига много по-голям успех".

Тръмп далеч не е първият президент, който се препъва в началото на, може да се каже, една от най-трудните работи в света. Управлението на Бил Клинтън започна хаотично и бързо бе обхванато от етични спорове, включващи отстраняването от длъжност на служители на Белия дом, отговарящи за пътуванията. Джими Картър, друг аутсайдер във Вашингтон, се сблъска със собствената си партия. Ричард Никсън се мъчеше да обедини една дълбоко разделена нация.

"Историята познава моменти като този, в които не се знае точно накъде върви страната или пък президентът преживява няколко хаотични месеца", каза историкът от университета "Рътгърс" Дейвид Грийнбърг. Според него обаче предизвикателствата пред Тръмп се утежняват от "пълната му липса на опит на политическата сцена, заради неговата личност и стил."

Действително много от първоначалните неволи, които се стовариха върху Тръмп, можеше да бъдат избегнати. Склонността му да предизвиква хаос подкопава предизборните му обещания да внесе бизнес ефективност във Вашингтон.

Поразително голяма част от вниманието в Западното крило е съсредоточена във вътрешните боричкания и игрички между най-високопоставените служители в Белия дом, на моменти предизвикани от самия президент. Неговите обвинения в подслушване срещу Обама поставиха съветниците му в непоносимата позиция да опитват да докажат правотата на твърдение, за което няма доказателства.

Първата му, на бърза ръка изготвена забрана за влизане в САЩ на хора от няколко страни бе блокирана от съдилища, както и преправеният й вариант, а съдии цитираха собствената му предизборна реторика, за да мотивират решенията си.

Съветниците на президента се надяваха, че законопроектът за здравеопазването ще даде на Белия дом крайно необходимия тласък и ще докаже на разтревожените републиканци, че си струва да застанат зад Тръмп, за да постигнат нещо, към което партията се стреми от седем години.

Тръмп, който определено не е политически стратег, прие предложения от председателя на Камарата на представителите Пол Райън план и обеща на републиканските лидери, че ще вложи собствения си политически капитал да мобилизира гласове в негова подкрепа. Той прекара часове наред в телефонни разговори с конгресмени, често рано сутрин и късно през нощта. Съветниците му организираха в Белия дом вечери за игри на боулинг и ядене на пица за конгресмените от Републиканската партия.

Но решението на Райън да оттегли в петък законопроекта бе показателно за ограниченията пред Тръмп. Неговата способност да убеждава не можа да надделее над идеологическите притеснения на консерваторите, които са по-популярни от Тръмп в избирателните си райони, или политическите страхове на умерените, боящи се да не обвързват с непопулярен президент.

Тръмп, който в лични разговори критикуваше хора от екипа си, а публично смъмряше остро медиите в други тежки моменти от управлението си, бе изненадващо оптимистичен, когато загуби.

"Научихме много за това как се набират гласове", каза Тръмп. "За мен това бе много интересен опит." 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още по темата: САЩДоналд Тръмп
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
25
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Гола вода е тоя Тръмп.
4
7
 
16
 
! Отговори
Лонг лайф демокръси преди 7 години
В най-голямата демокрация се проведоха избори за държавен глава. По техните вековни, демократични правила. Сега се оказва, че избраният е нефелен. Системата ли им куца или просто не беше избран правилният?
3
7
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Споко ,всички американски президенти почват така и после иде някаква война да се фокусират . Кво да се прави ,империя все пак ........Тука големи управленци и ще ги видите наесен пак на избори.
2
10
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Много добре си управлява даже! Онзи ден даде сметката на Меркел от 375 млрд. долара, които Германия дължи на Нато. Хлъц!
1
14
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Няма никакви опасения! Това е фейк новина! 100% е сигурно, че не може!