Режисьорката на "Писмо до Америка" снима филм по нашумелия роман "Калуня-каля", съобщи сайтът на европейската асоциация Film New Europe. "Калуньо" е продуциран от Росица Вълканова ("Клас филм"), нидерландката Петра Гьодингс и румънката Ада Соломон с подкрепата на НФЦ. Бюджетът на българско-румънско-нидерландската копродукция е впечатляващите за бг филм 1.4 милиона евро.
"Калуня-каля" е исторически роман на Георги Божинов от края на 70-те. Заради по-ранни дисидентски прояви на автора (статия с разкази на оцелели от ГУЛАГ българи) книгата отлежава дълги години по редакциите. Действието се развива в Родопите в годините преди и след Априлското възстание.
Романът е преоткрит, донякъде случайно, четвърт век по-късно от писателя Деян Енев, който купува екземпляр от първото издание от кашони с антикварни книги. Той има голям принос книгата да бъде издадена повторно, което прави през 2014 г. ИК "Хермес". Романът бързо се превръща в хит и се налагат няколко допечатки, печели и наградата "Златен лъв" на Асоциация "Българска книга". Авторът Георги Божинов е междувременно починал през 2004.
Филмът на Иглика Трифонова е с участието на Ивайло Недялков в ролята на Калуньо, Кремена Славчева, Илина Стойнева, Матей Мичев, Вяра Коларова, Валери Йорданов и Тигран Торосян. Операторът е Олег Муту, роден в Молдова, е работил върху най-значимите румънски филми - награденият със "Златна палма" "4 месеца, 3 седмици и 2 дни" (2007) на режисьора Кристиан Мунджиу, "Смъртта на г-н Лазареску" (2005, Специална награда в Кан) на Кристи Пую, както и в "Донбас" (2018) на Сергей Лозница.
Първият снимачен период - 11 дни през ноември в студиото "Ню Бояна" вече приключи, предстоят 21 дни на терен в Родопите и село Ковачевица през май 2025 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Държавата отново предлага на аукцион петгодишни облигации за 100 млн. евро
"Адванс Терафонд" е продало 11 370 дка земи за първото полугодие
Жилищният сектор в САЩ започва да се възстановява благодарение на многофамилните сгради
С близо 18% намаляват фалитите на фирми в България през второто тримесечие
Цанко Арабаджиев: Експертиза и професионализъм трябва да определят управлението в ББР
Euromoney: УниКредит Булбанк е най-добрата банка в България за 2026 г.
В "Големите последици" на 18 юли от 14 часа: Брюксел предлага да се забранят социалните мрежи за деца - спасение или дигитална изолация е това?
Задържаха 42-годишна жена с десетки дози фентанил при акция във "Факултета"
ВАС потвърди: Емилия Русинова остава градски прокурор на София
В "Денят ON AIR" на 17 юли от 19:15 часа: От какви реформи се нуждае здравеопазването?
3 зодии започват нов, по-щастлив етап на 18 юли 2026 г.
Изненадваща новина за президента на ФИФА
Крушарски алармира: След 5 години може и да паднат трибуните на стадиона
Ще има ли мегасделка? Олисе реши за Реал
Верстапен отвя всички с рекордно време за обиколна на първата тренировка в Белгия
SENSHI отвори записването за тренировъчните си лагери през септември
Тест: Изберете цитат на Харуки Мураками и вижте какво да промените до края на 2026
3 лесни рецепти за лятна вечеря
Трапезата за Илинден на 20 юли
Не се срещаме случайно – 5 типа космически връзки
Малки житейски победи, за които да сте горди със себе си
5 подправки, които спокойно можете да гледате на балкона
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
Двама мотористи пострадаха при катастрофи за денонощие във Варненско
25 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Шишков пред депутатите: Кадастърът във Варна работи в полза на тези, които искат да правят закононарушения
Акция: Спипаха 8 души с наркотици във Варна (СНИМКИ)
1,7 млн. евро глоби наложи НАП за необосновано поскъпване
Демерджиев е предал на САЩ информация за заобикаляне на закона „Магнитски“ в България