Където и да се намирате, можете да видите Русия, когато летите", каза бригаден генерал Ник Инглиш, командир на 1-ви бригаден авиационен боен екип на британската армия, докато преминаваше през снега и разкаляната земя на най-големия европейски полигон в Северна Финландия, пише Newsweek.
Но НАТО е готова за всичко, което Русия може да направи на северния фланг на алианса, казват военнослужещите, които лагеруват във финландския полярен кръг, въпреки опасенията за това доколко европейските въоръжени сили са готови за битка с Русия и колко дълго някои армии могат да издържат.
Финландски, шведски и британски войници провеждат съвместни учения, предназначени за въвеждане на най-новите членове на НАТО в алианса, като стрелят с гаубици и зареждат ракети Hellfire в хеликоптери Apache на около 70 мили от руската граница.
Още учения се провеждат на юг по източната граница на НАТО, в близост до руска земя, беларуска територия и на прага на Украйна.
Финландия, Швеция и Обединеното кралство обещаха да увеличат военните разходи през следващите няколко години, което е част от стремежа на НАТО да отделя значително повече пари за армията в условията на остра критика от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп и нарастващите притеснения за това какво може да направи Русия в бъдеще.
Военните служители в страните от НАТО все по-открито говорят за заплахата, която Русия може да представлява за алианса, след като Москва получи възможност да се възстанови от повече от три години изтощителна война в Украйна.
Руското нахлуване в съседната страна на 24 февруари 2022 г. нанесе сериозни щети на сухопътните сили на Кремъл, но остави голяма част от останалата част от руската армия невредима.
Задълбочават се опасенията къде ще се озоват стотици хиляди закалени в битки руски новобранци, доброволци и наборници, ако бъде подписано споразумение за прекратяване на огъня. Тръмп и висши служители в неговата администрация превърнаха прекратяването на най-голямата сухопътна война в Европа след Втората световна война във външнополитически приоритет, макар и това да е все по-разочароващо за републиканския президент.
Русия е имала около 20 000 войници и четири резервни бригади близо до Финландия преди 2022 г., според генерал-лейтенант Веса Виртанен, заместник-началник на финландските въоръжени сили. Една бригада обикновено е между 3000 и 5000 войници.
„Сега виждаме, че Русия изгражда нова инфраструктура и изпраща повече войски в този регион възможно най-скоро“, каза Виртанен пред германския вестник Die Welt миналия месец. „Те се реорганизират.“
В края на 2022 г. тогавашният руски министър на отбраната Сергей Шойгу заяви, че Кремъл ще преструктурира военната структура на Русия, като същевременно ще увеличи броя на военнослужещите през следващите няколко години. Части от плана предвиждаха разделяне на Западния военен окръг на Русия – близо до източния фланг на НАТО – на два окръга, Московски и Ленинградски, и увеличаване на числеността на армията. Това влезе в сила през юни 2024 г.
Когато Финландия се присъедини към НАТО през 2023 г., руският президент Владимир Путин заяви, че възстановяването на Ленинградския военен окръг е пряк резултат от увеличаването на присъствието на НАТО на руската граница. Присъединяването на Финландия към алианса удвои размера на границата на НАТО с Русия.
Броят на руските войски, базирани близо до Финландия, може да се удвои или утрои в сравнение с периода преди войната с Украйна, заяви пред Ройтерс през януари Пека Турунен, ръководител на военното разузнаване на Хелзинки.
Разузнавателни оценки, включително от Естония, разположена южно от Финландия, предупреждават, че НАТО може да се изправи срещу голяма и опитна, макар и по-малко технологично напреднала, руска армия през следващите няколко години. Колебливият ангажимент на САЩ прави тази възможност по-вероятна, предполагат мнозина.
Посланикът на Вашингтон в НАТО, Матю Уитакър, заяви през последните дни, че разговорите за намаляване на огромното американско присъствие в Европа ще се проведат след предстоящата среща на върха на алианса в Хага. САЩ не участваха в този кръг от учения във Финландия, нито пък улесняваха провеждането им.
Въпреки че има обществено доверие в силата на алианса, съществуват опасения относно големите разлики във възможностите в цяла Европа. Системите за противовъздушна отбрана и доставките, както и боеприпасите, са сред най-спешните.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.