Войната Китай-САЩ тепърва започва. Първо търговска, после...

Пекин иска да има всичките атрибути на суперсила
20 окт 2018 16:12, Елка Василева
213
Войната Китай-САЩ тепърва започва. Първо търговска, после...
Снимка: архив, Reuters

Търговската война е само прелюдия към един глобален сблъсък. Вашингтон се опитва да попречи на Китай да се превърне в суперсилата на 21-и век.

Реч в духа на времето на Студената война. В четвъртък, 4 октомври, докато американците са вперили очи в Капитолия за дебатите около кандидатурата на Брет Кавано за Върховния съд, на няколко метра встрани една голяма промяна в китайско-американските отношения придобива измерения, пише Фредерик Шефер*, в. "Ле-з-еко".

От трибуната на института "Хъдсън", консервативен мозъчен тръст във Вашингтон, вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс се е впуснал в най-острата обвинителна реч, произнасяна някога от американски представител срещу Китай след размразяването на двустранните отношения преди четири десетилетия.

Всичко е казано в тази 40-минутна обвинителна реч. Вицепрезидентът на САЩ отива далеч отвъд нелоялната търговска конкуренция, кражбата на интелектуална собственост и принудителния трансфер на технологии. Той критикува дипломатическия експанзионизъм и "опасната военна игра" в Южнокитайско море, изразява подкрепата си за Тайван, чийто демократичен модел е "най-добрият път за всички китайци", осъжда "държавата на незаконно следене", изградена от Китай, и неговото "драстично връщане назад" в областта на обществените свободи и, за капак, "зловредното влияние" на Пекин в изборния процес в Съединените щати. Последният да затвори вратата!

Фронтална атака

Докато китайците се радват на почивни дни по случай националния си празник - Деня на провъзгласяването на републиката, 1 октомври - комунистическият режим лаконично определи като смешни обвиненията, отправени от Пенс. Те обаче трябва да са накарали китайските лидери да се намръщят. Никога досега Китай не е бил атакуван публично по такъв начин. Фронтална атака от всички посоки. За Пекин вече е сигурно: Вашингтон се опитва да не позволи Китай да стане доминираща сила през 21-и век. И, следователно, е уместно да се подготви за дълга конфронтация.

Още по темата

Съединените щати имат основания да се страхуват от Китай. Не само че икономическият възход на азиатския гигант през последните 30 години вече допринесе за промяна в съотношението на силите, но и китайските амбиции не спират до тук. Алис Екман, която отговаря за Китай в Ifri (Френския институт за международни отношения), подчертава "желание за сила на 360 градуса", която Китайската комунистическа партия цели да постигне чрез своето "голямото обновление на китайската нация".

Китай иска да има всичките атрибути на суперсила и умножава своите икономически, военни, дипломатически, политически, но и идеологически инициативи. Страната модернизира армията си и има една все по-впечатляваща армада, инвестира милиарди в изкуствения интелект, мечтае да се превърне от най-големия замърсител на планетата в "зелена" сила за пример и се впуска в космическата надпревара.

В международен план дискретността на Китай вече е в миналото. Новите пътища на коприната на президента Си Цзинпин са плод колкото на икономически, толкова и на политически съображения, в момент, когато азиатският гигант иска да промени из основи световния ред.

2049 година на хоризонта

В която и да било област методът често е един и същ: Пекин влага значителни финансови средства там, където играта все още не е приключила и начертава стратегия с точен график. След края на първи етап през 2035 година Китай ще трябва да се е наложил като лидер във всички определени сфери до 2049 година, когато Народната република ще празнува 100 години от своето създаване.

В този срок Китай не само трябва да догони Съединените щати, но и да ги изпревари. Тази стратегия е особено видима в плана "Произведено в Китай 2025", в който Китай е определил 10 приоритетни индустриални сектора, заплашвайки звездите на Силициевата долина. Един Китай с "модерен социализъм" ще се "издигне като първа сила в света" до 2050 година, прогнозира Си Цзинпин на 19-ия конгрес на Китайската комунистическа партия преди година.

Тази методично планирана решимост на китайските власти да превърнат страната в силата на 21-и век може да доведе само до втвърдяване на отношенията със Съединените щати. Въпреки че методът Тръмп понякога е оспорван, "във Вашингтон има всеобщо усещане, че Китай не може да продължава да нарушава всички международни правила", отбелязва Филип Льо Кор, старши изследовател от Института по администрация "Джон Кенеди" към Харвардския университет. "И това чувство, че прагът е прекрачен, няма да изчезне с преминаването на междинните избори за Конгрес през ноември, какъвто и да бъдат резултатите." Китайско-американските отношения вече са под знака на конкуренцията и конфронтацията.

Страхът като движещ фактор

Отбелязвайки нарастването на китайската мощ, Греъм Алисън, известен професор от Харвард, се пита: "Ще избегнат ли Съединените щати и Китай капана на Тукидид?" в публикувана през пролетта на миналата година книга**, която предизвика голям интерес сред "ястребите" в Белия дом. Този израз е препратка към древногръцкия историк от 4-и век пр. н. е., който пише в "История на Пелопонеската война": "Нарастването на силата на Атина и страхът, който то предизвика в Спарта, направи войната неизбежна."

Греъм Алисън обяснява през погледа на историка, че когато една нововъзникваща сила оспори утвърдената сила, втората често започва война, водена от страх. Според американския интелектуалец в историята изобилстват примери в този смисъл. След Ренесанса капанът на Тукидид се е затворил 12 пъти, както по време на английско-германското съперничество в началото на 20-и век (б. пр.: довело до избухването на Първата световна война) или между френските крале и Хабсбургите през 16-и век. Само при четири прехода от една сила към друга е бил избегнат въоръжен конфликт. През призмата на тази констатация една икономическа война между Съединените щати и Китай е само по-малкото зло.

*Авторът е кореспондент на в. "Ле-з-еко" в Пекин. (бел. прев.)

Книгата е озаглавена "Предопределени за война. Могат ли Америка и Китай да избегнат капана на Тукидид?" (бел. изд.)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


213
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
95
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До до 107Не, в грешка си. САЩ никога не са били нетен вносител на петрол. А Руската икономика вече е много по-малко зависима от износа на въглеводороди от тази на САЩ които се превръщат в износител на суровини. Затова е натиска да се спре Северен Поток 2.
94
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Извинете!Не всички са тикви!
93
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
некa да споменем скромно, че за диктатурата на тефлона на *** на хонекер, като меркел и костов - китай е все още "развиваща" се "революция". и ние си плащаме за това. покорно пред юдеите в ръководството на света, като сорос и ротшилд... кой направи от китайския хартиен тигър един истински икономически дракон, чрез аутсорсване? евриете, които с вечно жадни за пари и повече от трийсе сребърника, които получиха от продажбата на христа си!
92
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не става дума само за продаване в юани и рубли, въпреки че Китай и Русия са ОГРОМНИ пазари. Става дума за продаване в йоани, рубли, евро, песос, лири, турски лири и още десетки знайни и незнай ни валути. В момента нито една държава не се опитва да си увеличи доларовия запас. Дори напротив, всички се освобождават тихомълком от него, защото им пари. Големите икономики чувстват, че САЩ използва долара като оръжие и го махат.
91
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Кратуни!Взимате желаното за действителност!
90
2
 
5
 
! Отговори
до 107 преди 5 години
Дялът в руския бюджет от износ на нефт не е 40% Това е делът от износ на преработени и непреработени суровини. А на нефт е към 20%. Също и за САЩ данните са ти грешни. До съвсем скоро те бяха нетен ВНОСИТЕЛ на петрол.
89
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Света може да се откаже от долара и това вече се случва. Таканаречения петродолар си заминава поетапно. Най - големите икономики в момента са поели по пътя на отказването от долара. Това са ЕС, Китай, голяма част от производителите на петрол, Русия, някои държави от Латинска Америка и това никак не е малко. Въпрос на време е да се създадат необходимите финансови институции и инструменти, за да стане това възможно. Това е световна тенденция откакто Тръмп започна да притиска света.
88
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
сащ имат само сектор на услуги в меомента. Китайците им произвеждат инструмента за услугите. Икономиката на щатите е балон, имат тришиони дълг, предният път като се спука ядохме постна пица
87
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
САЩ няма нито производство нито икономика, може да печатат замо зелени хартийки, но това е до време, Китай ще им види сметката.
86
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
САЩ има и производство и икономика. При това ОГРОМНИ.
85
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Китай направи цената на компютърната и комуникационна техника достъпна, Бума в информационните технологии се дължи основно на достъпността и. Ако всички компютри струваха по 20 000$ Майкрософт нямаше да го има сега. Нито гугъл, нито никой. Китай започна производствената си революция преди около 35 години. 5 години по - късно започнаха комуникационната и ИТ революциите.
84
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До АнонименСАЩ нямат производство и икономика.
83
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Би Ти Ви - ВСЯКО ЧЕТВЪРТО БЪЛГАРСКО ДЕТЕ ГЛАДУВА, ГЛАДУВА И ВСЕКИ ВТОРИ ВЪЗРАСТЕН БЪЛГАРИН.
82
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Производството в САЩ е базирано на производство на продукти с висока добавена стойност. Нямат нито ресурса, нито възмоожността да си позволят да произвеждат продукти с ниска или средна добавена стойност. В САЩ няма производство с ниска добавена стойност, а основното производство на Китай е с ниска или средна добавена стойност. Как САЩ ще махне китайчетата от своя пазар, като цените ще станат такива, че дори американците няма да могат да си купят дори телефонче? ;)))
81
1
 
8
 
! Отговори
Само Чайна Таун преди 5 години
Китайския дракон е номер едно.
80
1
 
9
 
! Отговори
до 85 преди 5 години
Значи, Китай била страната с най - голям външен дълг... Пич, ти някога нещо чел ли си през живота си или си писател, а не читател...
79
1
 
6
 
! Отговори
До 86 преди 5 години
А ми те им е писнало от пропагандата от слугите на Сорос и заради това намразват САЩ.
78
2
 
12
 
! Отговори
До 85 преди 5 години
Какви ги пишеш бе чивек ! 82 % от всичко в САЩ се произвежда в Китай. Вземи се информирай.
77
16
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тия приказки за настигане и подминаване сме ги слушали много от една друга държава дето изчезна от географската карта. Американците не говорят празни приказки за разлика от някои източни големи държави. Щом има критики срещу Китай значи му са взели мерките. Предстои ограничаване достъпа до технологи, санкции за кражба на технологии, ограничаване на финансиране. Китай е страната с най-голям вътрешен дълг $33 трилиона, за да си обслужва дълговете икономиката им трябва да расте с 7-8% всяка година.
76
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
САЩ не могат да резнат Китай от пазара си. Причината е, че ако го направят няма да има какво да продават, а САЩ живее от продажби. Ако се опитат да възобновят производството в САЩ, това би отнело десетилетия и страшно много инвестиции и резултата ще е скъп и некачествен продукт. Средното ниво на интелигентност в Китай е поне 15 единици по - високо, а за качествен продукт ти трябват интелигентни работници. Това ще е вероятно най - сериозния проблем в САЩ.