Турската армия е стреляла тази сутрин от турска гранична територия, за да подкрепи атаките на бунтовниците от Свободната сирийска армия в сраженията за град Идлиб, съобщи турската телевизия НТВ, цитирайки военни източници.
Извършени са били 4 или 5 оръдейни атаки с оръдията, които са дислоцирани в граничния район Рейханлъ, окръг Хатай. Районът отстои на 45 км от Идлиб.
Оръдейната атака на турската армия има за цел да улесни напредването на бунтовниците в посока на провинция Идлиб, допълват военните източници.
Агенция Ройтерс съобщава, че джихадистката групировка "Тахрир аш Шам" е стреляла срещу турски булдозер, който отстранявал част от стената по границата, за да може турските военни и техника да преминат в Сирия. Турската артилерия отвърнала на огъня, съобщава Ройтерс, като се позовава на местен жител и бунтовник, намиращ се в зоната.
"Тахрир аш Шам" е част от бившия Фронт "Нусра", който до миналата година бе сирийският клон на Ал Каида, но промени името си и скъса формално връзка с движението, създадено от Осама бин Ладен. Тази групировка често се сражава редом с други бунтовнически групи, но от началото на тази година воюва срещу тях, тъй като се опитва да спечели контрол над района около Идлиб, пояснява Ройтерс.
Създаването на зона за сигурност край Идлиб бе договорено в Астана между Турция, Русия и Иран, но в споразумението не е включена групировката "Тахрир аш Шам" и бунтовниците от Свободната сирийска армия воюват и срещу нея.
Турските медии съобщават още, че през изминалата нощ са били дислоцирани нови 30 бронирани военни конвои с войници и оръдия в граничния район.
Вчера началникът на Генералния щаб на турската армия Хулуси Акар, заедно с командващия сухопътните сили Яшар Гюлер и командващият военновъздушните сили Хасан Кючюкяъз, са инспектирали армейските части, които се подготвят да преминат към Идлиб, според военните източници, цитирани от телевизия НТВ.
Шефът на турското разузнаване Хакан Фидан придружавал генералите при инспекцията им.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви вчера, че въоръжените сили на Турция са готови да се присъединят към операцията в сирийския град Идлиб, която започна опозиционната Свободна сирийска армия.
"Целта е да се създаде зона за сигурност, ние няма да допуснем създаването на терористичен коридор, който ще застраши сигурността на нашата страна", каза Ердоган, имайки предвид сирийските кюрдски Сили за защита на народа и Кюрдската работническа партия (ПКК), които Анкара квалифицира като терористични групировки.
Ройтерс съобщи, че днес турски военни автомобили са навлезли в сирийската провинция Идлиб. (БТА)

BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
Иран състави списък с ключови петролни цели в съседните държави
Фед остави непроменена основната лихва и очаква само едно понижение тази година
Късна емисия
Късмет и благополучие за три зодии по време на Луната в Овен на 19 март
Ватиканът към Тръмп: Сложете край на войната в Близкия изток възможно най-скоро
Кендра Лъст
Левски се издъни, извъртя 1:1 със Септември
Нова драма с оставката на Стефка Костадинова
Вихрушката на “Камп Ноу” помете Нюкасъл
Лудогорец ще гони Левски с бой във Варна
Вечното дерби наближава! Размяна на звезди между Левски и ЦСКА
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?