В Китай Facebook е забранен, но компанията увеличава усилията си да печели позиции в страната, пише Wall Street Journal.
Фирмата наема служители в Хонконг и вече има втори местен партньор, чрез който се опитва да достигне до рекламодателите. Освен това стартира специална кампания, за да привлече повече китайски компании, с които да работи, въпреки че потребителите нямат достъп до социалната мрежа в страната.
Целта е китайските компании да се възползват от възможността да достигнат до 1,39-те млрд. активни потребители на Facebook отвъд границите на азиатската страна.
Други фирми, чиито услуги са блокирани в Китай, също увеличават конкуренцията помежду си в континенталната част на страната. Google, която измести част от услугите си от Китай преди пет години заради проблеми, свързани с цензурата, пусна китайски канал за разработчици в YouTube миналия месец, а наскоро отвори и своя магазин Google Play за китайските създатели на мобилни приложения.
Този месец Twitter пък отваря първия си офис в Хонконг с надеждата да започне да печели повече от рекламния бизнес в страната.
От своя страна, Facebook търси повече клиенти като Youzu Interactive Co., шанхайски създател на онлайн игри. Youzu твърди, че броят на регистрираните дневни играчи на нейната популярна игра „League of Angels” е нараснал повече от два пъти, след като тя е похарчила по-голямата част от своя бюджет за реклама от 10 млн. юана (1,6 млн. долара) за кампания в социалната мрежа.
„Половината ни играчи идват от Facebook”, твърди Ли Уанкин, мениджър на Youzou, който се занимава с международната реклама. „Facebook е нашият най-важен инструмент в момента“.
Всичко това се случва в момент, в който Facebook увеличава усилията си да влезе в Китай. Пекин обаче забрани нея, Twitter и други чуждестранни социални мрежи.
И все пак експертите смятат, че Facebook има шанс да се представи добре, ако Пекин някога промени решението си. Китай разполага със собствени изключително популярни социални мрежи, но потребителите показват апетит и към други.
Същевременно съоснователят и главен изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг се опитва да наложи позициите си в Китай. През октомври той говори на приличен мандарин пред китайска публика в университет в Пекин. Освен това се срещна с шефовете на местни технологични гиганти като Джак Ма от Alibaba Group и Лей Джун, главния изпълнителен директор на китайския производител на смартфони Xiaomi. През декември той показа на местния интернет регулатор, който му беше на гости в централата на Facebook, че държи книгата на президента на Китай Си Дзинпин на бюрото си.
Не е ясно дали тези усилия се оценяват от Пекин. През последните месеци китайските власти затегнаха хватката си върху киберпространството и подновиха усилията си да принудят интернет потребителите да се откажат от своята анонимност. Властите не са отговорили на искането за коментар по случая.
Повече новини за социалните мрежи можете да прочетете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Реализацията на малки модулни реактори у нас навлиза в следваща фаза
Volkswagen иска да съкрати до 100 хил. работници и да затвори четири завода в Германия
Очакванията на потребителите за инфлацията в еврозоната отбелязват рязък спад
Как използването на AI превръща публиката в съавтор при имерсивното изкуство
Разпродажбите в технологичния сектор потопиха индексите в Азия
Приложението с общинските проекти отпада от бюджета - как ще се финансират те?
Скандалът за Бюджет 2026: От обвинения за рекордни харчове до сравнения с Бърни Мадоф (ВИДЕО)
Любовен хороскоп: Какво вещаят звездите за вас на 26 юни 2026 г.
Арда Гюлер ревна след отпадането на Турция
Трансферната цел на Ливърпул проговори за бъдещето си
Нойер се оправда след гафа: Не съм виновен за победния гол на Еквадор
Везенков се присъединява към националния отбор на България
Ще счупи ли Бостанджиев проклятието? Само един шеф на Левски започна с трофей
Новият стадион на ЦСКА е все по-близо до завършване! Видео разкри впечатляващия напредък
3 храни, които да изхвърлите веднага след изтичането на срока на годност
Транзитът на Юпитер в Лъв на 30 юни 2026 носи огромен успех за 4 зодии
Феран Родригес, създателят на анимационните герои Sonic The Hedgehog и Donald Duck, идва в България
„Керана и Космонавтите” ще подгряват концерта на LP на 9 август
7 сигурни признака, че живеете в „тих развод“
Ястието, което диетолозите биха одобрили: Сладък картоф с киноа и зеленчуци
Дупка като тунел за друго измерение се появи на алеята за плажа във Варна
„Маркет Линкс“: Доверието в премиера Радев пада
Митничари във Варна откриха над 73 000 къса цигари в тайници на автомобил
Работна група ще предлага алтернативни решения за подобряване на чистотата във Варна
25 души са арестувани при акцията във Варна, петима от тях са общински служители
Оставиха в ареста шофьора, обвинен за катастрофата в Свети Влас, при която загина украинско момиче
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък
За първи път откриха древна човешка ДНК по стените на пещера
Кой е астрономът Шарл Месие, създател на каталог на мъглявините
Светът е по-близо до ядрена катастрофа от всякога, предупреждава виден физик
Представиха първия в света теснолинеен влак на водород
Астероид ще прелети край Земята този уикенд