Страните износителки: Цените на природния газ са в Божиите ръце

Катар иска дългосрочни договори
22 фев 2022 22:00, Нели Христова
61
Страните износителки: Цените на природния газ са в Божиите ръце
Снимка: БГНЕС

Основните държави износителки на газ заявиха, че не могат да гарантират запазване на цените или доставките на среща на върха, засенчена от задълбочаващата се криза в Украйна, която доведе до рекордно високи цени в Европа.

Емирът на Катар, който бе домакин на разговорите, заяви, че производителите на газ работят за осигуряване на "надеждни и сигурни" доставки, след като опасенията на Европа относно доставките от Русия бяха допълнително засегнати от решението на Германия да спре проекта за газопровод "Северен поток-2".

Министърът на енергетиката на държавата от Персийския залив заяви, че страната му ще помогне на Европа, доколкото е възможно, но че безпрецедентните цени, плащани от европейските потребители, са "в Божиите ръце".

Лидерите и министрите от 11-членния форум на страните износителки на газ се срещнаха, след като руският президент Владимир Путин официално призна двата отцепнически региона в Украйна за независими и изпрати войски. В отговор Германия замрази огромния газопровод от Русия.

Тъй като Русия е ключов член на форума на износителите, кризата в Украйна не е била спомената нито в разговорите, нито в заключителното изявление, твърдят официални лица. Руският министър на енергетиката Николай Шулгинов не спомена напрежението, но заяви пред форума, че "руските компании са напълно ангажирани със съществуващите договори" за доставка на газ.

Съединените щати поискаха от Катар да помогне на Европа, ако доставките бъдат прекъснати, но неговият министър на енергетиката Саад Шерида ал-Кааби заяви, че страната му не може да спаси Европа сама. На Русия се падат около 40% от европейския пазар, а на Катар - 5%. Би било "практически невъзможно" една държава да замени това количество газ, заяви Кааби на пресконференция. Доставките на Катар са обвързани също с дългосрочни договори, много от които с азиатски държави, включително Япония, Южна Корея и Китай.

"Готови сме да доставяме повече и работим по това", каза той по повод исканията на Европейския съюз.

Кааби заяви, че 10-15% от доставките по дългосрочните договори на Катар потенциално могат да бъдат пренасочени. Той обаче настоя, че рекордните цени в Европа се коренят в липсата на инвестиции преди кризата в Украйна.

"Запазване на стабилността на пазарите"

Катар и други страни производителки искат дългосрочни договори за срок до 25 години, за да "подкрепят" огромните инвестиции, направени в добива, преработката и преноса на газ.

"Всичко, което се случва днес в ценообразуването, се дължи основно на липсата на инвестиции и ще е необходимо време, за да се навакса", каза той.

Запитан дали европейските потребители ще трябва да плащат повече заради кризата в Украйна, Кааби отговори: Това е в Божиите ръце, а не в моите, не мога да коментирам бъдещето".

В изявлението от срещата на върха не се коментира увеличаването на доставките и се подчертава необходимостта от дългосрочни договори и инвестиции.

Но емирът на Катар, шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани, заяви, че страните от форума "работят усилено, за да осигурят надеждни и сигурни доставки на природен газ на световните пазари и да запазят стабилността на тези пазари".

Емирът заяви, че форумът иска по-интензивни разговори с вносителите на газ, "за да се гарантира сигурността на доставките на природен газ и стабилността на световните пазари на газ".

Още преди рязкото покачване на цените на енергията през изминалата година големите страни производителки на газ заявиха, че се нуждаят от дългосрочни договори, за да гарантират доставките за потребителите.

Доскоро Европейският съюз се противопоставяше на типичните за отрасъла договори за 10, 15 и 20 години. Но Катар и други страни твърдят, че дългосрочните договори са необходими, за да се покрият огромните инвестиции, необходими за увеличаване на производството.

На срещата на върха присъстваха също президентите и министър-председателите на Алжир, Иран, Мозамбик, Екваториална Гвинея и Тринидад и Тобаго.

Президентът на Иран Ебрахим Раиси заяви, че страната му иска да увеличи производството и износа, но е възпрепятствана от това, което той нарече "жестоки и неестествени" санкции на САЩ срещу страната му.

Големите сили преговарят с Иран за съживяване на споразумението, регулиращо спорната му ядрена програма, което би могло да осигури облекчение от осакатяващите санкции.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


61
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
45
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия от години казва че са необходими дългосрочни договори, но Европа се правеше на разсеяна. И нарочно, за да е наопаки настояваше за договори по пазарни цени. И си вкара страхотен автогол по този начин. Защото цените за получателите на газ по дългосрочни договори с Русия са около 200-300 долара, а на свободния пазар са 1200 за кубометър. Колкото до нашата държава-тя е колония и изпълнява каквото й наредят от Вашингтон, затова ще плаща по най-дебелите цени
44
0
 
7
 
! Отговори
FMC преди 2 години
Кой ша ви даде па на вас газ, след като с лека ръка спряхте милиардна инвестиция-Северен поток 2? Та вие сте несериозен партньор, Брюксел. Като ветропоказатели сте... Щели да внасят от Сахара ток... кой пък ще ви се върже там да прави инвестиции... Не рабрахте ли, че чeп за зеле не става от вас :),
43
1
 
18
 
! Отговори
Realist преди 2 години
Тази статия безспорно доказва , че европейските елити са допуснали стратегически грешки.Така е когато политиката доминира над икономиката , а е защото тези "елити" се поставят в тотална зависимост.С такива евроценности далеч не се стига.
42
28
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сега берем плодовете на политиката на Меркел за слагачество пред Москва и приказките за сигурния единствен доставчик Русия. От 20 години в Европа се говори за алтернативен доставчик освен Русия и нищо друго не се правеше освен да се чакат тлъсти бакшиши от Кремъл за продажните еврочиновници. Хайде сега Шрьодер да ви докара газ.
41
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 54 МдааРуски министър е казал , че цената на газа ще стане 2000 евро за 1000 кубически метра. И като ще се завъртят ония ветрогенератори , ония ми ти соларни панели и като ще пряват оня екологичен ток та ще спреме и да ядеме та да е по екологично
40
5
 
11
 
! Отговори
и ся кво преди 2 години
ще им плащаме да има за вооружение на руснаците, а после ще ни вдигат данъците да ги догонваме и т.е. ЩЕ РАБОТИМ 2 пъти повече за 2 пъти по-малко...позор...
39
2
 
16
 
! Отговори
Мдаа преди 2 години
Мисля , че основните износители в световен мащаб - иран и русия ще вдигнат цените
38
2
 
11
 
! Отговори
taschunka witko преди 2 години
И вся цена руках Путина.
37
8
 
3
 
! Отговори
хахаха преди 2 години
Той сега е зает с Украйна.
36
5
 
31
 
! Отговори
Михали преди 2 години
Договорът м/у Газпром и Нафтагаз (Укр) свършва през 2024г. и няма да бъде със сигурност продължен. Някой много ще пищи за празната си тръба, а Свеерен поток 2 е в голямата си част построен от западни фирми и инвестиции. Руснаците ще загубят, но и ще осъдят и ще получат компенсации,защото договорите им са перфектни и политическата конюнктура не може да променя. И когато разгеле Германия вземе че реши да го пусне, рашките отдавна вече ще са на азиатският богат пазар и ще има палец м/у два пръста.
35
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Арабската тapaмбyка като тънко се е подиграл с джендерухите... Евала!
34
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сега ли се сетихте да търсите алтернативи, а драги европедалчета?
33
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Май ще го папкаме четвъртит всички големи атлантици?
32
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Някак си, никой не казва за инвестиционните и техните акции в нефт и газ. Очакват големи печалби и затова вдигат цените. Знаят че изпълняват чужда воля, но ги вдигат.
31
3
 
35
 
! Отговори
Алекс преди 2 години
Не е в Божиите ръце.В ръцете на Путин е.Условията на европейския газов пазар се определят от Русия.Имат газ,имат и хиперзвукови ракети.
30
36
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От десетилетие Сащ говорят на Европа да намерят алтернативни източници на газ. Германия и другите обаче си спахаа ли спахааа. Къде спите бе шваби? Ами сега ко ше правите с врага? Нахранихте го с пари и сега ви се подиграва. Вадете пари и идвайте в България и Гърция да слагаме трасето от азерите . Стига спахте вече ойльови
29
3
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Разбрахме че и тук е нанесен САЩ. Няма петрол от Иран. И за какво? Може да има ядрена програма. А, може и да няма. САЩ защо имат?
28
41
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Лела мале колко руски *** ... не се плашете ***, колкото повече е висока цената на газа, толкова повече инвестиции ще отиват във ВЕИ и в един момент Русия няма с какво да шантажира ... е голяма страна има много залежи на метали, но да се надяваме дотогава нещо в манталитета да се е променило ..
27
5
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Интересно, Катар и сие също искат дългосрочни договори, за да имат сигурни поръчки и оттам интерес за инвестиции. Не били криви значи руснаците, които също искат дългосрочни договори. И какво още казаха, че не могат да заместят Русия. А защо трябва да я заместят, защо ЕС не иска договори с Русия? Сетих се, защото САЩ така искат. А за що САЩ се месят в търговията между ЕС и Русия?
26
1
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ами то е като да влезеш в дюкяна и първо да напсуваш продавача пък после да седнеш да се пазарш с него да ти продаде сирене на по тънка цена