Европа се отказва от руския газ: Цената на това решение става все по-висока

Може да се наложи светът да мине без руски доставки
242
Европа се отказва от руския газ: Цената на това решение става все по-висока
Снимка: БГНЕС

Амбициозният график на Европа за излизане от зависимостта от руски енергийни източници е изправен пред потенциални забавяния и допълнителни разходи за милиарди долари, тъй като войната в Украйна прави стоманата, медта и алуминия дефицитни и по-скъпи, пише в свой анализ Bloomberg TV Bulgaria.

Стремежът да се заменят руските изкопаеми горива кара континента да се съсредоточи върху подсилването на потоците от втечнен природен газ в краткосрочен план и увеличаването на производството на енергия от възобновяеми източници до 2030 г. Германия обещава да изгради два терминала за втечнен природен газ, Франция иска да възобнови преговорите с Испания за свързващ газопровод, а Великобритания се стреми към повече вятърна, слънчева и ядрена енергия.

Още по темата
Въпреки това цените на необходимите материали продължават да се движат в една посока. Стоманата, медта и алуминият достигнаха рекордни стойности през последните 12 месеца, а индексът Bloomberg Commodity Spot Index скочи с 46% през същия период. Скоковете заплашват да забавят такива начинания като плана на Европейския съюз за почти утрояване на капацитета на вятърната и слънчевата енергия през това десетилетие - колосална инвестиция, която ще изисква около 52 милиона тона стомана.

"Тази война оказва влияние, разбира се, върху всички онези компании, включително и върху нас, които са на прага на осъществяването на доста големи инвестиции", каза Фред ван Беерс, главен изпълнителен директор на SIF Holding NV, която произвежда стоманени платформи за вятърни турбини. "Това преобръща нашата бизнес логика."

Преди инвазията руският газ беше сравнително евтин, лесен за транспортиране и в достатъчно количество. Тези фактори, както и очакваното откриване на газопровода "Северен поток 2" до Германия, помогнаха на Европа да намали собственото си производство и да започне да затваря въглищни централи и ядрени реактори, за да се съсредоточи върху по-чисти източници.

По данни на Международната агенция по енергетика през миналата година ЕС е внесъл около 155 млрд. куб. м газ от Русия. След войната блокът иска да намали зависимостта с две трети през тази година.

Около 30 млрд. куб. м могат да бъдат заменени от други доставчици, като разликата ще бъде компенсирана от възобновяеми енергийни източници, ядрена енергия и промени в потреблението, посочва МАЕ. За ЕС цената на инфраструктурата може да бъде с 20% по-висока, отколкото преди началото на войната, каза Грант Шпор, анализатор в Bloomberg Intelligence.

"Изграждането на инфраструктурата ще бъде по-скъпо, отколкото правителствата възнамеряваха", каза Шпор. "Възможно е някои проекти да бъдат отложени, тъй като цените остават високи."

Планът на Европейската комисия за преход включва инсталирането на 290 гигавата вятърна енергия и 250 гигавата слънчева енергия. Сметката само за стоманата възлиза на 65 млрд. евро по текущи пазарни цени.

Русия и Украйна са сред най-големите износители на стоманени плочи, използвани при изграждането на турбини и газопроводи. Въпреки че са възможни алтернативни източници, разходите за тях са с 50% по-високи от обичайните, според Rysted Energy AS.

Проблемът се усложнява и от решението на Китай да блокира стоманодобивния си център Таншан в опит да овладее епидемия от Covid-19.

"Във веригата за доставки на всички стоманени продукти в Европа се наблюдават рязко покачващи се разходи", заяви Джеймс Лей, старши вицепрезидент "Енергийни метали" в Rystad.

Медта е друга жизненоважна съставка, с висока проводимост, която е идеална за вътрешно окабеляване и външни кабели. Европа се нуждае от около 7,7 млн. тона, за да постигне целта си за 2030 г., а тазгодишното рали добавя около 7,6 млрд. долара към цената, сочат данни на Bank of America Corp.

Освен това има и алуминий, необходим за соларните панели, турбините и мрежите, с които те се свързват. Европа изпитва критичен недостиг, тъй като производството спадна, след като нарастващите разходи за електроенергия намалиха печалбите на металургичните предприятия.

Русия е най-големият производител извън Китай, като нейният рафиниран алуминий представлява около 5 % от световното производство. По данни на BloombergNEF пазарът вече е бил свит в началото на тази година, а през март цените са се покачили до рекордни стойности. Рискът, че доставките на Русия могат да бъдат ограничени от потенциални санкции, допринесе за тези увеличения.

"Може да се наложи светът да мине без руски доставки", заяви в интервю Андрю Форест, председател и основател на Fortescue Group Metals Ltd. "Това със сигурност е възможно, но ще има период на приспособяване."

Ще са необходими повече мрежи, за да се доставят огромни количества електроенергия от възобновяеми източници до местата, където тя е необходима. Според BNEF за добавянето на нови връзки са необходими кумулативни инвестиции в размер на около 1,5 трилиона долара от 2020 до 2050 г.

Но не става въпрос само за чиста инфраструктура. Втечненият природен газ получава тласък с плановете на Германия за два нови терминала още през тази година, а Холандия си осигури плаващо съоръжение за съхранение и регазификация през март. Италия и Естония също се стремят бързо да създадат свои.

Обединеното кралство и Франция планират значително разширяване на ядрената енергетика. Около 230 000 тона стоманена арматура ще бъдат използвани при изграждането на централата Хинкли Пойнт С на Electricite de France SA в Югозападна Англия, а в момента се разработват планове за още един реактор със същия дизайн.

"Всички говорят за ускоряване на енергийния преход и всички ще се нуждаят от едни и същи материали", казва Джулиан Кетъл, старши вицепрезидент за метали и минно дело в Wood Mackenzie Ltd.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


242
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
130
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Когато цените станат тройни, пак ще си говорим. Ресурсите са основното, но когато не можеш да ги откраднеш, поне се погрижи да си ги осигуриш на добри цени. Очевидно европейците не ги интересува как ще живеят, стига на Русия да и е гадно. Тук планът е вече друг.
129
13
 
2
 
! Отговори
Оффф преди 2 години
Абе яиде стига са тая газ.Живели сме и без ток и вода .Режим жесток и никой не гъкваше.Ще го преживеем тоя газ.Свободата е най-важна.Точна па тия който ни докара до режим на тока и водата защитават най-големия на всички времена
128
3
 
4
 
! Отговори
Няма да се я плащам преди 2 години
Нито децата ми. По скоро да се махат лилипутите, които управляват
127
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен1 преди 2 години
За поскъпването ,на всички тези ресурси не е виновна войната ! А санкции те за русия.ако нямаше санкции ! Нямаше да има поскъпване ! Кратко и ясно . Низависимо от войната !?.........
126
13
 
6
 
! Отговори
Реалист преди 2 години
Без КГБ живота в света ще е по-добър.
125
10
 
27
 
! Отговори
Някой си преди 2 години
Ще им накривите шапката на Руснаците Цената на това глупаво решение на ЕС! И под взаимните интереси на Белгия и Германия под шапката на ЕС! И САЩ,ще я плати цяла Европа! Без коментар повече!-:(((
124
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Садомазохисти
123
18
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Някои имат неистовото желание да станат крепостници на Путин. Щом искат да са роби нека да уважим желанието им.
122
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен, к.113: Не е само Тi, a Cr, Mo, Va, Ni за легирани стомани, Al за самолетни сплави от Русия и Украйна, GaN от Северна Корея и Китай за работа с излъчватели 5G за Интернет, пшеница, царевица и слънчоглед от Русия и Украйна, Тая икономика на ВБр, Германия на Урсула и Вебер, на Франция и Италия с дърва ли ще я движите? Много сте прости, но и вие много несгоди ще преживеете. Деди Джо ви раздвижи и сега ви гледа сеира!
121
22
 
4
 
! Отговори
до 136 преди 2 години
Някакъв беден бачкатор, който не знае кое как се пише и чул как в Русия като заварчик ще взима 4к евро (то дори тук са жълти стотинки и в София отдавна взимаме сериозни пари добрите специалисти), няма лошо да се разкара от България. Хубаво, ама няма да идеш никъде, защото бачкаш тука и ринеш дъното зад геврека на баничарката за 3к лв.. А бензинът в Русия е далеч над 50ст. литъра. Всеки може да го провери. А цените в магазините в градовете с 4к евро заплати за 20 пъти по-високи от тук. Мерси.
120
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Време е за емиграция в Рашистан, а после в Магадан или Колима.
119
7
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За вас незнам ама напоследък сериозно обмислям емиграция към Русия... бензина е 50стинки литъра цените в магазините са 2 пъти по-ниски а заплатата ще ми е близо 4к евра
118
20
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Правилно решение. Снишеният български бедняк и мнението му не ме интересуват. Не е лошо да се замислин обикновеният бачкатор защо бачка за 2000лв. в склада, колкото взима пенсионирана чистачка в хубав офис и да помисли над нещата, че е снишен страхливец и затова е бедняк. Да, искам да плащам 10лв. за литър бензин (никога няма да стане, никой не се интересува вече от руския петрол), искам газът да е скъп, но да сме независими от голташка поробителска Русия.
117
8
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е как ще стане това ще се къпите по малко, ще се обличаме повече пре зимата в вкъщи, ще стягам коланите и Путин е виновен за всичко така ли не вие САЩ и Европа сте най виновни за Украйна.
116
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До по-далече от Русия: Ама вие от ГЕРБ и върхушката на ДПС смятате ли се за хора? Добре че давахте на избирателите си по малко от краденото, та заблудените бедни тичаха зад вас и ви избираха! Добре че и част от даденото ви от ЕНП връщахте като комисиона на Вебер и А.Лопес, май че и танте Меркел се облажваше, та сега Вебер направи пътека до БГ да защитава ББ от заслужено наказание! А Меркел вече е бита карта.Появи се Урсула като водач, заместващ един отпреди 85 години.
115
24
 
9
 
! Отговори
анонимен преди 2 години
Обаче 124, всички тичат към дядо Байдън, а не към дядо Путин!
114
10
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Шъ ривете за Русия, скоро, много скоро. Даже няма да е до година! На есен с песен и нови цени на отоплението. Циркът Ковид-Украйна продължава. Само се чудя, западняците предвидили ли са масовите бунтове на гражданите си? Те много, много не обичат само да гледат стоките и цените през витрината, като българина.
113
7
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Господа управляващи Германия, Франция, Италия и Полша, престанете да използвате израза "Европа иска". Вие, дето покорните овчици ви избраха да управлявате ЕС или вие чрез ЕНП и Либералния Интернационал се самоизбрахте,до такава степен се главозамаяхте, че накрая в ЕС ще останете 8-10 държави.Четири държави въртите Европа на пръста си, но това ще е до момента, когато руснаците и Китай плюс Индия и близкоизточните държави тръгнат срещу вас.Няма да ви се размине: каквото сте засяли, това ще берет
112
19
 
3
 
! Отговори
анонимен преди 2 години
Абе Мелсън, голям мъжкар си, като унижаваш булката! Ама явно си мпотентен, и горе, и долу!
111
9
 
31
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 2 години
Винаги сме били от страната на булката. И сега пак там се наредихме