Tesla официално стартира дейността си в Саудитска Арабия в четвъртък, отбелязвайки нова глава в глобалната експанзия на компанията след проблемните отношения на Илон Мъск с кралството, но екстремните горещини в близкоизточната страна могат да представляват предизвикателство за ефективността на електромобилите и батериите.
Мъск и Саудитска Арабия имат сложна история. Още през 2018 г. главният изпълнителен директор на Tesla заяви, че е осигурил финансиране от суверенния фонд на кралството, за да направи компанията частна. Тази сделка така и не се осъществи, което доведе до продължаващо напрежение, съобщава AP.
С откриването на първия си шоурум и сервизен център в саудитската столица Рияд Tesla прави дългоочакваното си навлизане на саудитския пазар. В обекта ще се предлагат модели, сред които Model 3, Model Y и Cybertruck, а в Рияд, Джеда и Дамам се откриват и изнесени магазини.
Събитието в Рияд привлече голяма и разнообразна публика - от създатели на съдържание и автомобилни ентусиасти до посетители, развълнувани от пускането на Tesla на пазара.
“Това е красива стъпка, която чакахме - най-накрая да видим как Tesla е в Саудитска Арабия“, каза Бадер Халид, местен бизнесмен. “Страната очевидно се движи към електрическите превозни средства.“
“Tesla е една от най-важните компании за електрически превозни средства в света, така че е много важно да присъства на нашия пазар“, добави той.
Кралството обаче все още е изправено пред значителни предизвикателства в областта на инфраструктурата, като броят на обществените станции за зареждане на електромобили е ограничен. Правителството обяви планове за разширяване на мрежите за зареждане като част от целите си за устойчиво развитие.
Мъск има голяма база от фенове в кралството, като мнозина го хвалят за неговата креативност и иновативност и го смятат за визионер на бъдещето.
“Той винаги гледа напред“, казва Мохамед Осама, тийнейджър, който се описва като ентусиаст по отношение на всичко, свързано с Tesla. “Може би някои неща нямат смисъл в момента, но в бъдеще всичко ще се събере - той изгражда нещо по-голямо“.
Много присъстващи очакваха Мъск да се появи, поне чрез видео, но той не се появи.
Въпреки че Tesla се сблъска с критика и дори вандализъм в части на Съединените щати и другаде, след като Мъск зае важна роля в администрацията на президента Доналд Тръмп. Хората протестираха срещу Министерството на правителствената ефективност на Мъск или DOGE, което се опитва да намали размера на федералното правителство чрез мащабни съкращения, анулиране на договори и други действия.
Все пак мнозина в Саудитска Арабия смятат, че това няма да повлияе на представянето на Tesla в кралството.
"Политическите събития извън Саудитска Арабия не ни засягат", каза Халид. "Така че не мисля, че това нещо има някакъв ефект."
Нарастващият интерес към електрическите превозни средства е в съответствие с визията 2030 на Саудитска Арабия - амбициозен план за диверсификация на икономиката и намаляване на зависимостта й от петрола. Електромобилите са ключова част от стратегията, като правителството има за цел 30% от всички превозни средства в Рияд да бъдат електрически до 2030 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай бърза да обезвреди тиктакаща бомба със закъснител за имотния пазар
ЕС все още няма емисар, който да участва в преговори с Русия за Украйна
Тръмп иска да засили икономическия натиск върху Иран, какви са вариантите му?
Кадър на деня за 16 август
АЕЦ "Козлодуй" работи без промяна в графика, предприети са мерки заради ниското ниво на Дунав
Спортните залози набират популярност в плановете за забогатяване на поколение Z
Илияна Йотова: Българският трибагреник отново е на световния връх в художествената гимнастика
ЦСКА разби "Ботев" (Вр) с 5:0 с човек по-малко
Рецепта за точени питки с масло на тиган
Янев коментира Иту и отсече: Изпълнихме много добре плана
10 от ЦСКА попиляха Ботев Враца и си вдигнаха самочувствието за ОФИ
ЦСКА – Ботев Враца 5:0
Респектиращо! АЕК плаши Левски с нов от Ла Лига
Звезда на ПСЖ вдигна сватба с гореща моделка + СНИМКИ
Роналдо шокира: Кристиано ще спира с футбола
Дневен хороскоп за 17 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 17 - 23 август: Емоции за Лъва
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
През това лято във Варненска област данъчните са разкрили над 250 нарушения на търговци