Няма да има увеличаване на данъците или замразяване на доходите, заяви пред БНТ министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.
"Дупката в бюджета е около 18 млрд. лв. Условно казано, 12 милиарда трябва да бъдат намерени под една или друга форма. Аз съм убеден, че ще се намерят. Няма по никакъв начин да бъде засегнато социалното министерство, а хората няма да усетят липса на средства", каза Гуцанов.
Гарантирано е, че ще има пенсии и социални плащания, допълни още той.
Най-голямата дупка в бюджета идва от увеличението на пенсиите и заплатите в Министерството на отбраната и МВР. Гуцанов обаче уточни, че това са решения на НС.
"Освен това тези хора заслужават - едните са отдали живота си, за да имаме тази страна в момента, а другите я защитават", каза Гуцанов.
Министерският съвет ще реши дали да посегне на фискалния резерв, но дори да се предприеме такава стъпка, тя ще бъде много ограничена.
"Фискалният резерв в момента е от 9 млрд. и 200 млн. лева. Минимумът, който винаги трябва да се държи, е 4 млрд. и 200 млн. лева, т.е. има достатъчно много резерв", обясни министърът.
Бюджетът ще бъде внесен в парламента до средата на февруари, дотогава има виждания как да бъдат наваксани 18-те милиарда, коментира Гуцанов.
Според него не е грешка отказът да поискаме конвергентен доклад за еврозоната.
"Първо да се види реалното финансово състояние, да се внесе и приеме бюджет и едва тогава да се говори. От БСП сме казвали, че трябва да влезем в еврозоната тогава, когато сме готови".
Той посочи, че е разпоредил проверка дали социалното министерство може да отпусне средства на пострадалите от взрива в Банкя. "Ако отговарят на условията, ще получат помощ от министерството. Става дума за малко под 2000 лв. на човек. Това, което е възможно, ще бъде направено от нас".
Нормално е в началото да има сътресения и отклонения - така Гуцанов коментира заявките на партньорите в "БСП - Обединена левица" за напускане на коалицията: "Мисля, че ще се намери път, включително към г-жа Манолова, да се изговори, защото линиите, които тя поставя, са и наши виждания".
По повод кандидатурата си за председател на БСП Гуцанов заяви: "Бях обявил, че ще се кандидатирам за председател на БСП, още в края на юни, ако се приеме тази политика, на която бях изразител - за край на войните в БСП, за обединение на лявото и за край на войната с президента. Видно е, че тръгнахме да правим това обединение, безспорен е този път и спираме вътрешните битки".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна създава енергийна коалиция, в Киев започват да пускат парното
Вотът в Нидерландия – барометър за популизма в Европа
Залогът на Тръмп върху изкопаемите горива се оказва губещ
Основните щатски индекси се извисиха до рекорден връх за втори пореден ден
Дизелът поскъпва заради двойния удар на санкциите и спирането на работата на рафинерии
Китай изважда електромобилите от новия си петгодишен план за развитие
Властта за въвеждане на еврото в България: "Няма да загубите нито лев"
Рецепта за хляб от червена леща
Чистка: Лудогорец спешно търси и нов вратар
Бижу на Левски може да накаже "сините" днес?
ЦСКА е страховит с Янев за Купата на България
Филаделфия не спира да бие в НБА, сега направи обрат
Голям удар! Лудогорец прилапва бразилец за 4 млн. евро
Дон Хулио освежава Левски отзад и в средата
Театър „София“ пуска билети с 50% намаление за Деня на будителите
Нумерологична прогноза за 29 октомври
Закуска, която обича тялото ви: протеинови овесени ядки с банан
Дневен хороскоп за 29 октомври, сряда
Меркурий преминава в Стрелец на 29 октомври – възможни са напрежения в общуването
Книга събира 30 практики, които помагат за изчистване и балансиране на енергийното поле
Без ток във Варна на 29 октомври 2025
Отбелязваме Световния ден за борба с инсулта
Времето във Варна на 29 октомври 2025
Решено! Рая Назарян сяда в председателския стол на НС
Честваме паметта на света преподобномъченица Анастасия Римлянка
С грижа за природата: Преместиха три дървета в крайбрежната зона на Варна (ВИДЕО)
Повечето пластмаса, попаднала в океана, не плава на повърхността: Къде изчезва?
Загадъчно: Свързват появата на ярки точки в небето с периодите на ядрени опити
За първи път заснеха изхвърляне на плазма от звезда – аналог на Слънцето
Изумително откритие: Живот под ледената шапка на Арктика
Вулкан в Космоса: За първи път е открит спътник на планета извън Слънчевата система
Откриха къде на Марс може да има канали с течна вода