Грузинците на протест срещу спорен закон, приличащ на такъв в Русия

Според критиците законът представлява авторитарен завой
8 мар 2023 14:10, Елка Василева
54
Грузинците на протест срещу спорен закон, приличащ на такъв в Русия
Снимка: БГНЕС

Полицията в Грузия използва сълзотворен газ и зашеметяващи гранати, за да разпръсне протест пред парламента срещу проектозакон за "чуждестранните агенти", предаде Ройтерс.

Журналисти на Ройтерс в столицата Тбилиси видяха полицаи с щитове за борба с безредиците да извършват арести по протежение на главната улица "Руставели", минаваща през центъра на града.

Часове по-рано полицията влезе в сблъсъци с демонстранти, някои от които хвърляха бутилки със запалителна течност и камъни. След това множеството се събра пред парламента, където някои хора събориха леките метални бариери, предназначени да държат хората далеч от сградата.

В изявление министерството на вътрешните работи съобщи, че има ранени и от двете страни след това, което нарече изключително насилствен протест, и заяви, че полицията ще реагира на нарушенията на закона.

Протестите избухнаха, след като депутатите дадоха първоначалната си подкрепа за закона, който според критиците представлява авторитарен завой и може да навреди на стремежа на страната да се присъедини към Европейския съюз.

Вчера грузинският министър-председател Иракли Гарибашвили потвърди подкрепата си за закона, като заяви, че предложените разпоредби относно чуждестранните агенти отговарят на "европейските и световните стандарти".

Ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел обаче заяви, че проектозаконът е "много лошо развитие" за страната и може сериозно да засегне връзките ѝ с ЕС.

Хиляди хора, някои от които развяваха знамена на ЕС и на Украйна, стояха пред парламента и слушаха как ораторите осъждат закона, който изисква всички организации, получаващи повече от 20 процента от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "чуждестранни агенти" или да бъдат подложени на значителни глоби.

Критиците твърдят, че той напомня на закон от 2012 г. в Русия, който оттогава се използва за разправа с инакомислещите.

Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили, която заяви, че ще наложи вето на закона, ако той попадне на бюрото ѝ, заяви, че е на страната на протестиращите. "Вие представлявате свободна Грузия, Грузия, която вижда бъдещето си на Запад и няма да позволи на никого да ѝ отнеме това бъдеще", каза тя в обръщение, записано в Съединените щати, където е на официално посещение.
(БТА, Любомир Мартинов)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


54
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
1
 
11
 
! Отговори
аа преди 1 година
демек безработните лигльовци с брадите се бутат с полицията, шоу да става
26
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нов опит за цветна революция в Грузия.
25
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Уреден протест от ЦРУ ненормалниците. Има видеа как една американска психопатка развява флага на ЕС и полицаите дори се страхуват да я напръскат. А тя се вживява в ролята на някаква светица. Клипа е в телеграм, групата е Donbass Devushka. Влезте и се убедете сами в това, което говоря. :)
24
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И в Грузия си имат РуЗЗки Гълъб на РуZZкия "Мир"!
23
0
 
17
 
! Отговори
малко инфо преди 1 година
"Кратка история на ФАРА-Законът за регистрация на чуждестранните агенти (The Foreign Agents Registration Act или FARA; наричан нататък ФАРА) влиза в сила в САЩ през 1939 г. Формално целта на ФАРА е да гарантира прозрачност като осигури достъп на гражданите на САЩ и избраните от тях представители във властта до информация за упражняване на чуждестранно влияние върху формиране на политиките на САЩ или с други думи - да защитава САЩ от прикрито чуждестранно влияние." === Защо не и у нас???
22
2
 
6
 
! Отговори
Абе Грузия са дребна преди 1 година
риба, дайте да вземем първо Турция в ЕС. А щом приемем Турция, колко му е Ирак и Авганистан?
21
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Майдан на сащ : "Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили,....... каза тя в обръщение, записано в Съединените щати, където е на официално посещение."Е да ама номера няма да мине втори път !
20
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Би трябвало да знаете, че главната улица в Тбилиси се казва "Шота Руставели".
19
4
 
24
 
! Отговори
Натовеца преди 1 година
Мда по цялата анти-руска истерия и шизофрения да разбирам ,че отклоняват вниманието от падането на Бакхмут !Запада е жалък вече !
18
1
 
22
 
! Отговори
ceci_ преди 1 година
@Журналиста. били осветил в статията и от друга гледна точка. Дали случайно няма подобни закони в едни изключително демократични страни като САЩ и Германия?
17
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Седя и си мисля за разширението на ЕС... Колкото повече ЕС се разширява на изток, толкова по-трудно ще е да удържи единството и съответно риска от разпадане се увеличава. Защото фактите показват, че всички страни източно от Австрия (може би като изключим балтийските джуджета) няма как да прегърнат ултра либералните възгледи на ЕС. Всички страни в източната част са консервативни и традиционалисти и конфронтацията със западната част ще се изостря. Това по повод приемането на Грузия в ЕС.
16
2
 
6
 
! Отговори
Айде преди 1 година
на майдана!
15
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е направете си изводите що за стока са краварите. Такъв закон отдавна действа в ФАЩ! А тука подкрепят протестите срещу точно такъв закон. Би следвало да отменят първо своя закон , нал'тъй?
14
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Спорният закон в Русия прилича на пиндостански закон от преди десетки години.
13
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Възраждане предложиха копие на американския в България, евроатлантиците и *** наскачаха като ощипани моми за да не им спре финансирането.
12
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И тук ли се прецака Майдана? Кофти за евроатлантическите ценности, но добре за грузинския народ. А законът, който прилича на руски, още повече прилича на един американски:)
11
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Борел казал, че законът бил недемократичен. Борел, дърт пр.ъч такъв, а защо не кажеш на американците колко им е недемократичен техния закон?
10
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Такъв закон би изял хляба на грантаджиите, само те изадкулисието имат мотив да са против.
9
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
С този закон(подобен на американски) журналистиката става много по-прозрачна и стават по малко задкулисни манипулации.
8
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защо журналистите толкова ви е страх от закон, който поставя на светло финансирането ви? Ако ви е чиста работата няа от какво да се плашите, нали така?