Управляващите от “Прогресивна България” отказаха да говорят, но предадоха на Турция находището “Хан Тервел”, заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, съобщиха от пресцентъра на партията.
От “Възраждане” са категорични, че решението е взето без знанието на опозицията и припомнят, че са искали изслушване на министъра на външните работи за находището “Хан Тервел” през месец юни т.г., но управляващите не са допуснали то да се проведе в пленарната зала.
Поводът за исканото изслушване беше откритата намеса на турската държава, включително и при посещението на външния ѝ министър Хакан Фидан, изявените претенции към българска инфраструктура, както и намеренията за отдаване на концесия на магистрали, добив на енергоресурси и опит за диктат върху българската външна политика, посочиха от партията.
В искането си за изслушване от "Възраждане" припомнят, че на 18 февруари 2026 г. турското министерство на енергетиката съобщи, че турската държавна петролна компания TPAO и Shell са подписали партньорско споразумение за проучвателни дейности в находището „Хан Тервел“ в българската морска юрисдикция. Турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар казва, че районът е близо до находището „Сакария“ и че става дума за петгодишен лиценз в българската изключителна икономическа зона.
Още през юни предупредихме, че пред страната ни стои рисковият въпрос – България трябва да знае ясно кой държи дяловете, кой е операторът, кой носи отговорност, какви права се прехвърлят, има ли участие на турско държавно дружество и дали всичко е минало през процедурите по Закона за подземните богатства. Най-важният въпрос, който поставихме през юни, беше дали участието на TPAO е официално одобрено от българската държава, при какви дялове и с какви права, защото българските официални съобщения не го изясняват достатъчно, уточниха от "Възраждане".
“Нали помните как ни беше представено уж замразяването (а на практика - отлагане на плащанията) на неизгодния за България газов договор с турската компания “Боташ”? Като голяма победа - уж, турците просто предоговорили, без да искат нищо. Е, първото от това "нищо" вече излезе наяве - Радев подари 1/3 от потенциалните ни газови находища на Турция. Ще има и второ "нищо" - подаряване на магистрала "Черно море" на концесия. Ще има и трето "нищо" - безплатен транзит на ток от Турция през България", каза Костадин Костадинов.
За българската общественост днес вече е ясно, че българската дипломация не е защитила националния ни интерес, вече е виден един от ангажиментите, поети от българската държава, и според публикации в медиите Турция взима 33% от проучванията за нефт и газ в блок “Хан Тервел”, допълниха от партията.
Във връзка с договора с „Боташ“ министър-председателят Румен Радев каза през юли, че България дължи 360 млн. долара. България е натрупала задължения, защото от юли 2024 г. не плаща. На базата на този протокол ние вече намираме ефективни решения, които не натоварват в никакъв случай българските финанси, каза премиерът. Той увери, че това няма нищо общо с магистрала „Черно море“, с безплатен пренос на ток през България, с водите на Марица, Тунджа, с блок „Хан Тервел“, с въздуха, който дишаме. Протоколът от тези отношения в газовата сфера няма нищо общо, с който и да е друг проект, добави Радев.
Турската държавна петролна корпорация („Търкиш петролиум“, TPAO) обяви, че разширява международното си присъствие с енергийни проекти в България и Ирак, пишат турски медии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кандидатурата на Нагел за мястото на Лагард начело на ЕЦБ се придвижва напред
„Галъп“: 42% одобрение за правителството на Радев след първите 100 дни
П. Райков: Петролните резерви спасяват света от мрачния сценарий за цена на петрола от 200 долара
Щерьо Ножаров: Може да има актуализация на бюджета заради неизпълнени капиталови разходи
Световното по футбол тласна цените на жилищата в Норвегия до най-големия спад от шест години
България е сред страните в ЕС с най-голям годишен ръст на търговията на дребно
Как да редактирате текст и подпис в PDF файл онлайн
Голям пожар избухна на АМ "Тракия" край Велинград
Обедна емисия
НОИ обяви кога започва изплащането на пенсиите за август
Гонка с "Гранична полиция" завърши с тежка катастрофа край река Ропотамо
Преображение Господне събра вярващи и пазители на традицията в Преображенския манастир
Байерн гони требъл през новия сезон: Венсан Компани обяви голямата цел
Веласкес разкри какво става с контузените в Левски
Голяма изненада с полета на Левски до Казахстан
Веласкес разкри голямата лъжа във футбола
В Левски ще се действа "От вратата за краката"
Араби надцакаха Левски за анголска голова машина
Янка Рупкина и „Мистерията на българските гласове“ в новата песен на Ели Гулдинг
Тортила с пилешко, хумус и зеленчуци
Маникюри за защита и късмет (+Снимки)
Как сънят влияе върху хормоните - дори повече от храната
3 леки летни рецепти, които ще ви заситят
Домът, в който се прибирате с удоволствие: Уютни акценти от HomeMax
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
FDA одобри Еnlicitide decanoate: Революционна перорална терапия за висок холестерол
Болест на Бехтерев – как храненето може да подпомогне контрола на заболяването?
МЗ предлага три главни дирекции да поемат дейностите на 28-те РЗИ
Как съкращенията на матката влияят върху имплантацията на ембриона?
Екипът на проф. Габровски вдигна на крака 15-годишен борец след тежка травма и парализа
НАП: Всяко трето проверено заведение по Черноморието е с нарушения
Спартак обяви продажбата на свой футболист в елита на Катар
Стотици трудови инциденти у нас са свързани с работата в жегите
Глобиха мъж за хулигански прояви на плажа във Варна
Изплащат пенсиите от утре
Интерактивна карта дава бърз достъп до водните бази по Черноморието