Починал е ирландският турист, пострадал тежко край хижа „Бъндерица“, съобщиха от МБАЛ-Разлог, където беше настанен в изключително критично състояние.
От ПСС съобщиха, че мъжът е на 29 години. Според първоначалната информация, туристът е бил част от група, която е правила снимки на фона на красивата природа, когато е загубил равновесие и е паднал в улеите под връх Тодорка.
Сигналът за тежко пострадал 29-годишен ирландски турист е получен в сряда в 14:30 часа от Ивайло Лефтеров, дежурен в Централен денонощен пост на ПСС. Изпратен е спасителният екип на ПСС-Банско, припомня бТВ.
Планинските спасители преценяват, че състоянието на пострадалия е много тежко и е потърсена помощ по въздуха чрез ЦСМПВ и медицинския хеликоптер.
Хеликоптерът излита, но поради възникнала техническа неизправност екипажът следва процедурите и извършва безопасно кацане. Мисията му е прекратена, а хеликоптерът се връща в базата.
Въпреки че хеликоптерът не успява да достигне пострадалия, спасителната акция продължава по земя и благодарение на бързата и професионална работа на екипа на ПСС на туриста е оказана първа долекарска помощ и с носилка във вакуум матрак е транспортиран до Бъндеришка поляна.
Oт там с моторна шейна е свален жив до паркинга на „Стара котва“ и с линейка на ЦСМП Разлог е откаран в болницата в града. Поради изключително тежкото състояние на пострадалия той е транспортиран от Разлог до болница в София за лечение.
„Ударил се е най-вероятно в скали, защото има тежка черепно-мозъчна травма. Уговорил съм приемане в София. Ако трябва да се прави хирургична намеса, вече те ще преценят, аз не мога да кажа“, каза по-рано вчера д-р Сашко Караджов, реаниматор в МБАЛ-Разлог.
По-късно от болницата казаха, че ирландският турист остава в лечебното заведение, докато не бъде стабилизиран, за да могат да го транспортират в София, като е направена и консултация с националния консултант по неврохирургия.
Хижа „Бъндерица“ е в Северен Пирин, разположена на левия бряг на река Бъндерица на 1810 м надморска височина. Намира се на 14 км от град Банско, до който води асфалтиран път.
В непоследствена близост – на 300 метра югозападно по асфалтовото шосе – има пригодено място за палатъчен лагер.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пътища към финансова стабилност в ежедневието
Kaizen Gaming подкрепя Фондация „Добро за всеки“
Куба е поредният разочарован съюзник на Кремъл. Какво следва за Иран?
Китайски стартъпи за роботи привлякоха вниманието на инвеститорите
Китай измести САЩ като най-големия търговски партньор на Германия
Британският бизнес продължава да се възстановява втори пореден месец
Кметът Благомир Коцев поиска финансова помощ за МБАЛ "Св. Анна"
Опасно бебешко мляко прати 13 новородени в болница
Kaizen Gaming подкрепя Фондация "Добро за всеки"
AI влиза в училище: Нова ера в българското образование
Александър Донски е на полуфинал в Индия
Националка на България със загуба в САЩ
Рик Карсдорп
Излъчват масовия старт при жените на голям екран в Троян
Бразилия защити Вини, поиска строги наказания
Пече се нов голям трансфер: Левски е на крачка от четирикратен шампион
Женски хороскоп за март 2026
Знаци, че сте токсични към себе си
5 чудни рецепти за баница за Сирни заговезни (Прошка)
Къмпинг „Градина“ удължава кампанията си за ранни записвания до края на февруари
Леопардов принт и цветя от Carolina Herrera за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
7 камъка за късмет в годината на Огнения кон
Съдът прекрати производството по предсрочното освобождаване на Брендо
Какво ще бъде времето в събота?
АПИ алармира: Утре се очаква сняг в 13 области, тръгвайте подготвени
Оставиха в ареста варненка, държала с цел разпространение фентанил и хашиш
Съдът остави в ареста задържан за опит за убийство в Морската градина на Варна
Официално: Милена Милотинова сменя Емил Кошлуков начело на БНТ
По пътя към Луната и Марс: От каква технология се нуждае човечеството
Застреляха в дома му известен учен, открил вода на далечна планета
Perseverance вече се локализира сам на Марс: НАСА внедри системата Mars Global Localization
Холивуд ни лъже за астероидните пояси: Колко трудно е да се прелети през тях
SpaceX отново получи разрешение за кацане на ракети Falcon 9 на Бахамите
Техническа проверка в Axiom Space: Тестват скафандърът AxEMU за кацане на Луната