Владимир Путин ще нахлуе в страна от НАТО, ако успее в Украйна. На това мнение е Дейвид Петреъс, уважаван бивш американски генерал и шеф на ЦРУ.
Според него първата европейска страна, към която Путин ще се насочи, е Литва. По думите на Петреъс Русия може да предприеме инвазия в тази балтийска държава, за да изпита решителността на Запада или като предвестник на по-широка офанзива.
Петреъс, който оглави ЦРУ след звездна военна кариера, разкритикува американския президент Доналд Тръмп за многократното предоставяне на втори шанс на Путин и се нахвърли върху предшественика му Джо Байдън за неспособността му да въоръжи адекватно украинските сили.
Бившият директор на ЦРУ, който ръководеше десетки хиляди американски, британски и други национални войски както в Ирак, така и в Афганистан, също призова Обединеното кралство да се оттегли от международните споразумения, забраняващи използването на касетъчни боеприпаси на бойното поле. Според него тези оръжия могат да се окажат важен възпиращ фактор.
В реч пред мозъчния тръст Policy Exchange в Лондон, Петреъс заяви:
„Това, което видяхме, са три случая, в които президентът на САЩ заплаши, че след две седмици ще трябва да предприемем различен подход. Ще видим този път какво всъщност ще се случи. САЩ също така отлагаха твърде дълго отделни решения, като например за танковете M1 [Abrams]. Сляп човек в тъмна нощ би могъл да види, че трябваше да дадем F-16. Нямаше повече МиГ-ове из Европа, които можехме да им предоставим на украинците, трябваше да са F-16. Същото важи и за ракетните системи със залпов огън, подобрените конвенционални боеприпаси и премахването на ограниченията за тяхното използване. Това беше много неудобно за украинците. Всеки път те трябваше да искат и да чакат, а после ние казвахме „не“, а после "може би" и в крайна сметка те получаваха каквото искат накрая. Трябваше да направим толкова много с украинците, че да могат да променят динамиката на бойното поле, за да покажат на Москва, че не могат да постигнат допълнителни печалби на бойното поле на приемлива цена, знаейки какво е приемливо за тях, е доста астрономическо.“
Петреъс заяви, че целта на Русия е да свали президента Володимир Зеленски, за да „инсталира марионетен лидер и да контролира цяла Украйна“.
Той добави:
„След като това стане, ще ги видите да се фокусират върху една от балтийските държави. Литва заема видно място в неговите речи и трябваше да го слушаме много повече.“
Бившият шеф на ЦРУ определи загубите на Русия като „невъобразими“. Твърди се, че близо милион руснаци са били жертви на бойното поле, включително 500 000 убити или негодни за фронтовата линия. Също така се смята, че Русия бави мирното споразумение, за да може да завземе повече украинска територия.
Кремъл отказа многократни предложения на Украйна за 30-дневно прекратяване на огъня, настоявайки, че оплакванията му трябва да бъдат разгледани преди спирането на боевете. Докато Тръмп промени тона си към Путин, описвайки поведението му като „абсолютна лудост“, САЩ все още не са го принудили ефективно да седне на масата за преговори.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 се повиши в сряда след публикуването на данните за инфлацията в САЩ
Мартин Георгиев: Европа повежда ралито – по-евтин пазар с по-добри отчети
ЕЦБ е склонна да одобри сделката на UniCredit за Commerzbank
Носимите устройства на Google ще проследяват инсулиновата резистентност
Нощувките в хотели в части от Европа надхвърлиха 1000 долара заради слънчевото затъмнение
Руската икономика възобновява растежа си през второто тримесечие
Хърватия обяви "война" на запазващите си място на плажа туристи
Изобилие и късмет за 4 зодии на 13 август 2026 г.
Тежка катастрофа с жертва на Околовръстния път в София (+ВИДЕО)
Картофена запеканка с пилешко и гъби - рецепта за цялото семейство
Късна емисия
Бедняци! Само Интер прескочи 80 млн. печалба
Бивш капитан на Левски пейка при погром с 1:5
Фенербахче го направи, подписа със световна звезда
От Макаби се заканиха да вкарат 5 гола на ЦСКА
Елиът Андерсън: Искам да оправдая 116-те милиона, които Ман Сити плати за мен
Коефициентът на безпощадния европейски палач Левски лети до небесата!
Таро карта за 13 август, четвъртък - Висшата жрица
Дневен хороскоп за 13 август, четвъртък
Задължителни ястия за 15 август – Голяма Богородица
Пържен ориз от карфиол
Нов етап в живота за три зодии на 12 август 2026
Опитвали ли сте ги? 3 необичайни ястия в Анталия, които туристите обожават
Граничното личностово разстройство повишава риска от сърдечни и метаболитни проблеми
Белтък пази способността на мускулите да се възстановяват
Талията насочва за наличието на сърдечносъдов риск повече от ИТМ
Молекулярен механизъм може да стои в основата на прееклампсията
Колко пъти и кога е най-добре да се храним през летните горещини?
Къде да активираме „еЗдраве“ и да получим достъп до здравното си досие?
Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш