Кризата с COVID-19 ни показа: Твърде зависими сме от китайските лекарства

Германски депутати предупреждават: Много лекарства се произвеждат в Китай
Обновена: 23 мар 2020 21:59 | 23 мар 2020 21:45,
119
Кризата с COVID-19 ни показа: Твърде зависими сме от китайските лекарства
Снимка: БГНЕС

"Нещо трябва да се промени, икономиките на ЕС и на Германия са прекалено зависими от Китай." През последните дни тези думи бяха често изричани в Германия. Именно това е един от главните изводи, които си направиха германските политици, икономисти и бизнесмени от кризата около коронавируса.

Редица германски депутати вече предупредиха, че в Азия - и най-вече в Китай - се произвеждат твърде много лекарства и консумативи, които в момента в Германия се превръщат в дефицитни стоки, пише DW.

Проблемът излезе на дневен ред след като покрай бързото разпространяване на Ковид-19 в Европа се стигна до недостиг на защитни маски и дезинфектанти. А заедно с него германците осъзнаха и редица други неща, които до този момент явно не забелязваха.

Още по темата


Германия получава над 150 препарата от Хубей

През февруари Федералният институт за лекарствените средства и медицински консумативи (BfArM) в Бон проучи какво количество готови лекарства и субстанции за медикаменти Германия получава от китайската провинция Хубей, чиято столица Ухан е епицентър на епидемията от коронавирус. Оказаха се 153 на брой, като 11 от тях са включени в списъка на жизненонеобходимите или най-важни препарати - без да броим ваксините.

В края на февруари Федералният институт констатира, че до момента няма информации за краткосрочни затруднения при доставката на тези лекарства и вещества в Германия или в ЕС. На 3 март обаче правителството на Индия ограничи износа на 26 активни вещества и препарати, включително парацетамол и редица антибиотици. В този момент германската общественост за пръв път научи от медиите, че тъкмо Индия е най-големият световен доставчик на генерични препарати, тоест - на евтините лекарства, произведени по формулата на оргинали с вече изтекъл патентен срок. И още: че индийската фармацевтична индустрия доставя около 70 процента от субстанциите за тези генерични препарати тъкмо от Китай, включително и от провинция Хубей.

Така Германия и целият ЕС се оказват в двойна зависимост от лекарствените доставки от Китай - както пряка, така и косвена. Президентът на Федералното сдружение на германските аптекарски съюзи Фридеман Шмит заяви по този повод: "Още в рамките на настоящата година ние навярно ще изпитаме последствията от спадащите китайски доставки". Шмит призова Евросъюза да предприеме мерки: "Трябва да се сложи край на тази тотална зависимост при доставките на редица активни вещества, дори ако впоследствие медикаментите се окажат по-скъпи."

И генералният директор на германския Съюз на химическата промишленост Волфганг Гросе Ентруп е на същото мнение. "В Европа трябва да се произвеждат повече активни вещества за антибиотици и по този въпрос определено е нужна дискусия", каза той. Ентруп обаче е убеден, че тогава ще се стигне до повишаване на цените.

А в миналото Германия беше най-голямата аптека в света

"Настоящата зависимост от китайски и индийски доставчици става опасна", казва председателят на Синдиката на германската химико-фармацевтична промишленост Михаел Василиадис. Затова и той настойчиво призовава производството на лекарства да се върне в Европа. Василиадис смята, че германските производители на лекарства прекалено дълго са гледали единствено печалбата си, а в резултат от това Германия е изгубила водещата си позиция на международния фармацевтичен пазар. "Една страна, която в миналото беше най-голямата аптека в света, днес зависи от вносни препарати срещу хипертония, от аналгетици и антибиотици", казва Василиадис.

Но това положение навярно скоро ще се промени. Шефът на Института за световна икономика Габриел Фелбермайер смята, че фармацевтичната промишленост ще извлече своите поуки. "Коронавирусът ще доведе до реорганизиране на веригата на доставките", твърди той. На свой ред и политиците сигурно ще подкрепят този процес със стимулиращи мерки, например с данъчни облекчения. Германският министър на здравеопазването на Йенс Шпан не оставя място за съмнение по въпроса. "Нима искаме да бъдем толкова силно зависими както икономически, така и по веригата на доставките от една-единствена страна в света? Според мен - не", казва Шпан.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


119
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
106
0
 
1
 
! Отговори
Спеца преди 4 години
Не знам какви са проблемите на германците , но ние страдаме от зависимостите от корумпирани управляващи , начело с Бойко Будата!Тия нашите разбойници от всяка народна несгода, търсят лична изгода!
105
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Видя се,че ЕС за нищо е става,че е зависим от всички и всичко. За лекарства и стоки от Китай, за газ от Русия,военно и финансово от САЩ. ЕС явно ще бъде плячкосан във войната между горните 3 велики държави.
104
1
 
6
 
! Отговори
Язе преди 4 години
Те тук си пролича колко струва Капитала и Манифеста. Интересно защо, когато настане благоденствие и мир и всички в купом и на върволица търчат към Луксозните държави, а кога трябва да си спасяват кожите се завръщат на върволици и през глава в третия свят?
103
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Алчните печалбарчета сега ще ги пуцат на дувара. Очаквайте скоро и повсеместно.
102
0
 
4
 
! Отговори
д-р Дрее преди 4 години
А защо тогава ЕС налага забрана за производството на ЕФЕКТИВНИТЕ лекарства. Сега какво с бонбони ли ще ни ликувате?
101
0
 
2
 
! Отговори
Били преди 4 години
Давам приумерАко някой сложи в кутийка за лекарства пресовани топчета цеулоза и почне да се конкурира с истинските лекарства - разбира се, че ценовата копнкуренция ше я спечели ментето.За да не се допуска това - трябва читаво управление, регулация и контрол.
100
0
 
0
 
! Отговори
Били преди 4 години
До 107 - пречи ни контрабандата например, и управниците (полезни и.ди.оти) които играят по азиатската ***, пълнейки гушите на непознати за нас мултимилионери от други континенти.
99
0
 
1
 
! Отговори
до Лол преди 4 години
Света се е надявал да стане каро САРС и Ебола - да няма разпространение.Обаче някой някъде е решил да пусне хиляди заразени да щъкат из Европа - и те ти ктриза струваща към 10 трилиона до тук.Международното доверие е сериозно подкопано. Всеки сам се спасява. Временно ще останат само истинските съюзнически връзки. То ще си проличи, а може да има и изненади.
98
3
 
1
 
! Отговори
До Биллли преди 4 години
Е какво ви попречи да го направите бе Билллли? Пак ли лозунги ще слушаме. Калинки смръдливи.
97
3
 
3
 
! Отговори
Били преди 4 години
Абсолютно нищо стратегическо не тряба да зависи от Азия.Дори евтината ширпотреба, с която свикнахте, ви струва много повече, отколкото спестявате - радиоактивна посуда и парцалки боядисани с токсични бои, например....За лекарства, козметика, дезинфектанти да не говорим.Можем да си ги произведем в излишък на прилична цена и по-добро качество.
96
2
 
4
 
! Отговори
Скептик преди 4 години
Китайците ли ви накараха да модифицирате храните, да модифицирате вирусите с "хуманни" цели.
95
2
 
6
 
! Отговори
Скептик преди 4 години
Пречат ви Руския газ, Китайските лекарства, Китайската електроника..... Интересно защо не потърсите причината във вашата алчност. Кой ви накара да приватизирате печеливша и стратегическа индустрия? МВФ, СБ..... Кой ви накара да занемарите болниците и да ги превърнете в търговски дружедтва? Мао ли ви накара? Калинки смръдливи.
94
0
 
2
 
! Отговори
Охоооо преди 4 години
Добро утро, Европа.
93
2
 
4
 
! Отговори
Лол преди 4 години
Толкова сме зависими, ако не беше заради тях сега нямаше целия свят да пламне, защото *** го криха толкова време, това незначителното вирусче за което заключваха собствените си хора в къщите им с метални пръти, а други горяха живи.
92
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
ББ, poy, КИТАЙ И РУСИЯ.........и так дальше........ва тник и като лЕнин да пишеш пак оставаш прозрачен бивш зКпЧ.
91
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Само изолация за вас.
90
4
 
4
 
! Отговори
ББ преди 4 години
"Настоящата зависимост от китайски и индийски доставчици става опасна", казва председателят на Синдиката на германската химико-фармацевтична промишленост...а за кубинските лекари..това е неоспорим факт,а и няма 100 преяждащи семейства обслужвани от политици и магистрати,всички са бедни и щастливи,никой не внася *** да трови хората за да може да ака в златна тоалетна и да ходи с бодигардове,това няма да е последният вирус..ще има продължение и тогава истината ще лъсне..Бог е шегаджия...жесток
89
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Кубинските лекари се справиха с епидемията на вируса ебола в Африка."Това даже Alex Jones не може да го "измисли".
88
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
рушия е изкарала цистерните с квас по централните площади на паланките да посрещат корононосителите..хи хи.
87
4
 
13
 
! Отговори
Китай и Русия преди 4 години
Китай и Русия помагат на останалия свят. Това виждаме след като Путин вдигна самолетите с помощи за Италия. Няма ЕС, няма сащ, няма ги онези големите приказки за солидарност и т.н. За нас е ясно, че можем много, но нямаме нищо. Можем да имаме производство на всичко, което искаме и да сме автономни в такива ситуации. Можем да имаме яко здравеопазване и да сме сигурни в такъв момент.Като погледнем, колко храна внасяме вместо да си я произведем и да задържим работна ръка тук ..