Министър-председателят Бойко Борисов участва в дискусия за дългосрочното развитие на Западните Балкани, която се проведе в рамките на Годишната среща на Световния икономически форум. В нея се включиха и лидерите на страните от Западните Балкани, на Хърватия, както и комисарят по разширяването и политиката за съседство на Европейския съюз Йоханес Хан, съобщи правителствената пресслужба.
При обсъжданията българският премиер акцентира върху необходимостта от свързаност във всички измерения в региона - инфраструктурна, транспортна, дигитална, енергийна и социална. "Това е ключов фактор за стимулиране на инвестициите и подобряване на връзките с държавите членки", каза Борисов.
Той посочи също, че ЕС очаква страните от Западните Балкани да постигнат осезаем напредък в изпълнението на критериите за членство. "Вече абсолютно всички приемат, че двата процеса трябва да вървят паралелно - изграждането на инфраструктура и в същото време тези, които са отбелязали напредък, да затварят главите по присъединяване. Това ще покаже, че Европа е силно ангажирана към Западните Балкани", подчерта министър-председателят.
Борисов добави и че разглежда планираната в рамките на Българското председателство среща по темата като подходящ форум, на който държавите членки да изразят своите виждания.
Премиерът още веднъж посочи, че съществуващите открити двустранни въпроси трябва да бъдат разрешени преди приемането на страните в ЕС и приветства полаганите усилия в тази посока. Борисов даде пример за подобряването на отношенията между страните от региона с подписания през август 2017 г. Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Република Македония.
"Парламентите на България и Република Македония ратифицираха Договора, който бе определен от международната общност като отличен пример за изграждане на нов тип отношения на Балканите. Двете държави показаха, че съществува реална воля за развитие на отношенията на прагматична основа, в дух на добросъседство и доверие", каза Бойко Борисов.

Купувачи на имоти се стичат към Испания с търсене на убежище от войната и сътресенията
Затварянето на Ормузкия проток показа растящата роля на Близкия изток за енергетиката
Акция на седмицата: „Трейс Груп Холд“ АД
ЕК облекчава правилата за ESG отчетност за мениджърите на активи
Как социологията на изкуствения интелект ще влияе на последиците от навлизането на технологията
Китай не трябва да "катурне" долара, за да спечели валутната война
Камион помете човек в столичния квартал "Слатина"
Как гените ни влияят върху метаболизма и усвояването на храните и добавките (ВИДЕО)
Рецепта за домашен дюнер
Творците срещу AI: Разразява се битка за правата върху гласа и образа (ВИДЕО)
Йотова и Демерджиев поднесоха венци за празника на МВР
Стресът на работното място излиза твърде скъпо на компаниите
В САЩ варват, че ще се класират на 1/4 финал на Мондиал 2026
Янев преди Дери Сити: Не помня издънката на ЦСКА срещу Сейнт Патрикс
Мачовете по телевизията днес, 5 юли
Цецо Найденов бесен след издънката на ЦСКА 1948
Карло Анчелоти: Няма да правим специален план срещу Холанд
Горещо преди Англия – Мексико: Безпрецедентна охрана на Мондиал 2026
Хората, които винаги виждат най-доброто в някого, пропускат тези 4 червени флага
Поверия за Летен Атанасовден
Задължителни ястия за Летен Атанасовден
Ритуал за здраве на Летен Атанасовден
Друсани картофи с масло
Крехко печено свинско с ароматна глазура
Найденов: Станахме свидетели на кадрови назначения и решения, които не се базират на закона
Виц на деня - 05 юли
Бойко Борисов честити професионалния празник на МВР
Скъпа реколта при добри добиви: Зърнопроизводителите жънат повече, но печелят по-малко
Зрелищна катастрофа във Варна
Испания отново е първа по плажове със „Син флаг“
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“