Притеснително е това, че един служебен кабинет, който се смята за най-ефективният модел по време на политическа криза, всъщност е зациклил на темата подслушвания. Това заяви пред bTV председателят на НСИ и бивш служебен премиер Ренета Инджова, обвинявайки до голяма степен властите в лицето на кабинета на Марин Райков и президента за „пренебрегването” на задълженията им към НСИ.
Според Инджова, докато Росен Плевнелиев обещава прилагане на датски стратегии за енергийна ефективност, всъщност жизнено важни български стратегии не се приемат и прилагат навреме. Става въпрос за Стратегията за НСИ за периода 2013-2017 г., който МС трябвало да приеме с голямо закъснение, но не го направил.
Вследствие на това страната ни щяла да плаща огромни санкции от страна на ЕС заради неспазване на директивите по отношение на статистическите данни.
Освен това от години НСИ не получавало и лев за развитие на проектите си, а се ползвало само „на ишлеме” – на гърба на всичките 1100 служители, оплака се Инджова и добави, че ако сега я отстранят от пост заради думите й, "няма да е първият път, в който заради добро управление получавам санкция".
Инджова разказа още, че в институцията, която ръководи, има порочни практики по отношение на обществените поръчки. Тя даде конкретен пример – наложело се да отсъства от НСИ за месец и половина поради счупен крак.
Когато се върнала, заварила сключена от заместника й сделка за фирма-посредник, закупуваща всички самолетни билети за служителите на института. Въпросната фирма купувала билетите на възможно най-високите пазарни цени.
„Направена е била обществена поръчка набързо, без да се направи проучване, без да се видят възможно най-евтините варианти. После се даде обяснение, че вече критерият не бил по цена, а по качество. Причината е в контролиращите органи, те не са на място”, посочи Инджова.
Тя се оплака, че вече седми месец въпросният служител на НСИ не може да бъде уволнен – първо, защото той е на назначение на МС, и второ – защото излязъл в болничен и представял фалшиви документи от ТЕЛК.
„Вицепремиерът ми казва, че не е демократично да го отстраним. А аз не искам да плащам заплата на този служител повече”, отсече Инджова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Манията по Chanel показва, че индустрията на луксозните стоки следва положителен импулс
Руското пристанище Уст Луга понесе нови щети при украински атаки с дронове
Гюров: Правителството въвежда мерки, за да спре поскъпването за потребителите
Хутите влязоха във войната в Иран с атаки срещу Израел, САЩ изпратиха пехотинци в региона
Акция на седмицата: „Спиди“ АД
Германците не са мързеливи. Има причина да работят по-малко
Жената, намушкала четирима в София: Не харесвам германци
ЦИК открива нови места за гласуване извън ЕС за българите
Обедна прогноза
Акция срещу купуването на гласове: Aрести в Монтанско и Стара Загора
Войната в Близкия изток няма да доведе до недостиг на лекарства
Най-добрите приятели за всяка зодия - астрологичен гид
Зографски изравни национален рекорд на България
Мирча Луческу получи инфаркт
Цецо Найденов с поредно изригване заради ЦСКА
Попето с огромен призив заради националите
Колумбия – Франция
ФИФА достави лично топката на голмайстора на България
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
БАБХ иззе тонове преопаковано месо с изтекъл срок на годност
Трайков: България има основания да очаква удължаване на дерогацията за "Лукойл"
"Алфа Рисърч": "Прогресивна България" събира 30,8% от вота, ГЕРБ - 21,2%, ПП-ДБ - 11,1%
Над 3600 дружества декларираха данъците си от старта на кампанията във Варна
Младежи създадоха онлайн приложение, което показва промоциите в магазините
Хасан Адемов: Важното е ефектите на кризата да не ударят по джоба на българските граждани
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите