IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Не е справедливо да сме извън Шенген!

Кунева: Проблемите ни с опазване на границите се увеличиха

Франко Фратини и Меглена Кунева. Снимка: БТА

Франко Фратини и Меглена Кунева. Снимка: БТА

Несправедливо, глупаво е България и Румъния да бъдат държани извън Шенген, каза вицепремиерът Меглена Кунева в изказването си на организираната от Атлантическия клуб публична лекция на Франко Фратини в София.

Фратини, председател на Италианското дружество за международна организация, бивш вицепрезидент на ЕК и бивш външен министър на Италия, говори по темата за бежанците, засягайки актуалните предизвикателства, свързани с миграцията, предаде БТА.

По думите на Кунева фактът, че двете страни са извън Шенген, не намали проблемите, свързани с опазването на границите - напротив, увеличи ги.

Тя посочи, че България и Румъния са разчели цялата им система на сигурност да е базирана на факта, че ще бъдат член на Шенген, докато други страни изначално са казали, че не искат да стават част от Шенгенското пространство.

За България и Румъния остава да бъдем "в ничия земя - нито съвсем извън Шенген, нито съвсем в Шенген", коментира още вицепремиерът.

По думите й нямаме достъп до всички информационни системи, а днес основата на сигурността ни се базира върху потока информация, който можем да обменяме.

Кунева припомни тезата за търсене на баланс между сигурност и хуманитарен аспект, като обаче добави, че събитията от 13 ноември в Париж безапелационно поставиха фокуса върху сигурността и трябва да го признаем. Тя отбеляза, че без да се омаловажават жертвите на атентатите, бежанците не трябва да бъдат поставяни под един знаменател с терористите - това са различни категории хора.

Факт е, че трябва да сложим край на безконтролното навлизане, но не и да се затворим в рамките на националното си пространство, отбеляза Кунева.

Франко Фратини отбеляза, че колкото повече си сътрудничим в Шенгенското пространство, толкова повече данни, необходими за предотвратяване на тероризъм, се обменят.

Фратини също обоснова важността на това България и Румъния да са част от Шенгенското пространство.

Ако спрем Шенген, терористите ще са спечелили срещу нас, защото намаляват свободата ни, коментира той.

В лекцията си Фратини засегна теми като чисто човешките измерения на бежанската криза, разграничението между бежанци и икономически мигранти, акцентира и върху необходимостта от строги мерки срещу предприемачи, които експлоатират незаконно бежанци. Фратини говори също за слабата, по думите му, Европа по отношение на сирийската криза.

Президентът на Атлантическия клуб Соломон Паси коментира, че НАТО трябва да се реформира, като конкретната област е разузнаването. Нямаме обща разузнавателна структура, посочи Паси, който добави и необходимостта от обща европейска отбрана.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата