Синдромът на Даун: Светът направи голяма стъпка напред по това състояние

За момента няма лечение, посочи проф. Александрова
20 мар 2023 11:25, Красимир Ангелов
26

Всяка година у нас се раждат около 100 деца със Синдром на Даун. Тази статистика е на Сдружението на родители на деца със Синдром на Даун. От години те настояват за повече превенция и възможности за консултации със специалисти.

"В момента пренаталната диагностика може да установи наличието на допълнителната 21-ва хромозома, която стои в основата на този синдром. Макар много неща да сме научили за Синдрома на Даун, далеч не всичко ни е известно - нямаме пълна яснота върху рисковите фактори, които водят до неговата поява. Над 35 години (бел. ред. - възрастта на майката) рискът става по-висок", коментира вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова пред Bulgaria ON AIR.

Тя обясни, че има вариант, при който 21-вата хромозома не е точно там, където ѝ е мястото, а цялата или част от нея е при друга двойка хромозоми.

"Светът направи много голяма стъпка напред по отношение на това състояния. В средата на миналия век хората са живеели малко над 20 години. Сега в страните с добре развита здравна система преживяемостта е 60 години и ще продължи да се увеличава. Всички тези деца и хора имат своя уникална система. Броят на хората, които биха могли да се включат по-активно в социалния живот, е много по-голям от тези, които имат възможност да го направят", каза още проф. Александрова в "България сутрин".

Специалистът уточни, че за момента няма лечение, но тези хора трябва да бъдат обект на непрекъснати прегледи. Проведени са клинични проучвания, които дават надежда за пробив в лечението на Синдром на Даун.

"Вече възприемаме Ковид като част от пейзажа, научихме се да се справяме по-добре с предотвратяването, диагностиката и лечението му. Огромна част от хората вече имат базов имунитет. През тези години видяхме къде са ни слабостите, видяхме колко е трудно на медицинските специалисти", заяви вирусологът от БАН.

Вижте видеото с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


26
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
22
0
 
3
 
! Отговори
JJJ преди 1 година
Мисля че, един журналист е добре да подходи професионално и ако професор по вирусология му е давал интервюта по теми свързани с вируси, моля да да подходи по-професионално и по теми свързани с генетични проблеми, да се обърне към Генетични консултанти. Само идея проф. Кременски може да ви разкаже всичко от началото по проблема, проф. Савов, неговия наследник може да разкаже в развитие по проблема...
21
1
 
1
 
! Отговори
19 и 20 сте онко преди 1 година
болни, но ние не ви съжаляваме, а подкрепяме! Защо ли? Ами, затлъстели сте, пиете и пушите и имате онкоболни роднини. Трябва ли, да ви анатемосаме., като дауните? Вие даже, повече тежите на обществото ни
20
1
 
4
 
! Отговори
Жена преди 1 година
До Майка,Какво ще правиш, когато ти станеш на години и имаш нужда от помощ от детето ти, което до края на живота си то самото не може да се самообслужва? Това не е само един опропастен живот. Живеем в общество здравите и нормалните хора, които се раждат получават образование, професия и работа, а някои имат и по-висши цели в живота за принос в обществото, а НЕ просто живот който да се свежда единствено само до физиологически нужди, хранене и тоалетна.
19
1
 
4
 
! Отговори
Психиатър преди 1 година
До МайкаОпределно сте ненормалницаа никоя нормална майка не би искала да ражда деца инвалиди обречени на непълноценен живот изпълнен с мъки и страдания. Мирише на форма на садизъм и мазохизъм и извратено влечение към непълноценен и нещастен начин на живот.
18
2
 
2
 
! Отговори
Браво, Майка преди 1 година
Всички, нормални родители разсъждаваме така!
17
4
 
5
 
! Отговори
Майка преди 1 година
Детето ми е със синдром на Даун,никога не сме мислили да го оставяме в дом,то нашето скъпо дете увеличи любовта ни ,обичта ,вярността към семейството.и един миг от живота си не можем да си представим без него.то ни спотаява,и дава сили .
16
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И как се намества 21-вата хромозома, по отношение на "пейзажа Ковид"? Чрез ваксина - генно инженерство според конспиративните теории. Ето я връзката с пейзажа. Само че коя хромозома ще се размести, не е ясно, нали? Затова Пфайзер иска да ни продава още ваксини.
15
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Експертност Единственото за което се сещам, е че евентуалното повишаване на случаите на синдром на Даун ще бъде обяснявано с постковид. Нали са го приели за "част от пейзажа" /нямам думи за коментар просто/.... Няма да бъде обяснявано с ваксините, например.
14
0
 
6
 
! Отговори
баба мара преди 1 година
затова всяка бременна жена още в началото на тест за болестти да се вземат меркинавреме след това цял живот тегло за детето семеиството обществото колкото ида струват тези тестове по евтино ще излезе на обществото в годините след това
13
1
 
10
 
! Отговори
Експертност преди 1 година
Специалността на професорката са Вируси. Какво има общо с Даун? Какво разбира от болести, които не са причинени от вируси?
12
0
 
10
 
! Отговори
Фейк Новина преди 1 година
Къде е големият разстърсващ пробив? Какво е откритието? Типично подлъгващо заглавие да се отвори да си навърти брояча за реклами и кинти.
11
0
 
5
 
! Отговори
Гърмящо заглавие преди 1 година
Ама едно НИЩО каква е големата спъпка АМИ НИКАКВА мимаш буламач темата е Даун пък вмъкнати неща за Ковид и други глупости.
10
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Номер Осем доста време не си е пил хапчетата.Не, антиваксъре, ваксините не са вредни, и земята не е плоска.И не, синдрома на даун е там, откакто има бебета. Просто преди наричаха тези хора "Селският *** от".Тризомия 21, или дупликация на 21вата хромозома.
9
0
 
4
 
! Отговори
До предния преди 1 година
Ох, колко си глупав!
8
12
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Синдрома на Даун, които преди появата на масовото ваксиниране за всякакви болести не е съществувал, за него ли говорим?
7
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 1: Грета не е жалко същество а нейните родители. Те изкарват пари от нея. Имаше доста критики и в Швеция но в такъв свят живеем.
6
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тази прилича на избягала пандизчийка
5
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А за синдрома на космясалата жена мечка
4
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бъдеща затворничка.
3
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нещо за затлъстяването, особено това пета степен?