В Италия се очертават нови избори, след като Джузепе Конте, на когото президентът възложи съставянето на правителство, върна мандата заради безизходицата във връзка с бъдещето на Италия в еврозоната, пише британският в. "Гардиън".
Дотук се стигна, след като президентът Серджо Матарела, издигнат от предишното, проевропейско правителство, отказа да приеме финансов министър в новия кабинет да бъде Паоло Савона - 81-годишен бивш министър на промишлеността, нарекъл влизането на Италия в еврозоната "историческа грешка".
Италия е без правителство от изборите на 4 март, които не излъчиха категорично мнозинство в парламента, припомня вестникът. При сегашния развой на събитията се очаква през есента да бъдат свикани нови избори.
Отказът на президента да приеме кандидатурата на Савона е нещо безпрецедентно в новата история и показва дълбоките разногласия между държавния глава, който би трябвало да е политически неутрален, и двете популистки партии - Движението "Пет звезди" и Лигата, които положиха отчаяни усилия да съставят правителство и са за по-антагонистични отношения с Брюксел.
Обосновавайки решението си, президентът Матарела изтъкна, че назначаването на Савона би застрашило италианските семейства и граждани, тъй като поражда несигурност в италианската икономика. Това ясно показва, че за президента запазването на членството на Италия в еврозоната е фундаментално за финансовата сигурност и бъдещето на страната.
Матарела каза, че ще обмисли призивите на лидерите на "Пет звезди" и Лигата за предсрочни избори, но днес ще се срещне с бившия висш кадър на Международния валутен фонд Карло Котарели. Поканата се разглежда като знак, че може да възложи на Котарели съставянето на правителство от технократи, неизлъчени на избори. Ходът на Матарела може да доведе до конституционна криза, предупреждава "Гардиън".
Някои анализатори смятат, че всяко действие на президента за отпор на популистките партии ще доведе само до активизиране на техните поддръжници и ще засили антиевропейските настроения в страната. Според анализаторите нови избори само ще осигурят по-голямо мнозинство на "Пет звезди" и Лигата, допълва всекидневникът, цитиран от БТА.
Италия затъва в безпрецедентно тежка политическа криза. В наситено с драматизъм изявление президентът Серджо Матарела заяви, че е действал изцяло съгласно конституционните си правомощия, посочва френският в. "Фигаро". Пред безизходицата, в която е поставена Италия с отказа му на назначението на Савона, Матарела заяви, че не планира нови избори, преди да е получил "ясен вот" от парламента. Сега политическите наблюдатели хвърлят вината за кризата върху Паоло Савона, упреквайки го, че не се е оттеглил, както би направил всеки отговорен човек в подобна ситуация, и се безпокоят от реакцията на пазарите тази сутрин, отбелязва вестникът.
Италия отново изпада в пълна несигурност. След като отхвърли списъка на министрите, предложен от посочения от него за премиер Джузепе Конте, президентът Матарела трябва да избере нов министър-председател - този път без да търси одобрението на победителите на изборите от 4 март - за съставянето на "президентско правителство", пише в. "Монд" и също припомня, че за тази сутрин е насрочена среща в президентския дворец с икономиста Карло Котарели. Едно техническо правителство вероятно няма да получи мнозинство в парламента, доминиран от Движението "Пет звезди" и Лигата, и ще трябва да управлява до организирането на нови избори, може би наесен, допълва "Монд".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Австралия и ЕС подписаха историческо споразумение за свободна търговия
Украйна удари военни бази в Крим, Русия извърши поредна атака с дронове и ракети
С възхода на автономните коли се появява един фундаментален проблем
Кадър на деня за 23 март
Dow Jones прибави над 600 пункта след коментара на Тръмп за преговорите с Иран
Звено на Alphabet ще стартира доставки с дронове в район на Сан Франциско
ИПБ: 30% от жертвите на пътя умират в дървета, стълбове и мантинели
Шоубизнесът в Турция е в траур заради смъртта на известен певец и продуцент
Липсата на руски туристи в Близкия изток разтревожи ОАЕ, Оман и Катар
Радев: Не могат да изпреварят "Прогресивна България", въпросът е с колко ще победим
Избори 2026: Последен шанс за подаване на заявление за гласуване в секция в чужбина
Джокович е в историята: Синер няма спирачки в Маями
Радостна вест за Реал Мадрид и Мбапе
Спряха обществена поръчка за над 1 млн. евро за ремонт на стадион "Локомотив"
Голяма промяна на ВАР в България
Продава ли го Левски? В Германия потвърдиха грандиозна новина за Вуцов
ЦСКА плаща поне 1,3 млн. евро Ботев Пловдив
Паста с телешко месо
Нумерологична прогноза за 24 март
Таро карта за 24 март, вторник
Театър „София“ подарява -50% отстъпка за 27 март – Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дрон се разби в Литва, правителството свиква Комисията по национална сигурност
Съдът дава ход на делото срещу Благомир Коцев
„Алфа Рисърч“ и „Маркет Линкс“: 54% от българите излизат да гласуват, Радев отново води
Таро хороскоп за седмицата: Някои зодии ще усетят прилив на увереност и мотивация
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 24 март
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове