Какви видове пломби има?

Методите на изработване са директен и индиректен
28 окт 2015 19:52, Румяна Тасева
1
Какви видове пломби има?
Снимка: Reuters, архив

Засегнатите от кариес зъби представляват, освен нарушение в естетиката, и голям дискомфорт по отношение на лечението им. Най-дългочаканият момент след премахването на кариозните тъкани е поставянето на пломбата.

Пломбата или т. нар. обтурация (на английски – filling) представлява материал, който е със сходни на твърдите зъбни тъкани механични качества. Целта е да се заместят загубените тъкани с подходящ материал, който да възстанови функцията и естетиката, както и да има профилактичен ефект по отношение на запазване на оставащите дентин и емайл от фрактуриране и вторичен кариес.
 
Методите на изработване на обтурации се разделят на директен и индиректен. При директния метод обтурационният материал се поставя в кавитета на зъба в пластично състояние. Тези пломби могат да бъдат:
 
1. Амалгамени – за тях се използва сплав от сребро, мед и живак. Те са известни като „метални” или „черни”, „сиви” пломби. Предимствата им са голяма механична устойчивост и лесно манипулиране. Минусите им се изразяват в голяма топлопроводимост, необходимост от изрязване на много здрави твърди зъбни тъкани за задръжката им, отделянето на живак при поставянето и премахването им. Освен това може да предизвика състояние, известно като патогалванизъм или полиметалия при наличие на няколко амалгамени пломби заедно с метални коронки в устата. Най-големият им недостатък обаче е неестетичният им вид, който ги прави неподходящи за видимата част от съзъбието.
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
0
 
3
 
! Отговори
Еееех преди 8 години
Започнах работа през 90-те години. Тогава колегите ми разговаряха на тема стоматологични услуги. Една от колежките сподели, че няколко години по-рано е починал баща й, който имал пломби, правени преди 1944 г. и не паднали до края на живота му.Друга колежка, която беше пред пенсия пък ни разказа за свой близък, който преди 1944 г. е бил банков чиновник. Хора като него можели да ползват стоматологични услуги и в Европа. Но дали поради осигуровки или застраховки, тази част от разказа й забравих.