Годишната инфлация в Европейския съюз през 2022 г. е достигнала 9,2 на сто, най-високото подобно равнище, измервано някога, сочат данните на Евросат.
В сравнение с 2021 г., когато повишаването на цените бе едва 2,9 на сто, инфлацията през миналата година е нараснала повече от три пъти.
В България обаче тя е нараснала с повече от 4 пъти.
В страната ни през 2022 г. средната годишна инфлацията, измерена спрямо Хармонизирания индекс на потребителските цени, е била 13 на сто. В сравнение с темпа на увеличение на цените през 2021 г., който бе едва 2,8 на сто, нарастването на потребителските цени в родината ни се е ускорило с 10,2 процентни пункта през миналата година.
Спрямо 2013 г., когато инфлацията в България спадна до 0,4 на сто, ръстът е още по-значителен.
Средното годишно изменение на ХИПЦ в Евросъюза за периода 2013 г. - 2022 г. е било 2,1 на сто, сочат още най-новите данни на Евростат, публикувани днес. Сравнявайки темпа на растеж на потребителските цени в ЕС за посочения период и съответният темп на цените в някои от най-големите икономики по света, данните сочат, че инфлацията в Япония е била по-ниска, докато инфлацията в САЩ и Китай е била по-висока от европейската, с изключение на последните няколко години. Спрямо 2013 г., през 2022 г. потребителските цени са се повишавали със среден годишен темп от 0,8 на сто в Япония, 2,3 на сто в САЩ и 1,9 на сто в Китай.
Отнесена към 2021 г., през 2022 г. инфлацията се е увеличила с 8,7 на сто в САЩ, с 2,5 на сто в Япония, и с 2 на сто в Китай.
Разглеждайки най-новите годишни ценови тенденции в ЕС, потребителските цени на жилищните разходи, водоснабдяването, електроенергията, газа, наред с други енергоизточници са регистрирали най-висок ръст през 2022 г., средно с 18 на сто. След тях се е наредил транспортът, който средно е поскъпнал с 12,1 на сто, докато цените на храните и безалкохолните напитки били средно нагоре с 11,9 на сто. Всички други основни групи потребителски стоки в ЕС са поскъпнали през миналата година, с между 2 на сто и 8,1 на сто, с изключение на сектора на комуникациите, в който цената на услугите е паднала с минималните 0,1 на сто.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Лятно училище „Инвестиции“ 2026: практическа програма за бъдещи финансови професионалисти
Intesa Sanpaolo иска да придобие най-старата банка в света за близо 31 млрд. евро
Стокообменът и местата за настаняване ще са на фокус през седмицата
Петролът поскъпва рязко след новите атаки на Израел и Иран*
„Страшен филм“ оглави боксофиса в САЩ, удължвайки серията победи на нискобюджетните филми
Израел и Иран си размениха въздушни удари за първи път от примирието
Правителството и търговските вериги договориха поевтиняване на храните с до 30%
Раздута администрация, автоматично увеличение на заплати, огромна корупция - време е да платим сметката
ИПБ: От мантинелите се краде най-лесно и бързо, милиони потъват в "наши" фирми
Квартал в София остава без вода заради ремонт на 9 юни
Стойността на биткойна се срина – какви са прогнозите за криптовалутата
За пробив в Европа: Левски се нуждае от защитник, халф и таран
Притиснати до стената: Дилема принуждава ЦСКА да продава?
Сделка за милиони! Славия продава Балов на европейски шампион
Черно море охладил Левски за национал
Мачовете по телевизията днес, 8 юни
Нов алжирец в Левски? Бурас с култов коментар
Задължителни ястия за Летен Тодоровден на 8 юни
Седмичен хороскоп за 8 – 14 юни: Промени за Скорпиона
Късметът е по петите на 4 китайски зодии след 9 юни
10 рецепти за Петрови пости
Психолог за активното слушане: Ако не чуем другия, няма как да разберем неговите нужди
Бърза рецепта за Летен Тодоровден
Премиерът Радев обеща: Малката потребителска кошница поевтинява с минимум 15%
ПСС излезе с предупреждение за туристите в планината днес
Институтът за пътна безопасност: Мантинелите са корупционното Елдорадо на пътния сектор в България
Няколко местности край Варна остават без вода днес
Слънце, дъжд и градушки в страната днес
Удар по туризма ни: 120 хиляди германски туристи няма да дойдат
НАСА обмисля мисия за удължаване живота на телескопа „Хъбъл“ до 2040 г.
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“