Една окървавена ръка се потапя в стъклена купа с лед, като мигновено оцветява прозрачната течност в червено. В случая червеното е цветът на амбицията, а ръката принадлежи на 19-годишния Андрю, който желае не просто да бъде добър барабанист, той иска да стане велик.
Този кадър е повече от ключов, а предисторията и онова, което следва се разкрива във филма „Камшичен удар“, чийто сценарист и режисьор е Деймън Чазел. Категоризирана семпло като „музикален филм“, лентата е много повече: обостряща сетивата и емоциите драма, която поставя на фокус човешкия стремеж към успех и признателност и прави прецизна психологическа дисекция на амбицията като резултат от комбинацията от жаждата за признание и вродения талант; като комплекса като двигател и любовта като мотив.
Сценарият ни отвежда в сърцето на Манхатън и отваря пред нас вратите на най-елитната музикална джаз школа в света – мястото, където трябва да се появи следващият Чарли Паркър или Дюк Елингтън. На преден план излиза Андрю (Майлс Телър) – момче, което най-много се страхува да не потъне в посредствеността, която вече е сполетяла живота на баща му, и е готово на всичко, за да се превърне в Някой, и елитният преподавател, джаз виртуозът Терънс Флечър (Дж. К. Симънс), известен със специфичните си методи на обучение, които могат да докарат по-чувствителните натури до самоубийство. Буквално.
По време на една от своите репетиции Андрю бива забелязан от Флечър и получава уникалната привилегия да стане част от неговия оркестър, респективно огромен шанс да се качи на музикалния небосвод. Нахъсаният барабанист обаче няма никаква представа какво го чака, когато за пръв път прекрачва прага на репетиционна номер 9...
Както стана въпрос малко по-горе, „Камшичен удар“ излиза далеч извън рамките на просто поредния музикален филм, който проследява пътя на някой млад талант. Това е един изпълващ сетивата и емоциите трилър, разкриващ кошмара, в който може да се превърне борбата за доказване.
Лентата изобилства от моменти, които ще ви накарат да впиете нокти в облегалката на седалката – в името на добрия съспенс няма да разкриваме какви точно са те, но ако притежавате слаби нерви, непоносимост към кадри, изпълнени с кръв и не ви понася психологическия тероризъм, предупреждаваме, че изпитанията, на които деспотичният Терънс Флечър подлага младия Андрю (и които той сам си причинява, движен от болното желание за успех), ще ви поставят на емоционална граница, която не се знае дали искате да преминете.
„Камшичен удар“ прикова вниманието на западната критика, като пожъна успехи на фестивала в Сънденс (Голямата награда на журито 2014, Награда на публиката 2014) не само заради майсторската режисура. Филмът кара зрителят да разсъждава над множество екзистенциални въпроси като например какъв по природа е универсалният човешки стимул: дали това е добрата дума и похвалата (които според Флечър са най-голямото зло на Земята). Или успехът към изваждане на пълния потенциал се крие в поставянето на индивида в една крайна среда, съчетаваща психическо и физическо унижение.
Колкото до актьорския състав, той е безкомпромисно добър – звездата на Майлс Телър (Проектът Х, Дивергенти) притежава пълния потенциал да засвети ярко на кинонебосклона, имайки предвид майсторски пресъздадените емоции. Хлапето прави повече от зряла роля и вещо пресъздава героя си, разкъсван от амбиция, мечти и комплекси.
Тук може да се вметне и любопитният факт, че самият Майлс е запален барабанист и изпълнява сцените с изтощителните репетиции почти изцяло сам, а в много от кадрите кръвта по ръцете му е реална.
Дж. К. Симънс, който познаваме най-вече от участията му в поредица касови сериали и от холивудски блокбъстъри като „Спайдърмен“, критиката заслужено описва като „невероятен“. Нещо повече – в „Камшичен удар“ той е самият дявол в бибоп вариант.
Вместо заключение ще допълним само, че освен всичко, „Камшичен удар“ вече се спряга като вероятен победител на предстоящите Оскари и то в цели няколко категории. Стана ли ви интересно?
Може да видите лентата на 31 октомври, в Евро Синема в София, в рамките на So Independent 2014.
Вижте и трейлъра на филма:
Автор: Мартина Панайотова
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Азиатските пазари не намериха единна посока след ръстовете на Wall Street
САЩ създават нова AI платформа за достъп до научни данни
България записва рекордни продажби на нови коли през октомври от началото на годината
Германия започва разполагането на новите израелски противоракетни системи Arrow 3
Пазарният дял на стейбълкойните в криптосектора стигна двугодишен връх от над 9%
Имотната треска в Дубай кара предприемачите да наберат дълг за 6 млрд. долара
Ще има ли заплати в градския транспорт? 27 млн. евро търсят в София, Варна и Русе
Владо Перев след нападението: Европа толерира насърчаваната от Русия омраза в РСМ
Вендинг машините няма как да работят само с евро от 1 януари
Държавата е майка за едни и мащеха за други: Исканията на синдикатите в Бюджет 2026
Ваучерите за храна да станат 300 лв. през 2026 г. - в бюджета няма заложено увеличение
Едва 8% от германците вярват в световна титла за Бундестима
ФИФА дари 1 "арабски" милиард на развиващи се страни
Аморим каза защо Юнайтед се провали
Скандалът в НБА: Чонси Билъпс пледира невинен
Разкриха рецептата за титла на Левски
В Берое е имало голям скандал
5 рецепти за нисковъглехидратна вечеря за жени след 40
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Tricky се завръща в София на живо на 12 юни 2026 година
Пет години „Глина“ – Виктория Бешлийска със специално колекционерско издание на дебютния си роман
От табу до бизнес: историята на успеха на еротичен онлайн магазин и разширяването му в Европа
6 храни за прочистване на бъбреците и против камъни
Валери Божинов към Боби Михайлов: Знам, че ударът е тежък, но твоят характер е още по-силен
Румен Радев: Правителството се опитва само да се събори
Проучване: Над половината българи подкрепят повишаването на МРЗ
Заведенията скочиха срещу бюджет 2026
Два района във Варна остават без вода днес
НАСА промени договора си с Boeing
На Марс няма течна вода, показва ново изследване
Екипажът Crew-12 ще излети към МКС по-рано от планираното
В САЩ тестваха автономно въздушно такси от следващо поколение
Учени откриха какво може да превърне една ябълка в лекарство против рак
За първи път от 10 хил. години: Вулкан в Етиопия изригна зрелищно, в Индия очакват замърсяване