IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Преговорите между Украйна и Русия се превърнаха в шум и объркване

Стратегията на администрацията на Тръмп беше да окаже натиск върху Киев

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Очакваният кръг от мирните преговори за Украйна в Турция се превърна в шум и объркване в четвъртък, тъй като украинската и руската делегация пристигнаха в различни градове и не беше ясно дали всъщност ще се срещнат помежду си.

Президентът на Русия Владимир В. Путин пропусна преговорите и вместо това изпрати група руски служители от средно ниво в Истанбул. Президентът на Украйна Володимир Зеленски кацна в Анкара, турската столица, за среща с турския президент, пише The New York Times.

Към обяд в Истанбул нито една от страните не е заявила дали украинците и руснаците действително ще се срещнат. Руското външно министерство заяви, че преговорите са отложени за следобед по искане на Турция. Зеленски заяви, че руската делегация „изглежда по-скоро театрална, отколкото съдържателна“.

Украински служител, пътуващ с външния министър на страната в Турция, заяви, че Украйна ще реши дали да се срещне с руската делегация едва след като г-н Зеленски и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обядат заедно в четвъртък следобед.

И засенчвайки всичко това, президентът Тръмп заяви пред репортери, пътуващи с него на борда на Air Force One, че „нищо няма да се случи, докато аз и Путин не се срещнем“. Тръмп, който беше в Катар и Обединените арабски емирства в четвъртък, по-рано заяви, че може да пътува до Турция в петък, „ако нещо се случи“ в мирните преговори. Нямаше обаче други индикации, че ще се проведе среща на върха в последния момент.

Зад балансирането на усилията стояха два много различни подхода на Москва и Киев за това как да се сложи край на войната. Зеленски иска незабавно и безусловно прекратяване на огъня, последвано от преговори за потенциално мирно споразумение. Но Путин, който изглежда уверен в превъзходството на Русия на бойното поле, отказва да спре бойните действия, преди да си осигури големи отстъпки от Киев и Запада.

 „Трябва да разберем нивото на руската делегация и какъв мандат имат – дали изобщо са способни да вземат каквито и да било решения самостоятелно“, каза Зеленски след кацането си в Анкара. „Защото всички знаем кой взема решенията в Русия.“

Руските държавни медии съобщиха, че преговорите е трябвало да се проведат в дворец в Истанбул, където през март 2022 г. са се състояли преговорите между Украйна и Русия . Десетки репортери се тълпяха в четвъртък сутринта пред страничния вход на двореца, Долмабахче, принуждавайки обърканите пътуващи да се борят за обиколен път, заобикаляйки тълпата от пресконференции.

Кремъл представя предложената среща в четвъртък като продължение на неубедителните преговори от 2022 г., където Русия поиска Украйна да се ангажира никога да не се присъединява към НАТО и да ограничи размера на армията си.

Администрацията на Тръмп, продължи той, „очевидно беше, както всички останали, нетърпелива, искаме да видим това да се случи, но е трудно. Но знаете ли, да се надяваме, че скоро ще бъде постигнат напредък тук“.

Перспективата за преговори за прекратяване на огъня на високо ниво в Турция беше поредният обрат в бързо променящия се дипломатически пейзаж.

Стратегията на администрацията на Тръмп беше да окаже натиск върху Киев, обвинявайки Украйна за нахлуването ѝ от Русия.

В края на февруари Зеленски се срещна с американския президент във Вашингтон, но посещението завърши катастрофално, когато г-н Тръмп и вицепрезидентът Джей Ди Ванс разкритикуваха украинския лидер в Овалния кабинет, че не е достатъчно благодарен за подкрепата на САЩ. След това администрацията на Тръмп за кратко преустанови военната помощ и обмена на разузнавателна информация.

В същото време Тръмп се опитваше да убеди Москва да се съгласи на прекратяване на огъня, като предлагаше перспективата за икономическо облекчение от санкциите.

С британско и френско ръководство, Украйна бързо предприе стъпки за подобряване на отношенията с президента и в рамките на по-малко от две седмици, на среща в Джеда, Саудитска Арабия, се съгласи с ключово искане на администрацията на Тръмп: незабавно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня, изоставяйки исканията за гаранции за сигурност преди примирие.

Путин отхвърли тази идея. Но двете страни се съгласиха на ограничено примирие, обхващащо удари по енергийната инфраструктура, въпреки че почти веднага всяка от тях се обвини взаимно в нарушения.

След това Путин предложи тридневно прекратяване на огъня, което да съвпадне с ежегодния парад за Деня на победата в Москва, отбелязващ победата над нацистка Германия във Втората световна война. Киев не се съгласи с това.

Като цяло, през първите месеци на тази година, докато Тръмп се опитваше да посредничи за мирни преговори, военните действия бяха далеч по-смъртоносни, отколкото през същия период на миналата година, според Организацията на обединените нации.

В събота, ден след парада за Деня на победата на Путин, лидерите на Франция, Германия, Великобритания и Полша пътуваха до Киев, за да отправят ултиматум: Русия или се съгласява на незабавно и безусловно прекратяване на огъня, или е изправена пред нов кръг от унищожителни икономически санкции.

Путин отговори със собствена тактика: предложението Украйна и Русия да възобновят преките преговори, започващи в четвъртък в Турция.

Когато Путин и други руски лидери говорят за прекратяване на войната, те се фокусират върху това, което наричат ​​„коренните причини“ за конфликта – съкращение на Кремъл за редица въпроси, включително съществуването на Украйна като напълно независима и суверенна държава, обединена със Запада.

По-конкретно, Кремъл заявява, че иска контрол над пет украински територии, включително големи територии, които не е успял да завземе въпреки годините на война. Путин също така поиска Украйна да се съгласи на строги ограничения върху военните си сили и да не се присъединява към НАТО. Той също така поиска спиране на всякаква западна военна помощ за Украйна, преди да започне прекратяване на огъня.

Въпреки огромните загуби, които силите му понесоха, г-н Путин изглежда вярва, че е в силна позиция да отправи мащабни искания, залагайки на това, че армията му в крайна сметка ще изтощи украинците.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата