Без инциденти премина тазгодишното шествие „София прайд”, в което се включиха над 1800 души. Силно охранявани, дори и с жандармерия, участниците преминаха от Паметника на Съветската армия по бул. "Цар Освободител", бул. "Васил Левски", ул. "Кн. Ал. Дондуков", бул. "Цар Освободител" и се върнаха пред паметника, където се провежда концерт.
Участниците следваха цветен камион и се забавляваха на звучащата музика. Те развяваха знамена с надпис: „Човешките права са моя гордост” и носиха огромно знаме с цветовете на дъгата.
Прайдът е мирен протест срещу хомофобията, дискриминацията и престъпленията от омраза, съобщават организаторите.
Както обеща в "София прайд 2012" участва и посланикът у нас на САЩ Джеймс Уорлик. Той не остана да марширува сам, а към него се присъедини посланикът на Великобритания Джонатан Алън.
„Всъщност България се слави със своята толерантност и се слави с това, че отрича политиката на омраза и дискриминация.За това е толкова важно да сме събрани тук днес, да демонстрираме, че наистина всички хора са равни", коментира за пореден път Джеймс Уорлик.Според съобщение на организаторите на проявата те били получили писмена подкрепа за каузата си от 134 депутати в Европейският парламент, а също и от посолствата на европейски държави у нас и от различни правозащитни организации.
Преди два дни Amnesty International призова за спешна реформа в българското законодателство, за да могат престъпленията от омраза към хора с различна сексуална ориентация да се разследват и преследват адекватно.
След пристигането на участниците пред Паметника на Съветската армия там имаше концерт, в който участваха няколко български поп-изпълнители, които призоваха за толерантност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
След атаката по Киев ЕС ще обсъди санкции за руския военно-промишлен комплекс
България е начело в ЕС по тримесечен ръст на цените на жилищата
ВЕИ помогнаха на ЕС да спести 51 млрд. евро от внос на енергоресурси през 2025 г.
Продажбите на автомобили в САЩ се свиват с 3% през първото полугодие
Предвижда се линията на бедност за 2027 г. да бъде 443 евро
Безработицата в ЕС и еврозоната остава стабилна с лек спад на годишна база
МВР заговори за 181 частни полета на Пеевски за близо 1,8 млн. евро, лидерът на ДПС отрича обвиненията
77-годишна жена загина, блъсната на пешеходна пътека в Кнежа
Втори ден гасят пожара край Банкя: Пластмасите тлеят, хората се оплакват от задушлив въздух
В "Денят ON AIR" на 2 юли от 19:15 часа: Може ли дефицитът да бъде съкратен до 3% и има ли шанс бюджетът да се преработи?
Активираха Amber Alert: Цяло село се вдигна на крак за изчезналата 11-годишна Наталия
Шампионска ли е физиономията на ЦСКА?
Трансферен обрат в ЦСКА! Сенси зачеркна Чочев, "червените" готвят нов удар на пазара
Драма за Левски! Мубарик може да пропусне Борац
Шокът от отпадането на Мондиал 2026 още разтърсва Германия
Мачовете по телевизията днес, 2 юли
Новият Макс? Никола Цолов подкарва болид от Формула 1!
3 рецепти за протеинова вечеря под 400 калории
„Операция История“ разкрива тайните на неизвестен храм на Хермес
Сансевиера – съвети за отглеждане и буен растеж
Златен петък: Голямо щастие за 3 зодии на 3 юли
Притча за съпрузите и съпругите
Крем супа с печен чесън и пиле
Джип на Гранична полиция се обърна на АМ "Струма"
Съдят мъж, убил баба си по особено мъчителен начин
Ръст на туристите и недостиг на работници бележат летния сезон досега
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1
Катастрофа край Варна: Кола се заби в ограда (СНИМКИ)
Какво ще бъде времето в петък?
Разгадаха мистерията на движещите се камъни в Долината на смъртта
Първата кост от динозавър в Антарктида е открита след 40 години престой в… чекмедже
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам