Докладът по механизма за сътрудничество и проверка на ЕК за България ще има пряко отражение върху еврофинансирането. Това каза на пресконференция на Реформаторския блок лидерът на Движение България на гражданите Меглена Кунева.
"Когато видите в един такъв доклад думата "корупция", очаквайте двойни и тройни проверки, за да са сигурни в Брюксел, че парите отиват по предназначение, а не да захранват българската мафия", коментира тя и допълни, че определени среди в страната не искат да се знае истината какво пише в евродокладите и искат да манипулират общественото мнение.
Аз посрещам и изпращам всеки доклад от 2001 г., а до 2007 г. и подготвях екшън плановете за тях, така че в крайна сметка България стана член на ЕС, категорична бе Кунева.
"Подготвяйки всяко действие в тях, знам, че ако няма контрол от граждански и професионални общности, всички усилия пропадат", коментира Кунева.Ако все пак след крайно негативния на ЕК доклад има едно положително нещо, то това е, че гражданите са успели да спрат абсурдните назначения. Това означава, че обществото съзрява и в това е моята надежда. България е на гражданите, допълни още тя.
Кунева бе категорична, че Европейската прокуратура може да подпомогне страната, включително и за контрола върху прозрачното разходване на средствата, като това ще даде възможност български прокурори да работят по европейски стандарти с резултат в противодействието на корупцията.
Според нея само Реформаторският блок може да направи промените, които да върнат достойнството на България. Като такива промени тя очерта коректно и прозрачно назначение на възлови позиции като главен прокурор, конституционни съдии, Висш съдебен съвет и др., промяна в Конституцията, около която обществото трябва да се обедини, разделянето на съдиите от прокурорите във ВСС, незабавното спиране на партийните назначения и натиск в съдебната система, администрацията и обществените поръчки. Ако един от тези компоненти е нула обаче, цялото уравнение дава нула, допълни още лидерът на ДБГ.
Тя е убедена, че колкото управляващите са по-близо до корупцията и колкото по-често дават примери за скандалност като българския депутат, който е отишъл на среща с Асад, толкова България остава по-далеч от Шенген и добрата европейска репутация.
"Да се очаква да бъдем „наградени“ с влизане в Шенген през 2018 година, понеже тогава председателстваме ЕС, е детинщина и бих я сравнила с това Гърция да поиска сваляне на механизма за стабилизирането на икономиката й, понеже председателствала ЕС в този момент", каза Кунева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.