Военният конфликт в Иран донесе транспортен хаос в първите си дни. Хаос по летищата, отменени резервации, притеснения за ранни записвания и не на последно място по-скъпо самолетно гориво. Според експерти обаче ситуацията не е драматична и към момента няма признаци за сериозен спад в пътуванията до България.
Проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, коментира, че притесненията в бранша са разбираеми, но ситуацията не е безпрецедентна. “Хората се притесняват заради военните действия, икономическата обстановка и изборите, но аз казвам, че това е без основание. Ние сме гледали този филм и преди“, коментира експертът.
Пред bTV Драганов припомни, че туризмът е преминал и през по-сериозни сътресения - финансовата криза, скокове в цената на петрола, COVID-пандемията и други военни конфликти.
Израелските туристи остават важен пазар, категоричен е експертът и отбеляза, че въпреки напрежението в региона, полетите от Израел към България продължават.
“Самолетите са пълни. Ние имаме много израелски туристи, които пристигат в България“, съобщи проф. Драганов.
Отменени полети
Авиационният сектор признава, че вече има отменени пътувания. “В момента пътниците канселират. Имам приятели от Израел, които трябваше да бъдат тук, но не дойдоха“, каза Тодор Иванджиков, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия.
Той подчерта, че голяма част от пътуванията просто се отлагат за по-късен период, а не се отменят окончателно.
Сериозно влияние върху авиацията оказва поскъпването на самолетното гориво. Иванджиков коментира, че покачването на цената на авиационното гориво е с около 20% от цената на самолетния билет. Допълнителен проблем е и удължаването на полетите заради заобикаляне на конфликтните зони.
“Някои полети се удължават с час и половина, два или три часа, което допълнително увеличава разходите“, каза Иванджиков.
Край на евтините самолетни билети?
Според представителите на авиационния сектор е малко вероятно да се върнат много евтините самолетни билети от миналото.
“Евтини билети вече не мисля, че ще има“, коментира Иванджиков.
По думите му много авиокомпании вече въвеждат допълнителни такси за гориво, които могат да се променят според цените на енергията.
Въпреки притесненията проф. Драганов прогнозира, че 2026 г. може да бъде силна за туризма в България. Миналата година страната е отчела 13,6 млн. посещения от чуждестранни туристи, а очакванията са тази година броят им да достигне около 14 млн. Драганов подчерта, че основните пътувания са в ЕС и те не са засегнати от войната.
Според данните българите също остават активни туристи.
Експертите обаче са категорични, че развитието на конфликта в Близкия изток ще бъде ключов фактор за туризма и авиацията през следващите месеци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американските акции се понижиха за трети пореден ден
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх
Искат ли британците нов референдум 10 години след Brexit
България е сред най-засегнатите страни в ЕС от американските мита
Огромен астероид приближава Земята с 32 000 км/ч
5 минути разходка на всеки час спасяват здравето ни в офиса
Свободно пуснати коне нанасят невероятни щети в ловешко село
Астрономи откриха черна дупка с маса 6 милиарда пъти по-голяма от Слънцето
Путин инспектира граждански самолети край Москва (СНИМКИ)
Смрад, миризми, зарази: Съсед отглежда множество гълъби, дори в училището мирише
Босна удари Катар и гледа към елиминациите
Швейцария победи Канада с 2:1 и завърши на върха в група "В" на Мондиал 2026
Жозе Моуриньо: Мога да помогна на Килиан Мбапе да достигне още по-високо ниво
Вероника Вейл
Христо Янев бесен на играчите, след като ЦСКА стана за смях
Григор Димитров го направи в Майорка
Дневен хороскоп за 25 юни, четвъртък
3 лесни противовъзпалителни рецепти за вечеря
5 елемента на луксозната баня
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Летен коктейл с джин и сода
Изберете раковина и вижте какво ви очаква през юли
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Задържаха двама дилъри на фентанил във Варна
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика