Американският президент Барак Обама призна днес, че много американски мюсюлмани живеят в страх след убийството преди седмица на трима студенти мюсюлмани в Чапъл Хил, югоизточната част на САЩ, предаде Франс прес.
"Все още не знаем защо тези трима младежи са били жестоко убити в Чапъл Хил, но знаем, че много американски мюсюлмани в страната ни са разтревожени и се страхуват", пише Обама в статия в коментарна рубрика на в. "Лос Анджелис таймс", публикувана във втория ден на международна среща на високо равнище във Вашингтон, посветена на борбата срещу екстремизма.
Американците от всички вероизповедания и с всякакъв произход трябва да останат единни с една общност в траур и да настояват никой никога да не става мишена заради това, което е, заради начина, по който изглежда или заради вярата си, посочва президентът в статията.
Изправени пред Ал Кайда и групировката "Ислямска държава", които разпространяват лъжата, че САЩ са във война с исляма, всички ние трябва да изиграем роля в подкрепа на ценностите на плурализма, които ни определят като американци, отбелязва Обама.
Понякога този плурализъм бива застрашен от ненавистнически идеологии и лица от различни религии, допълва той, припомняйки трагичните убийства в сикхски храм в Уисконсин през 2012 г. и в център на еврейската общност в Канзас миналата година.
Групировки като Ал Кайда и ИД използват гнева, който се натрупва, когато хората чувстват, че несправедливостта и
корупцията не им оставят шанс да подобрят живота си.
Светът трябва да предложи нещо по-добро на днешната младеж, подчертава президентът, цитиран от Асошиейтед прес.
По-късно днес се очаква Обама да говори пред срещата във Вашингтон срещу екстремисткото насилие.
Утре в срещата ще участват генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, министрите на вътрешните работи на Франция и Великобритания - Бернар Казньов и Тереза Мей, външните министри на Йордания и Япония, както и генералният секретар на Организацията за ислямско сътрудничество Ияд Мадани. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата в Иран може да нанесе най-тежкия удар на страните от Персийския залив от 90-те
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Иран екзекутира трима души, задържани за протестите срещу режима
На днешния църковен празник се молим за любов и здраве в семейството
Добра и лоша новина за Левски
Левски получи двоен стимул в битката с Лудогорец за титлата
Голям проблем за Италия в битката за класиране на Мондиал 2026
Спартак Варна – Лудогорец
Рома – Болоня
Програмата в ЛЕ: Рома и Болоня решават всичко в Рим
Нумерологична прогноза за 19 март
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
Честваме паметта на светите мъченици Хрисант и Дария
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?