Завоят на Ердоган към Русия тревожи Запада

По-близките отношения Москва-Анкара може да предизвикат напрежение в НАТО
10 авг 2016 20:41, Елка Василева
88
Завоят на Ердоган към Русия тревожи Запада
Владимир Путин и Реджеп Ердоган. Снимка: Reuters

Турският президент Ердоган прави завой към Путин, докато напрежението в отношенията му със Запада расте - така още в заглавието си американският "Вашингтон пост" дава оценка на вчерашното знаково посещение на турския държавен глава в Русия и разговорите му с руския президент.

Двамата обещаха да рестартират ключовите енергийни проекти и постепенно да отменят санкциите в стремежа си да възстановят отношенията, отбелязва вестникът, като добавя, че Турция търси подкрепа извън редиците на своите натовски партньори след потушения опит за преврат миналия месец.

Подчертавайки, че това е първо посещение в чужбина след военния метеж, всекидневникът отбелязва, че Ердоган открито ухажва Русия, което е в рязък контраст с откритата враждебност между Москва и Анкара до неотдавна.

Още по темата

"Ердоган наричаше руския президент "моя скъп приятел Владимир" на разговорите в Константиновския дворец край Санкт Петербург и не преставаше да му благодари за незабавното му предложение за помощ след опита за преврат. Той настоя отношенията между двете страни да се върнат до предкризисното им равнище, а дори и по-високо", пише "Вашингтон пост".

Всичко това обаче ще засили опасенията на Запада за политическата посока на Турция, която прилага все по-авторитарни мерки след потушения преврат, подчертава вестникът.

В атмосфера на засилени антизападни настроения ходът на Ердоган към затопляне с Русия може да циментира нейното отчуждение от традиционните й съюзници, твърдят анализатори, цитирани от "Вашингтон пост". Сред тях е директорът на турската програма във вашингтонския Институт за близкоизточна политика Сонер Чагаптай, според когото турската външна политика сега е на кръстопът. "За първи път има сериозна дискусия дали Турция трябва да остане член на НАТО, а някои турски официални лица поставят въпроса дали тя не трябва да се сближи с Русия", казва експертът.

Според него Ердоган "може лесно да осъществи този завой", особено на фона на понижения статут на турските военни. Въоръжените сили са най-заинтересовани от поддържането на връзките с НАТО, но сега техните позиции са силно подкопани от хилядите арести след преврата.

Вестникът подчертава особеното значение за турската преориентация на личните връзки между Путин и Ердоган. Двамата успяха да наложат "персонализиран и авторитарен стил на управление", казва Аслъ Айдънтасбаш, експерт по турска външна политика в Европейския съвет за външни отношения. Техните общи виждания вероятно също ще допринесат за укрепването на двустранните връзки, добавя той.
"Персоналният аспект е много важен за политическите отношения между двете страни", отбелязва и руският анализатор Павел Шликов от Московския държавен университет, цитиран от вестника.

Макар че срещата на Путин и Ердоган в Санкт Петербург "произведе" малко конкретика освен щедрите обещания за приятелство и сътрудничество, символизмът на сближаването на двамата доскорошни противници бе достатъчен да изпрати тревожен сигнал в западните столици, отбелязва и "Ню Йорк таймс".

"За Путин, който не крие амбициите си да отслаби НАТО и да пропука европейското единство, възможността да установи нови, близки отношения с един смирен Ердоган вероятно е дълбоко удовлетворителна и оправдава решението му да се намеси военно в Сирия", пише вестникът.

Никой не предрича радикална промяна в отношенията, поне не веднага. Русия и Турция са на противоположни страни в сирийския конфликт. Двамата лидери се бяха хванали гуша за гуша след свалянето на руския военен самолет от Турция през ноември. Тогава Путин обвини Ердоган, че е нанесъл удар в гърба и поиска извинение, но не го получи, припомня американският всекидневник.

Всяко бъдещо споразумение между двете страни ще има значителни последици за Близкия изток и за Европа, подчертава "Ню Йорк таймс". Ердоган по всяка вероятност се надява да използва подобрените си отношения с Русия като коз за постигането на по-добро споразумение с Европа относно миграционната криза.

По-близките отношения с Русия съдържат и потенциал да предизвикат напрежения в НАТО, от което Путин с удоволствие би се възползвал. Москва в крайна сметка се надява да въвлече Турция в своята орбита, както и в организациите за сигурност и свободна търговия, които тя се опитва да създава в Азия. Подобна промяна обаче не може да се очаква скоро, отбелязва вестникът. "Ердоган може да използва Русия като коз в преговорите си със Запада. За него главната цел е именно Западът, а не Русия", твърди експертът по руско-турски отношения от Института за източни изследвания в Москва Александър Василиев, цитиран от "Ню Йорк таймс".

Големите различия между Москва и Анкара по сирийския въпрос и спрямо режима в Дамаск остават сериозна пречка към затоплянето, отбелязва влиятелният американски вестник.

Значителен фактор за това затопляне бяха интересите на руската газова индустрия начело с "Газпром", добавя той. Газовият гигант напира да поднови проекта "Турски поток", защото другите газови маршрути към Европа са блокирани, а Турция от своя страна желае да стане газов хъб, посочва споменатият Василиев. Според него интересите на "Газпром" и руските енергийни компании са в основата на руско-турското затопляне.

На същия факт обръща внимание и лондонският "Гардиън". Той цитира турския вестник "Хюриет", пред когото съветник на Ердоган обяснил как президентът на Казахстан Нурсултан Назарбаев и неназован турски бизнесмен с големи интереси в Русия са изиграли ключова посредническа роля между Путин и Ердоган за преодоляване на враждата, възникнала след свалянето на руския самолет в Сирия.

"Ню Йорк таймс" обръща внимание обаче и на друг символичен елемент от срещата в Санкт Петербург, който вероятно съзнателно е бил използван от Путин, за да намекне на своя гост, че Русия има и друг приятел в региона - Гърция, с която Анкара е в много сложни отношения. Двамата са разговаряли в Гръцката зала на реставриран царски дворец в старата руска имперска столица. Според вестника това трябвало да напомни на Ердоган, че все още не всичко в отношенията между Русия и Турция е нормално.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
0
 
11
 
! Отговори
NO COMMENT преди 7 години
Запада се тревожи когато враждуващи страни се помирят.
41
1
 
9
 
! Отговори
Рангел Минков преди 7 години
Като чета някои от коментарите изпадам в умиление. Толкова много разбиране от световна политика..... Защо предсказвате и гадаете ? Чърчил го е казал: "Няма вечни приятели, има вечни интереси."
40
7
 
2
 
! Отговори
SpaceX преди 7 години
74 Наблюдателю , петролната ера приключва ,а освен това находища природен газ и петрол се откриват под път и зад път с новите технологии, за това са всичките брожения, войни и катаклизми.Западът или по-скоро Америка се изтегля от Близкия изток.Дори ние имаме потенциална възможност за добив до 500 млрд пр.газ и 200 млн барела петрол.
39
1
 
20
 
! Отговори
наблюдател преди 7 години
основателно западът е разтревожен на срещата путин ердоган е поставено началото на неприятен за западът процес сближаване по интереси на русия турция иран и плавно изтласкване на САЩ и западът от близкият изток НАТО де факто вече е второстепенна сила в този петролно газов регион
38
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сатрап е елинизираната персийска дума кшатрапаван, която е била със значение наместник на област. Управител на област в древна Персия / днешен Иран/ и др.Деспотичен, самовластен управител или господар.Путин, Ердоган, аятолах Хаменей - нали не се съмнявате че той уптравлява в Иран
37
5
 
19
 
! Отговори
Гогата преди 7 години
НАТО-то е едно недодносче. Ердоган
36
2
 
24
 
! Отговори
Бръчков преди 7 години
Путин е изключителен политик , но уви не е вечен ... А алкохолици като Елцин с лопата да ринеш !
35
2
 
16
 
! Отговори
681 преди 7 години
Вчера лЕлка пишеше друго,НО деменцията не прощава!лЕлке връщайсе на магистралата и остави журналистиката,НЕ е за теб!
34
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
много нежни погледи...
33
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Огледал са бил... Нямал нищо руско... Ами в тъмното как видя бе? Щото светлото ти е руско. А неруските стоки как са дошли у вас бре? Щото транспорта в България съществува заради руските горива. Сигурно имаш нещо германско и китайско. В тях има руски суровини и енергия. А ако гледаш американски телевизии, гарантирам ти, че спътниците са качени с руски ракети ;))) А, и презокеанските разговори през сателита минават. И интернета понякога. Няма да споменавам ,че това "у нас" го имаш заради Иванушка.
32
4
 
12
 
! Отговори
осман преди 7 години
Няма нищо по лошо от подъл приятел.америка ще се разпадне.когато уж най големия ти враг ти се обади да ти помогне.а пък най големия ти приятел чака да те унищожат.не бих искал да сам на мястото на ердоган сега.но има щастието че произлиза от най великата империя на света.и му дава сила да смаже мръсната империалистическа гад
31
0
 
11
 
! Отговори
доналд дък преди 7 години
На Ер До му се зави свят.За последните две години беше забъркан в кви ли не ситуации от великите сили.Самият той вече не знае,диктатор ли е,демократ лие,ислямист ли е,от НАТО ли е или от Руската федерация.Проговори на руски,издирва опасни проповедници,атентати,криза,икономика,патоци и туристи,кюрди,бежанци война границата,гражданска война.За мен това е политика на годината.Но Турция е на кофти място,босфора става все по важен,ще става все по напечена.
30
7
 
11
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
никакьв завои няма путин едва го изтьрпя на срешата потропваше с десния кракнепрекьснато има здрави нерви тои си дава сметка че срешу него седи един болен човек но заради някакви интереси в бьдеще се сьгласи на тази среша на ердоганповече никакво доверие опасно е за руските туристи в турция а плодовете и зеленчуците са отвратителни
29
9
 
4
 
! Отговори
капитан Силвър преди 7 години
До АнонименГрубите обиди само показват колко са ти слаби ангелите. Ами че това са официални данни. Има и други любопитни подробности. Известно ли ти е, че Русия внася 90% от обувките - дамски и мъжки? 60% от неръждаемата стомана, 100% от компютърната техника, 75% от металургичното оборудване и т.н. Провери, бе човек! Това са официални данни на Росстат, което е под прекия контрол на Кремъл.
28
0
 
0
 
! Отговори
капитан Силвър преди 7 години
До АнонименИ в какво точно е изостанала Европа? И как си представяш Южна Корея и Япония като алтернативен търговски партньор на Турция, при положение, че повече от 50% от турската икономика е свързана с ЕС?С Южна Корея - 3.4%, с Япония - 1.5%, с Китай - 6%, с Русия - 6%.Или се предполага, че Япония, например, ще ръкопляска на политиката на Ердоган? Хайде да не твърдим несериозни работи.
27
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен Ако си по нормален ....знаеш ли че и Тиквата е ЧЕРВЕН ,КРАСТАВ ,СЕЛСКИ КОМУНИСТ!!!
26
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До капитан Силвър Пиян ли си ? От *** ли си изсмукваш тия,, данни,,Чудно постижение ,чак там да невреш главата си!. Велико !
25
6
 
5
 
! Отговори
N54 преди 7 години
Ама другари, нали се разбрахме вече? От днес за Турция се пише само с добро! Ей пак неразбрали има!
24
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Нали "не им пукаше" вчера?
23
11
 
5
 
! Отговори
капитан Силвър преди 7 години
Нито Русия, нито Турция могат без Запада.Инак се връщат обратно в ерата на пещерните човеци. Два факта само: - турската икономика изцяло зависи от европейски и американски капитали.- Русия внася от Запада 90% от лекарствата и 100% от медицинското оборудване.