Варанаси е един от най-древните градове, които продължават да бъдат обитавани, и индийците го смятат за свещен. Градът е разположен на левия бряг на река Ганг, чиито води също се смятат за свещени. Но скоро ще дойде мусон във Варанаси, който ще сложи край на плуването във водите на Ганг. Там децата се къпят в реката непрестанно, но това се оказва доста нездравословно и дори опасно, пише БиБиСи.
Река Ганг е изключително замърсена - в нея се изливат отпадни води, плуват промишлени отпадъци, дори има останки от кремирани тела. Родителите си затварят очите за това и позволяват на децата си да се къпят, защото вярват в специалните сили на водата от Ганг.
"Ние сме хора от свещен град, нищо не може да ни се случи във водата", казва майка на 13-годишно дете, която не иска да повярва, че Ганг може да е замърсена.
Треньор, който дава уроци по плуване в реката, дори хвали вкусовите качества на водата. "Веднъж пийнеш ли, без да искаш, ти се иска отново и отново", твърди той.
Според хиндуистката религия река Ганг е божествена и водите ѝ са пречистващи, но учените мислят точно обратното.
Около 300 милиона литра битови отпадни води се изхвърлят в реката всеки ден. Във Варанаси, който е милионен град, се вливат 35 канала, като два от тях са само на два километра разстояние от мястото, където се провеждат уроците по плуване. Това може да обясни защо изследванията сочат, че в реката са установени 35 пъти повече бактерии от допустимите граници.
Заради промишлените отпадни води се отлагат във водата и тежки метали, и хром.
Освен всичко останало в реката има и останки от кремирани тела. Според хиндуистката вяра част от кремираното тяло трябва да бъде пуснато по течението в свещените води на Ганг.
Около 32 000 тела се кремират на година на две места в града. Едното е близо до мястото, където децата се къпят. Труповете на бедните и бездомните също се хвърлят във водата, ако близките им нямат пари за кремация. От това още повече се увеличава рискът от развитие на болести.
През 1986 г. британски бактериолог е установил, че водите на Ганг имат антибактериално действие срещу холерата.
Учените наблюдават, че децата, които се къпят в реката за първи път, се повлияват зле от бактериите във водата. Но когато баните станат чести и бактериите попаднат в червата, децата развиват естествен имунитет.
Според хлапетата плуването в реката е най-забавното занимание през лятото и единственият начин за охлаждане по време на жегите. Някои малчугани обаче знаят, че водата е мръсна. Малко момченце признава, че водата е зелена и мътна, и споделя, че често му се случва да глътне малко от нея, докато задържа дъха си под водата.
Миналата година е имало деца, които са се оплаквали от треска, диария и алергии. Според докторите причината е била водата на Ганг, но родителите не искат да повярват, че свещената вода може да причини болести.
Индийското правителство се е опитало да почисти водите на Ганг преди 30 години, но без особен резултат.
Единственото, което може да спре хората да се къпят в Ганг, е мусонът, който прави водите на реката много опасни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Има четирима ранени при среднощните руски удари по Киев
Зеленски за първи път посещава Сърбия на фона на отслабващото руско влияние в Белград
Германски стартъп разработва дрехи, които възпрепятстват AI камерите за наблюдение
Фед трябва да започне да се вслушва в мнението на обикновените хора
S&P 500 записа нов рекорд в очакване на отварянето на Ормузкия проток
Кадър на деня за 7 август
Рецепта за пълнени тиквички с кайма и ориз
Какво знаем за езика на птиците и поведението им в природата
В "България сутрин" на 9 август от 9:30 часа: Защо тропичните нощи стават все по-чести в България?
Петима от лабораторията за фентанил остават в ареста, двама са под домашен арест
Асен Митков стресна левскарите с признание
Лазаретът "управлява" трансферите в Левски
Само Стойчо Младенов остана пред Христо Янев
Вкарал за Левски в Шампионската лига спира с футбола
Барса засилва капитан в Ливърпул, за да има пари за Родри
Ясна е програмата на Левски до реванша с Кайрат
Любовен хороскоп за 10 - 16 август
Енергийна салата с пилешко и киноа
5 рецепти за домашни еко препарати за почистване
Етерични масла срещу хлебарки
Нумерологична прогноза за 8 август
Италианска бисквитена торта с маскарпоне
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Варненката Тея Николова: Ще покажа най-доброто на европейското по плуване в Париж
Пьотр Нестеров е на полуфинал на турнира в Пловдив
От ПСС излязоха с няколко препоръки към туристите в планината
Оранжев код за опасни жеги в 21 области днес
Огнеборците са реагирали на 150 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (8 август)