Ценен епиграфски паметник – милиарна /пътна/ колона с надпис в чест на римския император Филип І Араб и неговия син, беоткрита при Археологическата експедиция на Националния исторически музей, която прави разкопки на римската крайпътна станция Состра до с. Ломец, Троянско.
Експедицията е ръководена от доц. д-р Иван Христов, зам.-директор на НИМ, съобщиха от музея.
Колоната е висока 2,20 м и върху нея, на 19 реда, е изсечен официалнен надпис в чест на императора. Според епиграфа Николай Шаранков от СУ "Св. Климент Охридски", надписът е от 244 г. В него се среща и името на управителя на провинцията - Прастина Месалинус.
Поводът за издигането на колоната може да е било преминаването на Филип през Балканите на път за Рим през лятото на 244 г. /не е изключено владетелят да е посетил кастела Состра/, или пък обявяването на Филип Млади за „цезар“.
В най-долния край на надписа е отбелязано разстоянието - 1 римска миля от кастела до римската станция /преториум/, открита преди две години от Иван Христов, близо до сегашните разкопки.
Епиграфският паметник е третият в „колекцията“ на доц. Христов. От 2000 до 2016 г. в Состра са открити цялостно запазени постаменти за статуи на римските императори Антонин Пий /146 г./ и Галиен /254 г./. Те, заедно с новия паметник, са перлите в лапидариума на музея в Троян.
Протекли на два етапа, през тази година разкопките на Состра донесоха ценни сведения за изграждането на римския път пред крепостните стени – част от голяма римска магистрала, започваща от Дунава - при Ескус /днешното село Гиген, Плевенско/ и стигаща до Филипополис /Пловдив/.
Разкрита е голяма дължина от пътя, разделен на две платна с осова линия, с банкет и широчина 7 м. Този участък от пътя съществува до средата на ІІІ век. В най-горния пласт от пътя са открити десетки монети, сечени в градовете на провинция Мизия и Тракия.
Петнадесетата експедиция на НИМ продължава да проучва обширен общински парцел, разположен източно от главната порта на кастела Состра, като работата е финансирана от Община Троян. Целта е да бъде проучен терен, предназначен за построяването на посетителски център, паркинг и съпътстваща туристическа инфраструктура. Подробният устройствен план е одобрен от Министерството на културата.
За първи път в Община Троян са предвидени средства за изготвяне на проекти за консервация и адаптиране на римските старини, които също ще бъдат подложени на съгласуване от страна на Министерството на културата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Чаят заплашва електропреносната мрежа на Великобритания на Световното по футбол
Цената за превоз на контейнери от Азия за Европа е скочила с 50% от началото на войната с Иран
САЩ и Иран все така не могат да постигнат мир в навечерието на 100 дни от началото на войната
Шефът на „Роснефт“: Затварянето на Ормуз е опит да се измени енергийният пазар в полза на САЩ
Технологичната Marvell и производителят на електроника Flex са новите членове на S&P 500
Като вълните в морето: Ще помогне ли еврото на „развълнуваната“ икономика на Исландия
Задържаха мъж, заплашил с нож кондукторка и ранил шофьор на автобус в Бургас
Буря с градушка и силен вятър връхлетя Монтана (+ВИДЕО)
Йотова: Най-отговорната ни мисия е да оставим мирен свят на децата си
Благословия от Вселената за 4 зодии на 7 юни
Пламна зеленчуковата борса в Бургас
Бивш на ЦСКА ще пази за новака в елита
ЦСКА е без аналог в България
Съдията ощетил брутално ЦСКА срещу Лудогорец вече няма да свири в Първа лига
Левски започва да плаши, уреди трети трансфер
Никола Цолов с точка от спринта в състезание без драми
ЦСКА пред голяма сделка, взима без пари национал на България
Маслени сладки за Летен Тодоровден
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 юни
Комплименти, които манипулативните хора използват
Любовен хороскоп за 8 – 14 юни
Дневен хороскоп за 6 юни, събота
Нумерологична прогноза за 6 юни
„Бурята“ на Виктор Бодо открива международната програма на „Варненско лято“
Димитър Гърдев за взрива на дрон в Румъния: Опасността е реална
Коста Стоянов: Няма как кмета на Варна да не е знаел за случващото се в "Баба Алино"
Три торнада удариха едновременно Литва при брутална буря
Премахват незаконната ограда на селището в Баба Алино пред погледа на земеделския министър
Ваня Стефанова: Очаквам решителни действия ако се потвърди престъпна дейност в Баба Алино
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико
The Exploration Company с успешен тест на системата за приземяване на капсулата Nyx