Избори, референдуми, трагедии, обрати, спортни емоции и... продължаваща мигрантска вълна в Европа. Това беляза светът през отиващата си 2016 година, която трябва да отбележим, беше високосна.
Време е да се обърнем назад към най-важните събития през отминалите 366 дни.
И по станала традиция екипът на Dnes.bg даде думата на своите читатели, които сами да преценят: Кое е най-важното световно събитие за 2016 година? В традиционната ни анкета участваха точно 3246 наши читатели, гласували в периода 9-20 декември 2016 година.
И те решиха: Изборът на Доналд Тръмп за президент на САЩ е най-важното международно събитие за 2016 година. За него са гласували точно 33% от нашите читатели. Така за всеки трети анкетиран краят на битката между Тръмп и Хилари Клинтън за наследник на Обама е без конкуренция тази година.
Войната в Сирия и отношенията на Великите сили към конфликта са събитие №1 за 17% от нашите читатели. Заради военните действия, и в отношенията между САЩ и Русия настъпи хлад, а в края на годината в Турция бе застрелян и посланикът на Москва в Анкара Андрей Карлов.
Brexit – без съмнение най-шокиращият референдум през тази година, реши, че Великобритания трябва да се раздели с ЕС. Тази година Камерън отново изигра коза с референдума за еврочленството на среща на върха в Брюксел през февруари, успя да извоюва "специален статут" на Обединеното кралство в ЕС, след което насрочи дългочакания референдум за 23 юни и обяви, че ще се бори за оставане на страната си в блока. Уви, до голяма степен изненадващо евроскептиците победиха, а ударната вълна от Brexit-а далеч надхвърли пределите на острова. И нареди събитието като третото най-важно за 2016 година с 16% от гласовете на нашите читатели.
Плъзналата популистка вълна в Европа и бъдещето на ЕС бе най-важното събитие за 12% от анкетираните. Референдуми, подем на национализма, обещания за решаване на проблемите... Тази вълна едва ли ще остане само в 2016 година, а със сигурност ще се пренесе и през тази 2017 година.
Кървавите атентати във Франция, Белгия и Германия, които отново отнеха човешки животи и се опитаха да всеят страх в Европа, бяха определени от 6% от анкетираните за най-важно събитие.
Продължаващото напрежение по оста САЩ – Русия събра подкрепата на 5 на сто от всички гласували. Разногласия за Украйна и Сирия, обвинения в кибератаки и други бяха само част от недоверието между двете суперсили. Сега светът очаква с интерес влизането на Доналд Тръмп в Белия дом – събитие, в което мнозина виждат шанс за стопляне на отношенията между Москва и Вашингтон. А дали това ще стане ще ни покаже 2017 година!
В средата на юли Балканите бяха в ступор – опитът за преврат в Турция, който се опита да отстрани от власт президента Реджеп Ердоган. Последваха гонения срещу противниците му, а действията на властта в Анкара развалиха отношенията между южната ни съседка и ЕС. Всички тези събития бяха определени като събитие №1 от 4% от нашите читатели.
Също толкова смятат, че смъртта на легендарния кубински лидер Фидел Кастро е най-важното нещо, което сполетя света през 2016 година.
Трагедията с падналия самолет на бразилския футболен клуб Чапекоензе в края на ноември събра 2% от гласовете на нашите читатели, а едва 1% от анкетираните смятат, че събитие №1 са първите Олимпийски игри, които се проведоха в Южна Америка през август тази година.
И така – 2016 година е в историята. Какво ни готви Новата година ще видим в следващите 365 дни. На нас ни остава да се надяваме на повече добри и позитивни събития и по-малко трагедии. И една мирна, щастлива и сплотена Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Референдумът за съдебната реформа подлага на тест коалицията на Мелони
Мъск: Проектът за чипове между Tesla, SpaceX и xAI ще стартира в Тексас
Тръмп дава на Иран 48 часа за Ормузкия проток, заплашва да удари електроцентралите
Войната с Иран заплашва да разтърси веригата на доставки на чипове
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
Ритуалите за късмет, здраве и успех преди и сега - говори етнологът Лилия Старева
Хороскоп за 22 март: Емоционален ден за Скорпионите, трудности за Телците
Мачовете по телевизията днес, 22 март
"Червена мощ": ЦСКА не е бил толкова силен от 19 години
Христо Янев с крути мерки в ЦСКА
Левскар сложи Христо Янев в малкия си джоб
Ето защо ЦСКА изостава толкова от Левски и Лудогорец
Левски с уменията на перфектния хищник
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Тръмп със заплаха към Иран: Или отваря Ормузкия проток, или удря електроцентралите му
Френската гимназия във Варна празнува 68-годишнина
Словения гласува на важни парламентарни избори
Цените на повечето основни хранителни стоки отново скачат
Ето кои са именниците днес
Катастрофа между линейка и автобус на пътя София-Варна, има загинал
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната