"237 млн. лева общо ще бъдат отпуснати за лекари, сестри и санитари в болничната помощ от 1 януари догодина, независимо в коя болница работят - частна или държавна. Общо 20 000 лекари ще получат оп 600 лв. към заплатата, 18 000 сестри - по 360 лв., а 12000 санитари по 120 лв., съобщи на брифинг в Бургас току що здравният министър Костадин Ангелов. Остава и допълнителният финансов стимул от по 1000 лв, който лекарите на първа линия и сега вземат, уточни здравният министър, цитиран от "24 часа".
Той успокои, че ситуацията около ковид кризата в държавата е овладяна, като конкретно посочи, че в проблемът в Бургас - градът, с един от най-много сигнали за връщани пациенти и липса на свободни места в болниците, е решен. "От утре в УМБАЛ Бургас ще бъдат разкрити още 50 легла за пациенти с коронавирус, заработва и единната информационна система, която показва къде в бургаските болници има свободни легла в ковид отделенията", каза още той.
На въпрос какви са причините да бъдат образувани проверки в болниците в Разград и Кърджали, след като стана ясно, че там от коронавирус са починали две млади жени, на 21 и 33 години, министър Ангелов заяви, че подобни проверки ще се правят във всички болници, в които има подобни инциденти. Такава проверка ще започне и във варненска болница по сигнал, че е имало неблагоприятен изход за пацент, изчакващ в линейка. "Ще проверяваме всичко, за да се изясни истината", каза още министър Ангелов.
Той отхвърли нападките на президента Румен Радев, че е загубено твърде много време и сега се действа хаотично. "Цялата система работи, цяло лято сме правили планове, организации. Единични случаи не магат да бъдат повод за заключения за цялата система. Който не вярва че системата работи да влезе в инфекциозното отделение на УМБАЛ Бургас и да види дали системата работи или не", коментира здравният министър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Радев: Малкият бизнес е под натиск, а "нашите хора" получават комфорт
Цветница е! Какво символизира празникът и какво е забранено на този ден
Времето в неделя: Предимно слънчево, температурите достигат до 20 градуса
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
Класическата победа на ЦСКА дойде без класа
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Лесен мач? Уайлдър мина през 12 рунда срещу Чисора + ВИДЕО
Левски минава през Добрич по пътя към титлата
Добруджа - Левски
Интер - Рома
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато