Актьорът Тео Наваро-Мюси, който играе полицай в поддържаща роля в новия филм на Доминик Мол „Досие 137“ („Dossier 137“), бе изключен от тазгодишния конкурс на фестивала в Кан, след като стана ясно, че срещу него е подадена жалба за изнасилване от три бивши партньорки.
Френското списание Télérama първо съобщи, че актьорът е обвинен в сексуални посегателства, извършени през 2018 г., 2019 г. и 2020 година. По случая е имало разследване, което е било прекратено през април поради липса на доказателства. Жените обаче – и трите актриси – планират да обжалват и да заведат гражданско дело.
Директорът на фестивала в Кан Тиери Фремо потвърди пред Télérama, че Наваро-Мюси е изключен от селекцията именно заради подадената жалба.
„Съдебната процедура все още е в ход“, заяви той, а думите му бяха потвърдени и от говорител на фестивала пред AFP.
Ако изключването на Наваро-Мюси се превърне в устойчива политика, това би означавало, че всеки актьор или режисьор, разследван за сексуално насилие, би бил автоматично изключван от участие. Така Кан би се изравнил с френските филмови награди „Сезар“, които през 2023 г. въведоха забрана за номинации на личности с присъди или активни разследвания за сексуално насилие.
34-годишният Наваро-Мюси, познат с ролята си в сериала „Хипократ“, отрича обвиненията, но заявява, че разбира решението на организаторите.
„Притеснен съм за кариерата си и се надявам фактът, че делото беше прекратено, да бъде взет предвид. Обясних се пред правосъдието и на този етап съм обявен за невинен“, казва той, цитиран от France 24.
Неговият адвокат заяви, че не е получил официално уведомление за обжалване на решението. Режисьорът Доминик Мол, чиито предишен филм „Нощта на 12-тия“ получи признание за темата си за насилие срещу жени, сподели, че по време на работата си с Наваро-Мюси не е знаел за обвиненията и че по време на снимките „не се е случило нищо“.
Разкритията за Наваро-Мюси идват на фона на по-широки призиви за промяна в индустрията. Парламентарно разследване, вдъхновено от свидетелствата на актрисата Жудит Годрèш, заключи, че злоупотребите в развлекателния сектор във Франция са „ендемични“. Председателката на комисията Сандринг Русо – депутат от Зелената партия и известна феминистка – призова фестивала в Кан да бъде водещ в налагането на нови етични стандарти.
„Кан трябва да е мястото, където тази промяна в мисленето се случва – мястото, където, въпреки блясъка и червените килими, да кажем ясно и категорично, че всички искаме промяна. Всеки от нас. На всяко ниво в индустрията“, заяви Русо миналия месец.
Междувременно, откриването на фестивала тази година бе белязано и от друг шумен случай – легендата на френското кино Жерар Депардийо получи 18-месечна условна присъда за сексуално посегателство над две жени по време на снимки през 2021 година. Това го превърна в най-високопрофилната фигура във Франция, засегната от последиците на движението #MeToo.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.