Технологичен бойкот - Путин ще бъде изтласкан в орбитата на Китай?

Москва предприе безпрецедентни допълнителни мерки за цензуря
Обновена: 14 мар 2022 15:01 | 14 мар 2022 15:01, Анисия Иванова
149
Технологичен бойкот - Путин ще бъде изтласкан в орбитата на Китай?
Снимка: Bloomberg

Кампанията да се спре достъпа на Русия до технологии - на всичко от iPhone и обяви в Airbnb до отбранителна електроника - е безпрецедентен експеримент, който рискува да изтласка Владимир Путин още повече в орбитата на Китай.

Използвайки контрола върху износа като инструмент, САЩ поведоха усилията да лишат Русия от компоненти, които са й необходими за високотехнологична индустрия и съвременни оръжия, с надеждата да гарантират, че президентът Путин ще почувства болката от решението си да нахлуе в Украйна. Това принуди производителите на компютри, чипове и сензори да спрат доставките за Русия, пише Bloomberg.

В същото време много от най-големите американски компании отидоха по-далеч, като на практика установиха технологичен бойкот на нацията. Идеята, насърчена от украинските лидери, е, че лишаването на руснаците от достъп до технологии и дигитални платформи ще предизвика обществени протести и ще подкопае военната кампания на Путин.

Но никой досега не е опитвал модерна технологична изолация в такъв мащаб и е трудно да се каже как в крайна сметка ще реагират 145-те милиона души на Русия. Отдалянето на руснаците от онлайн услугите може да подкопае продемократичните активисти, които се стремят да организират антивоенни протести. И може би най-важното за САЩ - заплашва да доближи Русия до съперниците им, най-вече Китай.

"Трудно е да се мисли за исторически паралел“, каза Питър Сингър, американски военен стратег и автор.

Сингър отбелязва, че САЩ винаги са се опитвали да контролират веригата за доставки на врага. Това включва усилията на Вашингтон да прекъсне достъпа на Япония до сурови ресурси като петрол, каучук и калай след инвазията на тази страна в Китай през 1937 г.

„Това, което е различно днес в дигиталната ера, е, че достигате до компонентите – чиповете и други части от нея“, каза той.

Ограничаването на онлайн услугите води до дилема. Това допълнително разделя интернет и заплашва да влоши цензурата и дезинформацията.

Високопоставен служител на администрацията на Байдън призна експерименталния характер на технологичните ограничения. Никой не знае как ще се развие ходът за контрол на износа по отношение на детайлите, каза служителят пред Bloomberg News. Но икономическото разделяне, поддържано както от правителството на САЩ, така и от технологичните компании, изглежда като „точно това, което е необходимо“, каза служителят.

Администрацията заяви, че нейната забрана - заедно с усилията на съюзниците - ще отреже повече от половината от високотехнологичния внос на Русия. И този ход ще запази извън страната стоки на стойност 50 милиарда долара в продължение на три години.

Съюзниците на САЩ, включително Европейския съюз, Обединеното кралство, Япония, Австралия и Нова Зеландия, се съгласиха да възприемат подобни политики. Южна Корея, ключов доставчик на смартфони за Русия, също наскоро се присъедини към усилията. Американските компании, които нарушават правилата, рискуват затвор, големи глоби и забрани за износ, докато на чуждестранни компании може да бъде отказан достъп до американски компоненти.

Политиката има прилики с усилията на САЩ да накажат китайския телекомуникационен гигант Huawei Technologies Co. През 2020 г., когато търговското напрежение с Китай се разгоря, администрацията на Тръмп прекъсна достъпа на Huawei до критични чипове, от които компанията се нуждаеше за смартфони и 5G операции.

"Вземате правилата за Huawei и ги прилагате към цяла държава, цяла икономика“, каза Мартийн Расър, бивш старши офицер в ЦРУ, който изучава технологиите и националната сигурност.

Ходът за отрязване на Русия беше замислен като част от възпиращ пакет месеци преди страната да нахлуе в Украйна. Дон Грейвс, заместник-министър на търговията на САЩ, каза, че не се очаква контролът върху износа да има незабавно въздействие. Но през следващите седмици или месеци отбранителният, аерокосмическият и морският сектор „ще започнат да изпитват истинска болка“, тъй като запасите от чипове и друга електроника в Русия намаляват, каза той в интервю.

Когато изключите екосистемата на чиповете, Путин губи своите напреднали военни способности, каза Грейвс. Руските потребители също ще усетят въздействието, добави той, позовавайки се на трудности при получаване на компютри и резервни части.

 В крайна сметка изборът е на Путин - "ако това има някакъв вид дългосрочно технологично въздействие върху руската икономика и руския народ“, каза Грейвс. "Неговият избор е да спре войната - да изтегли войските си."

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., водещ производител на модерни чипове, вече се съгласи да не доставя на Русия полупроводници, въпреки че Китай може да предложи други възможности. Китай е най-големият доставчик на електроника за Русия, който представлява една трета от вноса на полупроводници и повече от половината от компютрите и смартфоните.

Базираната в Шанхай Semiconductor Manufacturing International Corp., или SMIC, е ключов източник на чипове, но Вашингтон ще разчита на тази компания също да прекъсне доставките.

През последните дни Москва предприе безпрецедентни допълнителни мерки за цензуриране на интернет. Кремъл затвори Facebook на Meta Platforms Inc. и ограничи достъпа до услугата на Twitter Inc. и други платформи, принуждавайки руснаците да разчитат повече на държавните медии. Това затруднява групите да организират антивоенни протести и да документират нарушенията на човешките права, каза Фънк. TikTok също спря предаванията на живо в Русия.

Целият анализ четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


149
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
19
 
16
 
! Отговори
Ъъъъъъ преди 2 години
Русия винаги е била и ще бъде нищо повече от суровинен придатък на Цивилизования Свят.
16
8
 
16
 
! Отговори
АНОНИМЕН преди 2 години
Смехотворна статия.
15
15
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Примляскващ Сигурно ти е било и интересно как ще поставят Русия на колене, а ето, че вече се моли на Китай за ВОЕННА помощ. Пълно унижение за Джуджака. :)))))
14
2
 
10
 
! Отговори
до 9 преди 2 години
Аз имам колеги двама китайци. ИТ сектор. Сумарно месечно държавата печели повече от тях, отколкото от 50 бачкатори в склад, например. Взимат по 15к заплати, сериозни програмисти и няма скрито-покрито откъм осигуровки и плоски данъци. Имам и други познати китайци- все заможни. А тия с китайските ресторанти не искам да ги коментирам- те са дъното.
13
21
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
БВП на Китай е 18 трлн. долара, а на Русия е по-малко от 2 трлн. долара (преди санкциите). Тази война е последния пирон в ковчега на Русия като световна сила. Оттук нататък, това което остане от Русия ще има сателитна функция на Китай и ще има в най-добрия случай само регионално влияние.
12
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Най-интересното пред стои. България ще излезе скоро на сц ената. Не с тия умни управленци обаче.
11
16
 
22
 
! Отговори
Росен Плевнелиев преди 2 години
Да направим един гей парад с плюшени мечета срещу руския Хитлер!!
10
12
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 3 "Щом свърши войната санкциите ще започнат да падат една по една!! Неизбежно е, бизнеса иска да работи!" Само ако резултата от войната е пълна капитулация на Русия. ВСЯКО друго развитие означава, че мерките срещу Русия само ще се засилват. Всички русфили трябва да са наясно с това. ВРЪЩАНЕ НАЗАД НЯМА.
9
15
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Истината е че икономика и държава колкото и голяма да е , отрязана от целия свят и заклеймен агресор не я чакат добри дни . Няма инвеститор който да вложи пари там в следващите десетилетия , особено след заплахите за национализация (комунистически термин). Единствения му полезен ход е да връща войската си и да признае поражение.
8
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не знам за Русия, но в София китаиците стават все повече ?? Как ги пускат да живеят в България, не вярвам всичките китайци да имат китайски ресторанти?
7
13
 
13
 
! Отговори
Абе преди 2 години
Даже руските икономисти предричат спад на БНП на Русия за тази година с повече от 10%, което ще я прати директно при аутсайдерите от 3-я свят.
6
9
 
17
 
! Отговори
Примляскващ преди 2 години
Интересно как ще притисне Китаеца да не доставя чипове за Русия
5
20
 
21
 
! Отговори
до 2 преди 2 години
Притрябвала му на Китай икономика с размерите на тази на България и Румъния взети заедно... Руския беден голтак с БВП на глава от населението колкото на Зимбабве никой го не ще. Китай иска близост с ЕС и САЩ, защото там стокообменът е около 10000 пъти по-голям, отколкото с голташка Русия.
4
25
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия се върна не 200, а 300 години назад. Всеки заможен се чуди как да избяга. 1 милион вече го направиха, а до някоя и друга седмица Русия ще има повеже бежанци от Украйна и изтока, взети заедно.
3
9
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Щом свърши войната санкциите ще започнат да падат една по една!! Неизбежно е, бизнеса иска да работи!
2
19
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да се чете: "могъща" Русия ще бъде купена от Китай. Руснаците да започват да учат китайски.
1
8
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да бе, щото тука няма цензура... присмял се хъpбел на щърбeл...