В кои банки стоят парите на държавните дружества?

Вижте официалните справки
Обновена: 23 май 2013 12:02 | 23 май 2013 12:02,
39
В кои банки стоят парите на държавните дружества?
Снимка: Европейска комисия

Служебното правителство одобри в сряда постановлението за управлението на финансите на дружествата и предприятията, които са с над 50% държавно участие. Текстовете гласят, че че нетната експозиция на възложител към една финансова институция няма да надвишава 25% от паричните средства на възложителя.

Правилата се отнасят до държавните дружества с капитал над 3 млн. лева.

Часове по-късно на сайтовете на министерствата се появиха справки в кои банки дружествата държат парите си.

От справката на Министерството на финансите става ясно, че единствено Българската фондова борса е дружеството, което отговаря на изискванията в правителственото постановление. Борсата държи средствата си в повече от една банка, но над 70% от тях са в две банки - над 31% в "Корпоративна търговска банка" (КТБ) и почти 41% - в "Юробанк Еф Джи".

Според публикуваните данни от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) парите на енергийните дружества са концентрирани в една банка - "Корпоративна търговска банка". Там са над 90% от парите на "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), както и 88% от средствата на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и почти 60% от средствата на Националната енергийна компания (НЕК).

От данните е видно, че 100% от средствата на индустриална зона "Варна - Запад" и на индустриален логистичен парк "Бургас" са в Централна кооперативна банка,

Над 25% от средствата на държавни дружества, чиито принципал е МИЕТ, са още в "Уникредит Булбанк" (над 33% от средствата на "Кинтекс") и Инвестбанк, в които се държат над 42% от средствата на АЕЦ "Козлодуй".

Справка публикува и Министерството на транспорта. От данните се вижда, че готвеното за приватизация дружество БДЖ "Товарни превози" държи над 61% от парите си в Корпоративна търговска банка. В тази банка са и около 28-29% от средствата на Национална компания "Железопътна инфраструктура" и на Летище София. 58,5% от парите на летището са в Централна кооперативна банка.

Сред дружествата, чиито принципал е транспортното министерство и чиито пари са в Централна кооперативна банка (ЦКБ), са Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура) (91%), Пристанище Варна (41%) и "Информационно обслужване" (88%).

Парите на БДЖ пътнически превози се разпределят между Обединена българска банка (26%) и "Юробанк Еф Джи" (73%).

Министерството на образованието, младежта и науката е принципал само на едно дружество, чиито средства попадат под изискванията в постановлението за управлението на финансовите средства - "Студентски столове и общежития". По данни на министерството 98% от средствата са в Корпоративна търговска банка.

Парите на спортния тотализатор са разделени в повече от една банка, но данните на Министерството на физическото възпитание и спорта показват, че над 49% от тях са в СиБанк, което е нарушение на изискването за до 25%, записани в новото постановление. 32% пък са в "Юробанк Еф Джи". 98% от парите на Националната спортна база се управляват от Централна кооперативна банка.

Според статистиката на регионалното министерство (МРРБ) само две са дружествата, които отговарят на изскванията в приетото постановление. Това са ВиК дружествата във Варна и Бургас. Средствата и на двете дружества са в Централна кооперативна банка.

Една е фирмата, която отговаря на изискванията, управлявана от вътрешното министерство (МВР). Това е "Безконтактни мултиплексни вериги" (БМВ), чиито средства се управляват от "Райфайзенбанк" (81%).

Парите на конгресния център НДК, чиито принципал е Министерството на културата, се управляват от УникредитБулбанк (39,8%) и Българо-Американска кредитна банка (малко над 40%).

Още икономически новини можете да прочетете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
3
 
9
 
! Отговори
учуден преди 10 години
Истината е проста,но на някои му е важно да прави пропаганда,парите на държавните фирми са основно в български банки и причината е много проста.Българските банки няма как да заемат пари от европейските си банки майки защото нямат такива и са принудени да дават по-високи лихви тук в България.Да не би някой да иска да съсипем българските банки,за сметка на чуждите,които изнасят печалбите си навън и изобщо не им пука за България?
7
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Много бързат със съставяне на новото правителство за да могат да оправят нещата.
6
4
 
14
 
! Отговори
СССРейчо преди 10 години
Груперовката ГЕРБ беше "правителство" на Златев-Лукойл, *** и Цветан Василев. Тогава къде да са парите на държавата ??????????
5
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До pТя на банката на Бойко на бившата и Хампарцумян се облизват за тези пари.
4
6
 
13
 
! Отговори
svirchovina преди 10 години
До Банки-банкиАко си малко по запознат би трябвало да знаеш, че банката не разчита само на парите на държавните дружества. Те са едва 7-8 процента от капиталите на банката. Бъдете по-информирани, моля.
3
16
 
11
 
! Отговори
p преди 10 години
Корпоративна търговска банка до колкото си спомням един от основните акционери е бившата на Борисов и *** естествено.Нещо да кажете герберчета
2
7
 
8
 
! Отговори
Рапти преди 10 години
Много по-добре беше парите на държавните дружества да се държат в по-малко банки, защото сега когато те ще бъдат поне 4-5, ще се чудите защо не им дават добра лихва по депозитите. Ама то не може хем много банки, хем добра лихва, питайте всеки икономист - ще ви го каже.
1
9
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
*** банк на 1-во място, каква издненада !